X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51827
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkie tajemnice figur geometrycznych - zajęcia finansowane przez fundację Mbank

LICZBA WYCHOWANKÓW: 25 (6 lat)
CZAS TRWANIA: 45 minut
CELE OGÓLNE:
- rozbudzanie zainteresowania dzieci matematyką;
- przedstawienie korzyści płynących z edukacji matematycznej

CELE SZCZEGÓŁOWE
DZIECKO:
- rozpoznaje podstawowe figury geometryczne;
- przelicza figury geometryczne;
- tworzy proste wzory na geobordach.

METODY:
- metody asymilacji wiedzy: pogadanka
- metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gra dydaktyczna
- metody ćwiczebne: realizacja zadań wytwórczych

FORMY: grupowa oraz indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Piosenka „Figury geometryczne” z kanału Cezik na YT
- geoboardy;
- plansze z figurami geometrycznymi;
- tacki Montessori, piasek;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie z uczniami, posłuchanie piosenki „Figury geometryczne”.
2. Odczytanie dzieciom zagadek dotyczących figur geometrycznych:
„Jestem dumny z tego,
że trzy boki mam.
Jeśli się postarasz
narysujesz mnie sam.
(TRÓJKĄT)
Samochód ma je cztery,
A rower tylko dwa.
Bardzo często guzik
Też taki kształt ma.
(KOŁO)
Dwa boki krótkie
i dwa długie mam.
Czy mnie znacie?
Bo ja was znam.
(PROSTOKĄT)
Boki cztery,
kąty też,
Co to jest?
Czy już wiesz?
(KWADRAT)
3. Magiczne pudełko” – każdy z uczniów wkłada rękę do pudełka, próbuje po dotyku odgadnąć jaką figurę trzyma w rękach.
4. Tworzenie figur geometrycznych z własnych ciał. Rysowanie figur geometrycznych na tackach Montessori.
5. Przejście po szkole i szukanie figur geometrycznych w najbliższym otoczeniu.
6. Praca na geobordach – uczniowie pracują w parach. Dostają wzór danych figur i próbują go odtworzyć na tablicy.
7. „Połóż figurę...” – zabawa dydaktyczna na orientację położenia przedmiotu na kartce. Przedszkolaki dostają plastikową figurę geometryczną i kartkę A5. Zadaniem dzieci jest ułożenie figury na kartce według poleceń nauczyciela np. Połóż figurę na środku kartki, w prawym górnym rogu kartki, na dole kartki...
8. Wyciszenie - „żabka" – ruchy rąk jak przy pływaniu żabką, ręce do przodu – wdech, ręce na boki i do tyłu – wydech.
9. Ewaluacja zajęć – zapytanie uczniów co im najbardziej się podobało, co chcieliby powtórzyć na kolejnych zajęciach.
10. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach, zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.