X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51547
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Miś dziś potrzebuje nas

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich przeprowadzony w dniu 24.11.2023 r. przez Iwonę Pietruszewską
Temat: Miś dziś potrzebuje nas.
Obszary z podstawy programowej:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie;
7. eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe;
11. wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie;
14. określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby
Cel główny:
• Doskonalenie orientacji w przestrzeni
• Rozwijanie umiejętności nazywania poszczególnych części ciała
• Rozwijanie poczucia rytmu
• Stwarzanie dzieciom okazji do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Naśladuje ruchem treść rymowanki
• Nazywa i wskazuje części ciała
• Reaguje na ustalony sygnał
• Rytmicznie porusza się przy muzyce
• Składa obrazek z części

Metody:
• Czynne ( zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń)
• Słowne (wiersz, objaśnienia, instrukcje)
• Oglądowe (pokaz)
• Metoda kinezjologii edukacyjnej wg. P. Dennisona

Formy: praca indywidualna, grupowa i zbiorowa

Środki dydaktyczne: pluszowe misie, wiersz „Miś dziś potrzebuje nas”, piosenka „Tańcz i stop”, piosenka „Ja jestem niedźwiadek”, kostka z częściami ciała misia, krzesła, kołysanka B. Forma, rymowanka „To ja, miś” (Ula Słupska), duże arkusze papieru, wzór misia, elementy misia do ułożenia, klej, miód, herbatniki, emblematy misia wesołego i smutnego
Przebieg zajęć
1. Zaproszenie do wspólnej zabawy rymowanką, w której aktywnie uczestniczą dzieci.
Usiądź pięknie na dywanie, niezwykłego coś się stanie.
Cichuteńko, coraz ciszej, tak, że prawie nic nie słyszę.
Jedną ręką dotknij ucha. Ucho słucha?
-Słucha (odpowiadają dzieci)
Drugą ręką dotknij drugiego ucha.
Drugie ucho słucha.
- Słucha (odpowiadają dzieci)

2. Dzieci siedzą na dywanie. Przed nimi znajdują się misie. Nauczyciel czyta powoli wiersz, a przedszkolaki wskazują na misiu części ciała wymienione w utworze i delikatnie je głaszczą.
Miś dziś potrzebuje nas
Miś dziś potrzebuje nas,
bo sam poszedł w ciemny las.
Ciemność drzewa w lesie skryła,
więc przygoda się zdarzyła.
Kiedy poszedł miś na wprost,
mocno się uderzył w nos.
A gdy w wielkie gąszcze wlazł,
potknął się o wielki głaz.
Noga misia trochę boli,
kto wybawi go z niedoli?
Ból też czuje łapka mała
Co z tym zrobić? Trudna sprawa!
Zadrapanie ma na głowie,
co mamusia na to powie?
Plecki również podrapane,
a na bródce widać ranę.
A do tego boli brzuszek,
głodny jest nasz łakomczuszek.
Przytulimy nieboraka,
co się znalazł w tarapatach.

3. Taniec z misiem do piosenki „Tańcz i stop” z reagowaniem na sygnał „stop”.
4. Wskazywanie części ciała misia po rzuceniu kostką. Dzieci rzucają kostką i wskazują wylosowane części ciała, reagując na polecenie nauczyciela: Pokaż, gdzie miś ma... (uszy, brzuch); Pokaż, gdzie ty masz... (uszy, brzuch)

5. Jestem misiem- zabawa z zakresu profilaktyki logopedycznej
Nauczyciel mówi i prezentuje, co robi miś. Dzieci naśladują jego ruchy.
Miś jest głodny- oblizują wargi od wewnątrz przy zamkniętych ustach
Miś się uśmiecha- uśmiechając się szeroko, pokazują zęby
Miś wącha kwiaty- robią wdech nosem i wydech ustami
Miś jest zły- naśladują odgłos warczenia (wrr)
Miś się zmęczył- sapią
Miś zasnął- chrapią

6. Posadź misia- dzieci sadzają misia zgodnie z poleceniem nauczyciela: Posadź misia na krześle; Posadź misia pod krzesłem; Posadź misia obok krzesła; Posadź misia za krzesłem. W rytm piosenki dzieci tańczą po całej sali. Na przerwę w muzyce wykonują polecenia nauczyciela.

7. Kołysanka – (ćwiczenie z elementami ćwiczeń Dennisona)
Dzieci przechodzą do pozycji siedzącej wraz ze swoim misiem. Kołyszą się w dowolne strony( na boki, w przód i w tył). Równocześnie z rytmem nauczycielka recytuje wiersz.

Kołysanka B. Froma

Raz w jedną raz w drugą kołyszę się stronę.
Zamykam, zamykam swe oczy zmęczone.
Na boki, na boki, powoli, powoli,
Kołysać się może każdy do woli.
Dzieci odkładają misie na umówione miejsce w sali.
8. Nauczyciel recytuje i pokazuje rymowankę, zachęcając dzieci do naśladowania ruchów.
To ja, miś (Ula Słupska) Wszystko mam pluszowe:
Dwoje uszu, dużą głowę,
Miękki pyszczek, nos różowy,
Taki ze mnie miś pluszowy!
Mam też cztery łapy duże,
Dwie na dole, dwie na górze
I brzuch gruby, że aż strach,
Ach!

9. Ułóż misia- nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy zgodnie z kolorem misia. Zadaniem każdej z grup jest ułożenie misia (głowa, oczy, nos, brzuch, łapki, nogi) i przyklejenie go na dużej kartce papieru.
10. Zabawa przy piosence „Ja jestem niedźwiadek”.
11. Poczęstunek dzieci słodkim miodem.
12. Ewaluacja - dzieci ustawiają się przy misiu z uśmiechniętą buzią (jeśli zajęcia się podobały) lub przy misiu ze smutną buzią ( jeśli zajęcia się nie podobały)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.