X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51637
Przesłano:
Dział: Świetlica

Tradycje i obrzędy ludowe - zapusty. Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: Tradycje i obrzędy ludowe - zapusty
Cele:
-Tworzenie przyjaznej atmosfery w grupie
- wzbogacanie wiedzy o tradycjach i obrzędach ludowych naszego kraju,
- tworzenie warunków sprzyjających radosnej zabawie dzieci,
- odczuwanie radości i doświadczenie pozytywnych przeżyć ze wspólnej zabawy,
- nabywanie umiejętności bezpiecznej zabawy z rówieśnikami.

Metody:
- słowne: rozmowa, pogadanka, praca z tekstem
- czynne: zadana stawiane do wykonania, twórcze myślenie

Formy pracy:
- zbiorowa
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Płyta z nagraniem melodii piosenek i tańców, ilustracje przedstawiające różne zwyczaje i obrzędy ludowe, gazety, kartoniki z literami, balony

Miejsce: - świetlica

Przebieg:
1.Powitanie
2, Zabawa powitalna ,,Pączek”( na zasadach zabawy w balonik)
,, Mój pączusiu, mój słodziutki,
Rośnij duży, okrąglutki.
Pączek urósł, że aż strach,
Więc go zjedli no i bach”
3. Zapoznanie dzieci z informacjami na temat tradycji i obrzędów związanych z tłustym czwartkiem. Nauczycielka zadając pytania wprowadza uczniów w tematykę zajęć:
- Czy wiecie, kiedy jest tłusty czwartek?
- Dlaczego ten dzień ma taką nazwę?
- Jak nazywamy ostatni dzień przed środą popielcową?
Podsumowując odpowiedzi uczniów nauczycielka wyjaśnia pojęcia związane z tłustym czwartkiem, zapustami i ostatkami
4.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Figurka”. Dzieci tańczą w parach w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, tańczące pary zastygają w bezruchu tworząc ,,skamieniałą figurkę” 5. Wyszukanie wśród ilustracji umieszczonych na tablicy informacji związanych z omawianymi obrzędami i zwyczajami
6.Zabawa ,,Zawody w jedzeniu paczków” Dzieci otrzymują gazety. Wyrabiają z nich pączki (zgniatają gazety robiąc kule) Układają je w wyznaczonym miejscu. Następnie kolejno ze związanymi oczami podchodzą do pączków i próbują nabrać w dłonie, jak największą ilość gazetowych kul. Dziecko, które chwyci jak najwięcej papierowych kul, zostaje mistrzem i otrzymuje medal .
7.Nauka piosenki „Taki mały, taki duży, może pączki jeść”.
8. Układanie z rozsypanki literowej wyrazów związanych z omawianymi zwyczajami i obrzędami
9.Zabawa z pączkiem „Jak przyjemnie i wesoło kiedy pączek krąży wkoło.
Pączek tu, pączek tam pączek krąży tu i tam. (każda grupa ustawiona jest w kole i podaję sobie „pączek”- piłeczkę z rąk do rąk)
10.Utrwalenie piosenki „Taki mały, taki duży, może pączki jeść”.
11. Zabawa wszystkich dzieci przy muzyce dyskotekowej.
12.Prządkowanie sali po skończonych zajęciach
13. Pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.