X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51556
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gotujemy!

Scenariusz zajęć oddział przedszkolny PSP w Jeleńcu grupa 3,4-latków
Temat: Gotujemy!
Cele ogólne:
• Poznanie zawodu kucharza oraz jego stroju
• Rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi i logicznego myślenia
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Poszerzanie wiedzy z zakresu żywienia
• Rozwijanie sprawności ruchowej
• Rozwijanie sprawności manualnej
• Rozwijanie umiejętności pracy w grupie
• Rozwijanie zmysłów smaku, węchu, dotyku, wzroku podczas przygotowywania pierników
• Rozwijanie samodzielności i umiejętności samoobsługowych
• Wdrażanie do stosowania się do zasad higieny osobistej podczas przygotowywania pierników
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Słucha wiersza
• Dzieli proste wyrazy na sylaby
• Łowi składniki potrzebne do przygotowania zupy i ciasta
• Segreguje zdrową i niezdrową żywność, tworzy plakat
• Uczestniczy w zabawie ruchowej
• Odpowiednio reaguje na sygnał podczas zabawy
• Ogląda książkę kucharską
• Odróżnia elementy stroju i rekwizytów kucharza od innych zawodów
• Opowiada historyjkę obrazkową „Jak zrobić ciasto z mamą”
• Łączy warzywo z jego połówką, liczy ile jest warzyw, stawia w ramce odpowiednią ilość kresek odpowiadających liczbie warzyw
• Wspólnie z rówieśnikami przygotowuje pierniczki w formie zabawy sensorycznej
• Maluje kolorowankę „fartuszek” farbami
Metody:
• Słowna: pogadanka na temat pracy kucharza
• Oglądowa: oglądanie stroju kucharza, składników potrzebnych do przygotowania zupy/ ciasta, obrazków przedstawiających zdrową i niezdrową żywność
• Czynna: zabawa ruchowa „Warzywa do garnka”, wykonanie pracy plastycznej „Fartuszek”, plakatu, wykonanie pierniczków
Środki dydaktyczne:
• Wiersz „Kucharz” Krzysztofa Roguskiego, uniform kucharski, książka kucharska, wędka do łowienia z magnesem, obrazki: garnek, blacha do pieczenia, obrazki przedstawiające składniki do zupy i do ciasta, frytki, cola, woda, chipsy, piosenka „Muffin man”, laptop, projektor, Karty pracy: co jest potrzebne kucharzowi do pracy, łączenie warzyw z ich połówkami, historyjka obrazkowa „Jak zrobić ciasto z mamą”, kolorowanka „Fartuszek”, składniki do pieczenia pierników, foremki do pierników, wałek do ciasta, fotobudka „Kucharz”, czapka kucharska, farby plakatowe, patyczki z łapkami do ewaluacji zajęć

Przebieg zajęć (zajęcia są zaplanowane na cały dzień 8.00-16.00)
1. Zaproszenie wszystkich dzieci do kółeczka i wspólne powitanie:
Wszyscy są witam Was,
Zaczynamy bo już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy
2. Wprowadzenie do tematu dnia wiersz „Kucharz” Krzysztof Roguski
Kucharz, krojąc dziś cebule,
Niebotyczne znosił bóle.
W drobne krojąc je kosteczki
Co rusz sięgał po chusteczki,
Bo przy ostrych cięciach paru
Nos go kręcił od kataru
I po chwili cały w łzach
Płacząc kroił: ciach, ciach, ciach!
Ledwie z jedną skończył męki
Już kolejną brał do ręki,
Bo następna już leżała
I na kolej swą czekała.
Więc zaczynał znów zabawę
Ocierając łzy rękawem
I w chusteczki smarcząc nos
Skroił cebul cały stos.

• Rozmowa na temat wiersza, dzieci odpowiadają na zadawane przez nauczyciela pytania: o kim jest mowa w wierszu? Co robił kucharz? Jakie warzywo kroił kucharz? Czy znacie imiona pań kucharek z naszego przedszkola?
Lub
Wprowadzenie do tematu- rozwiązanie zagadki „Kucharz”
„Uwielbia jeść i dań próbować,
a ponad wszystko dla innych gotować.
Królestwo jego, kuchnią jest nazwane,
berłem jest łyżka, co smaki rozdaje!
Kto to taki, kochane przedszkolaki?”.
3. Pokaz uniformu kucharskiego- nazywanie poszczególnych elementów: czapka i fartuch.
4. Pokaz książki kucharskiej, porównanie jej z innymi książkami w kąciku czytelniczym, wyjaśnienie czym się różni od innych książek.
5. Gotujemy zupę i pieczemy ciasto. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej: Łowienie za pomocą wędki z magnesem składników potrzebnych do przygotowania zupy bądź ciasta i umieszczenie ich w odpowiednich pojemnikach (garnek, blacha do ciasta). Dzielenie na sylaby wyrazu garnek, blacha.
6. Rozmowa na temat zdrowego odżywiania, wykonanie przez dzieci plakatu, przyporządkowanie produktów spożywczych do odpowiedniej buzi (zadowolona, smutna).
7. Zabawa ruchowa „Warzywa do garnka” w Sali na podłodze porozkładane są garnki z papieru. Dzieci biegają swobodnie do Sali do piosenki „Muffin Man”, na określoną komendę wykonują polecenia kucharza, np.: warzywa do garnka (dzieci stają obok garnków), warzywa się gotują (dzieci poskakują), mieszam zupkę (dzieci kręcą się w kółko).
8. Pieczenie razem z dziećmi pierników i ich ozdabianie, przed przystąpieniem do czynności kuchennych przypominamy dzieciom o zasadach higieny.
9. Wykonanie karty pracy: „Co jest potrzebne kucharzowi do pracy”, „Łączenie warzyw z ich połówkami”, historyjka obrazkowa „Jak upiec ciasto z mamą”.
10. Wykonanie pracy plastycznej „Fartuszek”.
11. Zdjęcie w fotobudce „Kucharz”.
12. Podsumowanie zajęć: N-l pyta dzieci: o czym były dzisiejsze zajęcia, jaki zawód dzisiaj poznaliśmy, gdzie możemy spotkać kucharza, kto u nas w przedszkolu gotuje pyszne obiadki, kto z was chciałby w przyszłości zostać kucharzem,
Podkreślenie że praca kucharza jest bardzo ważna gdyż każdy z nas potrzebuje jeść aby żyć.
N-l pyta dzieci czy zajęcia się podobały, jeśli tak dzieci podnoszą łapkę z uśmiechniętą buzią, jeśli nie ze smutną buzią.
Podziękowanie wszystkim za obecność, udział w zajęciach. Zaproszenie do zabawy swobodnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.