X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51439
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Inny nie znaczy gorszy. Niepełnosprawni ruchowo. Scenariusz zajęć

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu,
- doskonalenie umiejętności pracy w zespole,
- wzbogacenie wiedzy na temat osób niepełnosprawnych, ich funkcjonowania w życiu codziennym,
- wdrażanie do umiejętnej współpracy w grupie w celu osiągnięcia zamierzonego efektu,
- wdrażanie do kulturalnej rozmowy: zgłaszania się, cierpliwego czekania na swoją kolej,

Cele operacyjne
Dziecko:
- Uważnie słucha wypowiedzi innych,
- Reaguje na sygnał w umówiony sposób,
- Identyfikuje się z wybranymi przez siebie zdaniami,
- Wita się z innymi osobami machając ręką,
- W kulturalny sposób zwraca się do innych,
- podaje przedmiot nie używając dłoni,
- chwyta małe przedmioty przez rękawice kuchenną,
- stara się chwycić przedmiot dłońmi przy założonych rękawicach,
- zakłada części garderoby używając tylko jedej ręki,
- konstruuje budowlę bez użycia dłoni, przy pomocy stóp
- Ogląda zdjęcia prac artystów malujących ustami i nogami;
- Maluje obraz trzymając pędzel w ustach
- Dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami,
- Wypowiada się na temat osób niepełnosprawnych, przedszkola integracyjnego,
- uważnie ogląda prezentowanego filmu,
- wypowiada się na temat jego treści

Metody pracy (wg Szloska):
Metody praktyczne – pokaz, ćwiczenie,
Metody podające- wyjaśnienie,

Formy pracy:
grupowa - jednolita,
zbiorowa,
indywidualna

Środki dydaktyczne: koperta, treść listu (P. Księżyk „Jaśka pierwszy dzień nowej szkoły”), kolorowe ilustracje, piłka, rękawice kuchenne, guziki, pędzle, farby, białe kartki A4, taśma papierowa, reprodukcje obrazów osób niepełnosprawnych malujących ustami i stopami, nagranie z muzyką, klocki styropianowe, części garderoby, reklamówki, film edukacyjny ,,Sport w naszych rękach” - fundacja ,,W naszych rękach”.

Materiały źródłowe: P. Księżyk „Jaśka pierwszy dzień nowej szkoły”, reprodukcje obrazów osób niepełnosprawnych malujących ustami i stopami – Wydawnictwo Amun.

Przebieg zajęć:

I. Powitanie
Dzieci siedzą w kręgu, prowadzący wypowiada słowa:
Witam wszystkich, którzy
- mają brązowe oczy,
- mają grzywkę,
- lubią jeździć na rowerze,
- ich imię rozpoczyna się na głoskę...,
- mają kręcone włosy,
- mają na sobie coś białego,
- mają dziś dobry humor...itp.
Wówczas dzieci, które identyfikują się z danym zdaniem witają się poprzez machanie ręką.

II. Wprowadzenie w tematykę zajęć – ,,Tajemniczy list"
Prowadzący prezentuje dzieciom list od tajemniczego przyjaciela, znaleziony rano przed drzwiami sali przedszkolnej
N: Domyślacie się od kogo może być ten list?
Do kogo jest adresowany? Kto jest nadawcą listu?

III. Odczytanie listu - P. Księżyk „Jaśka pierwszy dzień nowej szkoły” ze zwróceniem uwagi na niepełnosprawność ruchową
N: Kim jest Jasiek? Czy wiemy jak wygląda? Co lubi robić? Dlaczego do Was napisał?
N: Kim jest Kuba? Jak wygląda? Jak zachował się Jasiek, kiedy zobaczył że jego kolega Kuba nie ma dłoni? Jak zachował się wtedy Kuba?
N: Co chłopcy robili w szkole? Czy Kuba miał z czymś trudności? A czy Jasiek nie mógł sobie z czymś poradzić?
N: Pamiętacie jak to się stało, że Kuba nie ma dłoni? Jak nazywa się taka osoba? Kto to jest niepełnosprawny?
N: Czy Jaśkowi przeszkadzało to, że Kuba nie ma dłoni?
Jak powinniśmy się zachować w towarzystwie osoby niepełnosprawnej? Z czym osoby niepełnosprawne mogą mieć problem?

IV. Doświadczenia pomagające wejść w rolę i lepiej zrozumieć osoby tzw. niepełnosprawne
,,Podaj dalej" – H. Baum (bez użycia dłoni)
N: Nie używając dłoni podajcie sobie piłkę tak, aby nie upadła na podłogę.

Podział na zespoły.
Symulacja niepełnosprawności rąk
N: Załóżcie grube rękawice kuchenne i spróbujcie podnieść z podłogi guziki.

N: Przy pomocy stóp, nie używając dłoni, spróbujcie zbudować wieżę z klocków.

N: Załóżcie części garderoby używając tylko jednej ręki.

V. Aktywność plastyczna – malowanie ustami
Prezentacja prac malowanych ustami i stopami.
N: Nie używając dłoni spróbujcie coś namalować, trzymając w ustach pędzel.
Malując, dzieci słuchają fragmentów utworów Beethovena.

VI. Rozmowa kierowana na temat przeżyć związanych z wykonywanymi zadaniami
N: Co sprawiło Wam największą trudność w wykonaniu zadań? Jak czuliście się będąc przez chwile „niepełnosprawnym”? Jakie czynności mogą sprawiać trudność osobom niepełnosprawnym? W jaki sposób można pomóc tym osobom? Kto z was zetknął się z osobą niepełnosprawną, chorą?
Wyjaśnienie terminu: przedszkole integracyjne.

VII. Film edukacyjny ,,Sport w naszych rękach"
Dzieci oglądają film pokazujący w jaki sposób osoby z wadami rąk mogą aktywnie spędzać czas.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.