X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51524
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przysmaki wiewiórki - kształtowanie pojęć matematycznych, doskonalenie umiejętności liczenia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA
ORAZ KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH

Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 5,6 – latki
Termin realizacji: 30.11.2023.
Temat bloku: Zabawy w teatr.
Temat zajęcia: "Przysmaki wiewiórki" – kształtowanie pojęć matematycznych, doskonalenie umiejętności liczenia.

Cele ogólne:
– wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju (PP 1)
– tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój (PP 2)
– wspieranie aktywności dziecka rozwijającej procesy poznawczych (PP3)
– wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań (PP5)
– wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. (PP6)
– tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka (PP 9)
– systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka (pp15)

Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych (Pp I/5);
– wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (Pp I/8);
– wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych (Pp I/9);
– szanuje emocje swoje i innych osób (Pp II/2);
– dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę (Pp II/10);
– dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (Pp II/11);
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (Pp III/9)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą gestów (Pp IV/1)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie (Pp IV/2)
– rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane (Pp IV/4)
– odpowiada na pytania, objaśnia kolejność zdarzeń (Pp IV/5);
– uważnie słucha (Pp IV/6);
– czyta obrazy, nazywa symbole, wyjaśnia ich znaczenie (Pp IV/9);
– klasyfikuje przedmioty, układa przedmioty w grupy, (Pp IV/12);
– przelicza elementy zbiorów, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby (Pp IV/15);
– rozpoznaje modele monet i banknotów o niskich nominałach, porządkuje je, rozumie do czego służą pieniądze (Pp IV/17);
– posługuje się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt (Pp IV/18);

Metoda: słowna, aktywizujące, zadań stawianych do wykonania, aktywnej ewaluacji
Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą,
Środki dydaktyczne: bilety do "teatru", zabawkowe monety i banknoty, teatrzyk cieni, krążki i strzałki do zabawy logorytmicznej, bębenek, kasztany, żołędzie, grzyby i szyszki (materiał przyrodniczy i sztuczne okazy), miski, dziupla wiewiórki, liczmany żołędzi, szyszek, orzechów i kasztanów, etykiety z cyframi i kropkami, karty ćwiczeń do zabaw z językiem migowym.

Literatura:
1. W. Badalska: O wiewiórce Łupiskórce
2. Czasopismo Bliżej Przedszkola nr 9.240/2021
3. Internet, Canva

PRZEBIEG:
Na drzwiach sali wisi plakat zapraszający na przedstawienie "O wiewiórce Łupiskórce". Dzieci otrzymują papierowe monety i banknoty na zakup biletów w kasie "teatru". Na dywanie rozłożone krzesełka w rzędach – jak w teatrze. Na krzesełkach przyklejone oznaczenia ("numery") wg których dzieci zajmą miejsca. Takie same oznaczenia dzieci mają na biletach. (5l. – kropki lub cyfry; 6l. – numer z literą np. 1A).

1. "W teatralnej poczekalni" – Dzieci zgromadzone wokół Nauczycielki. Nauczycielka zaprasza dzieci do kasy biletowej, by "zakupiły" bilety na przedstawienie pt. "O wiewiórce Łupiskórce". Każde dziecko otrzymuje zabawkowe pieniądze w kwocie 10 złotych (6l – monety o różnych nominałach, 5l. – banknot 10 złotowy). Dzieci "kupują" bilety i zajmują miejsca wg oznaczeń – numerów na biletach.
Krótka rozmowa z dziećmi n/t zachowania w teatrze.

2. "O wiewiórce Łupiskórce" – oglądanie inscenizacji w teatrze cieni. Po skończonej inscenizacji dzieci odstawiają krzesełka do stolika i zajmują miejsca na dywanie.
Krótka rozmowa n/t treści utworu. Wdrażanie dzieci do wypowiadania się całymi zdaniami i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej:
– Kto występował w przedstawieniu?
– Kto grał główną rolę?
– Co przytrafiło się Łupiskórce?
– Czy zachowanie wiewiórki było właściwe?

3. "Co lubi wiewiórka?" – swobodne wypowiedzi dzieci.
Dzieci na podstawie utworu wymieniają, co lubi wiewiórka, jakie zapasy zgromadziła w spiżarni: orzechy, żołędzie, nasiona szyszek, grzyby. Dzieci dzielą wyrazy na sylaby.

4. "Droga do lasu" – ćwiczenia ruchowe z elementem logorytmiki.
Dzieci dobierają się w pary i stają naprzeciwko siebie. Między dziećmi na dywanie Nauczycielka na krążkach rozkłada strzałki ułożone w różnej konfiguracji. Jeśli dzieci jest liczba nieparzysta, Nauczycielka wybiera jedno dziecko, które poprowadzi zabawę. Jeśli dzieci są do pary wówczas zabawę prowadzi Nauczycielka.
Dzieci parami pokonują drogę do lasu wg wskazówek umieszczonych na krążkach. Wykonują skoki na sygnał podany przez osobę prowadzącą zabawę wypowiadając przy tym słowo "szus" przy każdym skoku.

5. "Przysmaki wiewiórki" – zabawa sensoryczna.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka rozkłada na dywanie cztery miski wypełnione kasztanami. W każdej misce pod kasztanami schowane są inne przysmaki wiewiórki: żołędzie, orzechy, szyszki, grzyby.
Chętne dzieci parami siadają naprzeciwko siebie, między sobą mają miskę kasztanów. Dzieci wkładają obydwie dłonie do miski szukając w niej przysmaków wiewiórki, które muszą odnaleźć w czasie trwania rymowanki:

Wiewióreczka mała, stos przysmaków miała,
Ale nie wiedziała, gdzie przysmaki swe schowała.
A my bawić się uwielbiamy, więc przysmaków poszukamy.

Znalezione przysmaki umieszczają w dziupli wiewiórki.

6. "Liczymy przysmaki" – zabawa dydaktyczna.
Dzieci przeliczają zgromadzone w dziupli przysmaki wiewiórki kolejno je wyciągając. Przy wyciąganiu z dziupli przysmaków recytują rymowankę:

Wiewióreczko mała, coś w dziupli schowała?
Wiewióreczko miła, pokaż, coś ukryła.

Następnie wieszają na tablicy odpowiadającą liczbę liczmanów przedstawiających konkretny przysmak i podpisują cyfrą (6l.) lub ilością kropek (5l.) przysmaki wiewiórki. Następnie dzieci określają których przysmaków jest więcej, których mniej.

7. "Skacząca wiewiórka" – ćwiczenia z językiem migowym.
Dzieci stoją na dywanie. Na tablicy Nauczycielka umieszcza karty na których jest symbol ćwiczenia gimnastycznego: pajacyki, przysiad, klaskanie, podskok i obrót – każde ćwiczenie w innym kolorze. Nauczycielka pokazuje kolor w języku migowym, a dzieci wykonują ćwiczenia.

8. Ewaluacja.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka podaje dzieciom maskotkę wiewiórki i proponuje, by dzieci kolejno powiedziały co się im podobało a co nie, co czuły kończąc rozpoczęte przez Nauczycielkę zdania, np.:
– w trakcie zajęć czułem...
– podobało mi się...
– najbardziej chciałem...
– dziękuję za...
– największą trudność miałem...
– największą radość sprawiło mi...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.