X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51682
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatr w przedszkolu. Scenariusz zajęcia

Grupa wiekowa: 5 – 6 – latki
Prowadząca:
Data zajęcia:
Temat kompleksowy: „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.”
Temat zajęcia: „Teatr w przedszkolu” – przypomnienie dzieciom informacji o teatrze na podstawie ilustracji i doświadczeń dzieci, przedstawienie ćwiczeń dykcyjnych, wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Samochwała” przedstawionego przez nauczyciela, rozmowa na temat jego treści i przechwalania się, improwizacje ruchowe przy muzyce. Zabawa „Prawda czy plotka” – weryfikacja usłyszanych zdań przez podniesienie odpowiedniego kartonika. Podanie prawidłowych tytułów bajek dla dzieci. Ozdabianie wybranej zakładki do książki według własnego pomysłu.
Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji czytelniczych u dzieci,
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
- utrwalanie znajomości popularnych bajek i baśni dla dzieci,
- kształtowanie wyobraźni, spostrzegawczości, skojarzeń, wzbogacanie wrażeń,
- ocenianie postępowania bohaterów z wyeksponowaniem pozytywnych i negatywnych cech charakteru – kształtowanie cech osobowościowych dziecka,
- dostrzeganie wartości: dobro, prawda, przyjaźń, piękno,
- ukazanie przechwalania się jako niewłaściwego zachowania.
Cele szczegółowe: Dziecko:
- potrafi przywitać się różnymi częściami ciała,
- wesoło bawi się przy muzyce,
- wie, jak właściwie obchodzić się z książką,
- systematyzuje swoją wiedzę na temat teatru,
- w skupieniu ogląda inscenizację utworu, wypowiada się na jego temat,
- kształtuje umiejętność dokonywania wyboru i mówienia prawdy,
- weryfikuje prawdziwość zdań,
- wykonuje zakładkę do książki.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa.
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca teatr, tamburyno, kartoniki czerwone i zielone dla każdego dziecka, zakładki dla każdego dziecka, kredki flamastry, papier, nożyczki, klej.
Przebieg zajęcia:
1. „Taniec przyklejaniec” – zabawa na powitanie. Dzieci w parach witają się różnym częściami ciała:
• witanie się ręką,
• witanie się brzuchami,
• witanie się łokciami,
• witanie się kolanami,
• witanie się plecami.
2. Przypomnienie dzieciom zasad zachowania się w grupie podczas zajęć – słuchamy siebie nawzajem, gdy jedna osoba mówi, reszta słucha, mówimy pojedynczo, jesteśmy dla siebie mili, pozostawiamy po sobie porządek.
3. Rozmowa na temat teatru z wykorzystaniem ilustracji oraz doświadczeń dzieci – przypomnienie wiadomości o teatrze:
- Jak wygląda teatr? (duży budynek, jest scena, na której grają aktorzy, widownia),
- Kto tworzy teatr? (aktorzy, zamiast aktorów mogą grać kukiełki, pacynki, widzowie, reżyser, scenograf),
- Czy Wy chcielibyście zostać aktorami?
Praca aktora jest bardzo trudna, ale przyjemna. Aktor musi długo ćwiczyć, aby mówić wyraźnie, głośno, powoli. Każdy aktor na chwilę staje się kimś innym, wciela się w postać, dlatego musi poznać dobrze swoją postać, wiedzieć o niej jak najwięcej. Przygotowałam dla Was ćwiczenia, które pokażą nam, czy już dziś moglibyście zostać aktorami.
4. Ćwiczenia dykcyjne dla dzieci:
- Kilka razy szeroko otwórz i zamknij usta, układając je w pozycji poszczególnych samogłosek - "a", "o", "u", "e", "i", "y",
- Głośno i wyraźnie wypowiadaj połączenia:
"abba, obbo, ubbu, ebbe, ibbi, ybby";
"assa, osso, ussu, esse, issi, yssy".
- Wierszyk na dykcję:
BĄK
Spadł bąk na strąk,
a strąk na pąk.
Pękł pąk, pękł strąk,
a bąk się zląkł.
- Parskaj jak koń.
5. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Samochwała” w wykonaniu nauczycielki.
6. Rozmowa na temat wiersza:
- Kto występował w wierszu?
- Co robiła dziewczynka?
- Jak ją nazywano?
- Czy ładnie jest się chwalić?
7. .„Bajkowe postacie” – improwizacja ruchowa przy muzyce. Dzieci przy muzyce „zamieniają się” w postać z bajki:
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka.
• Wilk skrada się na palcach i dmucha.
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując i śpiewając.
• Kot w butach przeciąga się i mruczy.
• Kopciuszek tańczy na balu.
8. Zabawa „Prawda czy plotka?” – weryfikacja przez dzieci prawdziwości zdań wypowiadanych przez nauczyciela i podnoszenie do góry odpowiedniego katatonika – czerwony – nie, zielony – tak.
* Czerwony Kapturek niósł dziadkowi lekarstwa. (nie)
* Śnieżka zamieszkała z siedmioma krasnoludkami. (tak)
* Trzy świnki uciekały przed lisem. (nie)
* Uciekając o północy, Kopciuszek zgubiła kolczyk. (nie)
* Jasia i Małgosię uwięziła Baba – Jaga. (tak)
* Krzyś miał przyjaciela Misia Uszatka. (nie)
9.„Zły czarodziej pozamieniał tytuły bajek”. Nauczycielka czyta pozamieniane tytuły bajek, a chętne dzieci podają ich poprawne nazwy.
• „Cudowny Kapturek”,
• „Jaś i Zosia”,
• „Kot w mundurze”,
• „O rybaku i zielonej rybce”,
• „Kocmołuszek”,
• „Królowa biegu”,
• „Koń Uszatek”.
10. Wybór zakładki do książki wykonanej techniką orgiami i ozdobienie jej przy stoliku wg własnego pomysłu. (kredki, flamastry, papier kolorowy)
11. Omówienie wykonanych prac. Porządkowanie sali. Udzielenie pochwał. Nagrodzenie wszystkich oklaskami.

Jan Brzechwa - Samochwała
Samochwała w kącie stała
I wciąż tak opowiadała:
"Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,
Znakomicie muchy łapię,
Wiem, gdzie Wisła jest na mapie,
Jestem mądra, jestem zgrabna,
Wiotka, słodka i powabna,
A w dodatku, daję słowo,
Mam rodzinę wyjątkową:
Tato mój do pieca sięga,
Moja mama - taka tęga
Moja siostra - taka mała,
A ja jestem - samochwała!"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.