X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51739
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Świętujemy urodziny. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH

Data: 4.02.2023r.
Temat: Świętujemy urodziny.
Diagnoza: Zaburzenia ze spectrum autyzmu (wysokofunkcjonujący)
Prowadzący: logopeda
Czas trwania: 30 minut
Wiek dziecka: 6 lat
Cel główny: Rozwijanie kompetencji językowych i komunikacyjnych
Cele szczególowe:
stymuluje procesy poznawcze,
rozwija percepcję słuchową,
dzieli obiekty ze względu na ich cechy,
wzbogaca zasób słownictwa czynnego i biernego,
kształtowanie umiejętności społecznych,
rozwija myślenie przyczynowo – skutkowe,
usprawnianie motoryki małej,
wydłuża fazę wydechową,
usprawnia narządy artykulacyjne.

Metody:
Integracja sensoryczna
Muzykoterapia
Samodzielnych doświadczeń
Forma: indywidualna.

Pomoce: Nagranie „Sto lat” instrumentalne, gra „Birthday blow out”, klocki, ilustracje - karty „Buźki logopedyczne” przedstawiające ćwiczenia narządów artykulacyjnych, balony, ilustracje do historyjki obrazkowej, przedmioty „Prezenty” oraz zimowe karty ruchowe.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, nawiązanie kontaktu z dzieckiem podczas swobodnej rozmowy.
2. Nauczyciel włącza melodię „Sto lat” instrumentalnie. Prosi dziecko, aby postarało się odgadnąć: jaka to melodia?
3. Rozmowa na temat sytuacji, w których śpiewamy tę piosenkę (czyjeś urodziny).
4. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem gry „Birthday blowout”. Dziecko dmucha na świeczki, które gasną pod wpływem silnego dmuchnięcia.
5. Rozmowa na temat tego, o czym myśli solenizant przed zdmuchnięciem świeczek. Jakie można mieć marzenia?
6. Składanie sobie wzajemnie życzeń.
7. Odszukanie w gabinecie prezentu, w którym znajdują się klocki o różnym kształcie, kolorze lub wielkości. Segregowanie ich ze względu na te cechy.
8. Usprawnianie narządów artykulacyjnych przed lustrem z wykorzystaniem kart „Buźki logopedyczne”.
9. Usprawnianie percepcji i pamięci słuchowej z wykorzystaniem „Balonowych memo dźwiękowych”. Prowadzący pokazuje dziecku 6 balonów w rożnych kolorach. W balonach są umieszczone przedmioty, dzięki którym potrafią one wydawać dźwięk np.: ryż, fasola, perełki do dekoracji ciasteczek. Zadaniem dziecka jest odszukać pary balonów, które wydają taki sam dźwięk (oba mają w środku np.: ryż).
10. Układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej „Urodziny”.
Nadaj tytuł historyjce obrazkowej.
Zastanów się i powiedź, co mogło wydarzyć się później?
„Co możemy podarować innym?”
11. Odgadywanie za pomocą dotyku (z zasłoniętymi oczami) jaki to prezent np.: szalik, samochód, lalka. Rozmowa na temat tego, jaką ma fakturę ten przemiot, czy jest duży, czy jest przyjemny.
12. Stosowanie krótkich przerw na aktywność fizyczną z wykorzystaniem „Zimowych kart ruchowych”.
13. Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.