X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51668
Przesłano:

Andrzejki - magiczny wieczór wróżb

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KASY IV
Opracowała – Beata Wawerska, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Stołpiu.
Temat: Andrzejki – magiczny wieczór wróżb.
Cel główny:
- Zapoznanie dzieci z tradycjami, obrzędami i dziedzictwem kulturowym naszego kraju – wróżby andrzejkowe.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Zachowuje ostrożność i bezpieczeństwo podczas zabaw,
- Potrafi bezkonfliktowo uczestniczyć w każdej zabawie andrzejkowej,
- Rozwija kompetencje społeczne i cyfrowe,
- Potrafi współdziałać w grupie.

Metody: problemowa, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
Kubeczki, moneta, pierścionek, liść laurowy, chusteczki higieniczne, cukier, samochód, 20 kodów QR, księga wróżb, dwa serca z imionami, jabłka, noże, telefony komórkowe i czapka wróżki, tarcza strzelecka.

Przebieg zajęć :
Andrzejki to niezwykły wieczór, w którym możemy wróżyć , przepowiadać przyszłość i bawić się. Pierwsza zabawa polega na odczytaniu hasła ukrytego w kodzie QR. Każdy uczeń odszukuje kod ukryty w sali, za pomocą skanera kodów odczytuje hasło w nim ukryte i idzie do Wróżki aby odczytała w „Księdze wróżb” zawód , jaki jest przyporządkowany do przedmiotu odczytanego z kodu QR.
Zabawa I – „ Kim będę w przyszłości” ?
Uczniowie odczytują hasło z kodu QR (przedmiot) i wróżka z „Księgi wróżb” przyporządkowuje do niego zawód.
PIŁKA – SPORTOWIEC,
TRAKTOR – ROLNIK,
PĘDZEL – MALARZ / MALARKA,
GRZEBIEŃ – FRYZJER / FRYZJERKA,
GWIZDEK – SĘDZIA PIŁKARSKI ,
ZNAK DROGOWY – KIEROWCA ,
RECEPTA – LEKARZ / LEKARKA,
GARNEK – KUCHARZ / KUCHARKA,
IGŁA – KRAWCOWA / KRAWIEC,
MIKROFON – PIOSENKARKA.

Zabawa II - „Co mnie czeka w najbliższej przyszłości” ?
Pod kubeczkami zostały umieszczone: moneta, pierścionek, liść laurowy, samochód, cukier i chusteczki higieniczne. Uczniowie z zasłoniętymi oczami losują jeden kubeczek i Wróżka z „ Księgi wróżb” odczytuje co oznacza rzecz, którą dziecko wylosowało.
MONETA – DUŻO PIENIĘDZY ,
PIERŚCIONEK – POWODZENIE U CHŁOPCÓW/ DZIEWCZĄT ,
LIŚĆ LAUROWY – SŁAWA ,
SAMOCHÓD – DALEKA PODRÓŻ ,
CHUSTECZKA – CZĘSTE PRZEZIĘBIENIA ,
CUKIER – SŁODKIE I SZCZĘŚLIWE ŻYCIE .

Zabawa III – „ Jak będzie miał na imię mój chłopak/dziewczyna” ?
Nauczyciel wręcza dziewczynkom serce z brystolu, na którym są przyklejone imiona chłopców a chłopcy otrzymują serce z brystolu, z przyklejonymi imionami dziewczyn. Zabawa polega na przekłuciu serca szpilką. Imię na które trafi szpilka będzie imieniem sympatii chłopca/ dziewczynki. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas tej zabawy.

Zabawa IV – „ Obieranie jabłuszka”.
Zabawa polega na obraniu jabłka nie odrywając noża od owocu. Ta osoba, której obierka z jabłka będzie najdłuższa wygrywa konkurencję.

Zabawa V – „ Wyścig butów”
Każdy uczeń zdejmuje lewy but. Od Wróżki do drzwi układamy buty wężykiem, przekładając ostatni but na początek. Kogo but jako pierwszy dotknie do drzwi ta osoba jako pierwsza znajdzie chłopaka/dziewczynę.
Zakończenie.
Na podsumowanie naszych zajęć życzę wam aby spełniły się wszystkie wróżby i by tak się stało powiemy „ magiczne zaklęcie”.
CZARY MARY, CZARY MARY,
NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE WRÓŻBY !!!
(Dzieci powtarzają dwa razy „ magiczne zaklęcie”).

Ewaluacja zajęć – uczniowie na tarczy strzeleckiej umieszczonej na tablicy rysują „strzały”. Im bliżej środka tym więcej punktów – czyli zajęcia się bardziej podobały. Im dalej od środka tarczy, tym punktów mniej – czyli zajęcia się nie podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.