X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51571
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opowiadanie bajki "Pinokio" w oparciu o teatrzyk obrazkowy "Przygody Pinokia". Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich

Temat zajęć: Opowiadanie bajki „Pinokio” w oparciu o teatrzyk obrazkowy „Przygody Pinokia’
Cel:
Poznawczy:
- zapoznanie z treścią bajki „Pinokio”, próby określania zachowań bohatera.

Kształcący:
- kształcenie umiejętności skupienia uwagi i zachowania ciszy;
- kształtowanie umiejętności odpowiedzi na pytania;

Wychowawczy:
- wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas rozmowy – zgłaszanie się i cierpliwe czekanie na udzielenie głosu;
- wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Metody
Metody wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: opowiadanie, rozmowa, zagadka;
- percepcyjne: obserwacja, pokaz;
- czynne: zadań stawianych do wykonania.
⃰ metoda aktywizująca - Kamishibai

Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Teatrzyk kamishibai, tekst bajki, ilustracje do bajki, obrazek głowy Pinokia, kredki, drewienka dla każdego dziecka, magnetofon, pendrive, projektor, laptop, obrazki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie
„Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa, trzy”

2. Wprowadzenie do tematu zajęć: zagadka
Chłopiec z bajki znany,
z drewna wystrugany.
Kiedy kłamał w głos
strasznie rósł mu nos.

3. Słuchanie bajki opowiadanej przez nauczycielkę „Pinokio” ilustrowanego obrazkami.
1.Dawno, dawno temu do staruszka o imieniu Dżepetto trafił kawałek drewna. Dżepetto wystrugał z kawałka drewna pajacyka. Dał mu na imię Pinokio.
2.Pinokio uśmiechnął się i powiedział do Dżepetta – Tatusiu. Dżepetto był szczęśliwy
i postanowił posłać go do szkoły, żeby nauczył się czytać i pisać.
3.Pinokio nie poszedł do szkoły, spacerował po mieście. Kiedy wrócił do domu, okłamał tatę, że był w szkole. Kiedy to mówił jego nos zaczął rosnąć.
4.Dżepetto długo tarł nos Pinokia papierem ściernym, żeby jego nos stał się taki jak wcześniej.
5.Dżepetto dał dla Pinokia pieniądze, żeby kupił sobie książki do szkoły. Po drodze do szkoły spotkał kota i lisa, którzy okłamali go, że jak wrzuci pieniądze do studni, to
z niej wyrośnie drzewo, na którym będą rosły pieniądze. Pinokio uwierzył im i tak zrobił. Stracił pieniądze.
6.Gdy wrócił do domu jego nos znów był długi. Dżepetto dał mu ostatnią szansę. Pinokio zmienił się, nauczył się czytać i pisać. Przestał kłamać, zaczął mówić prawdę. Kiedy spojrzał w lusterko ujrzał w nim prawdziwego chłopca.

4. Rozmowa na temat treści bajki:
1) O kim była bajka?
2) Z czego był zrobiony Pinokio?
3) Co się działo z nosem Pinokia, kiedy kłamał?

5) Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „Nos Pinokia”
Nauczycielka kładzie przed dziećmi rysunek głowy Pinokia bierze pojemniki z kredkami ołówkowymi. Jak myślicie, w co zmienią się te drewniane kredki? To będzie nos Pinokia. Co będzie robił pajacyk, żeby ten nos mu się wydłużył? Pinokio będzie mówił kłamstwa, czyli nieprawdę.

Nauczycielka mówi:
-„Ślimak jest większy od słonia”.
Czy nos Pinokia się teraz wydłuży? Nauczycielka dokłada kredkę do rysunku.
-Nasza grupa nazywa się różowa, nauczycielka pyta dzieci czy powiedziała prawdę?
Chętne dziecko dokłada kredkę do rysunku.
-Czy sikorka ma kolor brzuszka zielony?
Chętne dziecko dokłada kredkę do rysunku.

Nauczycielka pyta dzieci : Co zrobić, żeby pomóc pajacykowi pozbyć się długiego nosa?.
Aby to zrobić, trzeba zamienić zdanie z kłamstwem na zdanie prawdziwe, czyli „Ślimak jest mniejszy od słonia”. Tak, kredki są zabierane. Nasza grupa nazywa się granatowa, kredka jest zabrana. Sikorka ma kolor brzuszka żółty? Tak, kredki są zabierane.

6.Zabawa muzyczna- ruchowa „Dwa drewienka i pajacyk” dzieci otrzymują po dwa drewienka i grają.
Weź do ręki dwa drewienka puk, puk, puk. Co usłyszysz - zapamiętaj, potem zrób!- 2x

Nauczycielka mówi:
Wyobraźcie sobie, że jesteście Pinokiem, stoicie w rozkroku jak pajacyk i poruszacie się kołysząc się z boku na bok. Kiedy będę grała na drewienkach poruszacie się jak pajacyk. Gdy przestanie grać, zatrzymujecie się.

7.Ewaluacja zajęć z wykorzystaniem środków multimedialnych:
Usiądźcie wygodnie przed ekranem i uważnie patrzcie, pokaże wam ilustracje, i zadam pytanie, kto będzie znał opowiedz, podniesie rękę i odpowie.

Czy ten Pinokio mówi prawdę?
Czy ten Pinokio kłamię?

Na koniec chciałabym was zapytać, czy można kłamać jak Pinokio? Nie, bo kłamstwo ma długi nos, a prawda szybko wyjdzie na jaw.

A czy Wam podobały się dzisiejsze zajęcia, jeśli tak to pokażcie buźkę uśmiechniętą, jeżeli nie podobały się buźkę smutną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.