X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51651
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Samochody na ulicy. Scenariusz zajęć edukacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
DLA DZIECI W WIEKU 4 LAT

Temat: Samochody na ulicy

Cel ogólny:
poznawanie podstawowych przepisów ruchu drogowego
odróżnianie i nazywanie wybranych pojazdów i wydawanych przez nie dźwięków

Cele operacyjne (dziecko...):
poda nazwy pojazdów przedstawionych na obrazkach (samochód, statek, samolot, rakietę, pociąg) oraz przedstawi pojazd ruchem i dźwiękiem
wysłucha uważnie treści wiersza „Najlepszy samochód”
wypowie się swobodnie na temat bezpiecznego zachowania się na ulicy (korzystanie z pasów i ze świateł)
posłuży się sprawnie klejem podczas wykonywania wspólnej pracy plastycznej „Sygnalizator”
odróżni i wymieni kolory świateł dla samochodów (czerwone, żółte i zielone) podczas wykonywania pracy plastycznej „Sygnalizator” oraz opowieści ruchowej „Samochody na ulicy”

Metody pracy:
metody percepcyjne
metody słowne
metody czynne

Formy pracy:
zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita
grupowa jednolita

Środki dydaktyczne:
obrazki przedstawiające samochód, statek, samolot, rakietę, pociąg
tekst wiersza J. Sikiryckiego „Najlepszy samochód”
plansza edukacyjna „Przejście przez jezdnię”
duży arkusz papieru z namalowanymi kołami
papier kolorowy (czerwony, żółty i zielony), klej
sygnalizator elektryczny
klocki, samochody - zabawki

Przebieg:

1. Przywitanie zabawą ze śpiewem „Dzień dobry”

Dzień dobry, dzień dobry,
Słonko jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry,
Pani wita dzieci.

Dzień dobry, dzień dobry,
Zróbmy duże koło.
Dzień dobry, dzień dobry,
Bawmy się wesoło.

2. Zabawa ortofoniczna „Jadą pojazdy”
Dzieci podzielone są na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje obrazek przedstawiający jakiś pojazd (samochód, statek, samolot, rakietę, pociąg). W parach naradzają się, w jaki sposób przedstawić ten pojazd kolegom – ruchem i dźwiękiem. Nauczycielka sprawdza, czy dzieci sobie radzą; jeżeli nie – podpowiada, co mogą zrobić (np. statek – dzieci siadają na dywanie jedno za drugim, rozkładają szeroko ramiona, kołyszą się na boki i wydają dźwięki naśladujące buczenie syreny – buu, buu, buu lub szum fal – szszsz...; pociąg – dzieci ustawiają się jedno za drugim, ręce ugięte w łokciach, dłonie ściśnięte w piąstki zataczają kółka naśladujące ruch kół pociągu z dźwiękiem czuf, czuf, czuf; samoloty – dzieci poruszają się pojedynczo z szeroko rozłożonymi ramionami, na zakrętach jedno ramię wznoszą wysoko w górę, drugie opuszczają w dół, na koniec lądują, przysiadając. Dźwięk to wuuu, uu, uu. Rakieta – dzieci stoją w kole, klaszczą o dłonie, najpierw powoli, później coraz szybciej, uderzają dłońmi o kolana, tupią nogami o podłogę – coraz mocniej – w końcu wyskakują
w górę z jednoczesnym wyrzuceniem ramion i głośnym okrzykiem hurra!)

3. Słuchanie wiersza J. Sikiryckiego „Najlepszy samochód” (fragment) połączone
z oglądaniem planszy edukacyjnej „Przejście przez jezdnię”

Kiedy przechodzisz przez ulicę,
Pamiętaj, o wypadek łatwo!
Na skrzyżowaniu wolną drogę
Wskazuje ci zielone światło.

Przez jezdnię nigdy nie przebiegaj,
Choćbyś się nawet bardzo śpieszył.
Poszukać musisz białych pasów –
Tu właśnie przejście jest dla pieszych. (...)

Opowiadanie treści planszy i wypowiadanie się dzieci na temat właściwego, bezpiecznego zachowania się na ulicy – korzystanie z pasów i ze świateł.

4. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej „Sygnalizator”
Nauczycielka przygotowuje duży arkusz papieru z trzema namalowanymi kołami. Dzieci naklejają na koła małe elementy wydarte z kolorowego papieru w kolorze świateł dla samochodów: czerwone, żółte i zielone.

5. Opowieść ruchowa „Samochody na ulicy” – odtwarzanie ruchem opowiadania nauczycielki; szybka reakcja na sygnał wzrokowy: czerwone światło sygnalizatora – zatrzymaj się, żółte światło – przygotuj się do jazdy/zwolnij, zielone światło – jedź.

6. Zabawy konstrukcyjne – budowanie garaży i ulic z klocków. Wdrażanie do zgodnej zabawy – współdziałanie w planowaniu i znoszeniu budowli, wspomaganie swoich działań urządzeniami ułatwiającymi pracę, np. samochód wywrotka do przewożenia klocków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.