X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51955
Przesłano:
Dział: Logopedia

Swój kraj, Polskę, znam. Konspekt zajęć logopedycznych

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Prowadzący: mgr Magdalena Pindór
Uczeń: z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
( IV oddział edukacyjno – terapeutyczny)
Temat: „Swój kraj – Polskę znam”
Rodzaj zajęć: indywidualne zajęcia logopedyczne
Metody: słowna, praktyczna, oglądowa
Pomoce: karta pracy z wykreślanką, karty z symbolami narodowymi, zasysanka „godło”, karty z symbolami Polski do gry duble, flamastry dmuchane „blo pens”, szablon flagi Polski, mapa Polski, karty z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych, karta pracy z dyktandem graficznym, kredki, rozsypanka literowa, wiersz „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego, karty do gry „Ja mam... Kto ma? – symbole Polski”
Cel główny: wzbogacanie wiedzy o Polsce i symbolach narodowych, doskonalenie wymowy
i komunikacji słownej
Cele szczegółowe:
• wdrażanie do prawidłowego wdechu i wydechu, wydłużanie fazy wydechowej
• usprawnianie narządów artykulacyjnych
• doskonalenie słuchu fonemowego
• rozwijanie pamięci
• rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowej
• rozwijanie słownika czynnego
• ćwiczenie umiejętności czekania na swoją kolej
• ćwiczenie umiejętności czytania ze zwróceniem uwagi na znaki przestankowe
• ćwiczenie umiejętności budowania zdań poprawnych logicznie
• rozwijanie zdolności koncentracji uwagi

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie ucznia i omówienie tematu zajęć.
2. Rozmowa na temat naszego kraju: stolicy, najdłuższej rzeki i symboli narodowych, wykorzystując mapę Polski i karty prezentujące symbole narodowe. Odwołanie się do własnych doświadczeń.
3. Ćwiczenia oddechowe z użyciem słomki (zasysanka „godło”) oraz dmuchanych mazaków (szablon z flagą Polski).
4. Wykonanie ćwiczeń narządów artykulacyjnych przed lusterkiem („minki”).
5. Czytanie wiersza „Barwy ojczyste” ze zwróceniem uwagi na prawidłowy oddech i znaki interpunkcyjne.
6. Budowanie poprawnych zdań w oparciu o grę karcianą „Ja mam... – symbole Polski”.
7. Zaznaczanie odpowiednimi kolorami kredek właściwych pól z literami i cyframi na karcie pracy z dyktandem graficznym – mapa Polski.
8. Układanie wyrazów związanych z Polską z rozsypanki literowej. Budowanie z ich użyciem logicznych wypowiedzi.
9. Podsumowanie zajęć poprzez rozpoznawanie symboli narodowych w grze duble.
10. Zakończenie zajęć – podziękowanie uczniowi za udział w zajęciach i pożegnanie się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.