X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51402
Przesłano:

Wymiarowanie figur płaskich - ćwiczenia rysunkowe. Scenariusz lekcji techniki

Scenariusz lekcji z techniki w klasie VI.

TEMAT: Wymiarowanie figur płaskich – ćwiczenia rysunkowe.

CELE:

Poznawcze:
• Zna rodzaje linii rysunkowych
• Zna podstawowe zasady wymiarowania rysunku technicznego
• Zna podstawowe symbole w rysunku technicznym.

Kształcące:
• Potrafi rozróżnić poszczególne linie rysunkowe
• Umie poprawnie zastosować poznane zasady wymiarowania rysunku technicznego

Wychowawcze:
• Uczeń uczy się staranności i dokładności
• Postępuje zgodnie z poznanymi zasadami wymiarowania.

METODY NAUCZANIA:
• Pogadanka
• Omówienie z objaśnieniem
• Ćwiczenia rysunkowe

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Przyrządy kreślarskie
• Rysunek techniczny

FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:
• Praca indywidualna
• Praca zespołowa

CZAS TRWANIA LEKCJI: 90 minut.

PRZEBIEG LEKCJI.

I. Przywitanie z uczniami
- sprawdzenie obecności
- podanie tematu lekcji.

II. Utrwalenie wiadomości z poprzedniej lekcji

-, Co to jest wymiarowanie?
-, Po co wymiaruje się przedmioty?
(wymiarowanie to podawanie wymiarów przedmiotów na rysunkach technicznych za pomocą linii, liczb i znaków wymiarowych. Umożliwia to odczytanie z rysunku dokładnych wymiarów, średnic, kątów, odległości, dzięki czemu możliwe jest dokładne odtworzenie przedmiotu przez konstruktora.

- Zasady sporządzania rysunku technicznego i wymiarowania.

1. Rysunek wykonujemy ołówkiem przy użyciu przyborów kreślarskich (linijka, ekierka, cyrkiel itd.).
2. Zarys przedmiotu (widoczne krawędzie) rysujemy zawsze linią grubą (ołówek HB)
3. Wszystkie linie wymiarowe, linie pomocnicze i osie symetrii rysujemy linią cienką (ołówek H).
4. Jeżeli przedmiot ma oś symetrii, to zaczynamy od narysowania tej osi.
5. Linie wymiarowe kończymy zaczernionymi grotami strzałek; linie te rysujemy w odległości 10 mm od zarysu przedmiotu.
6. Linie pomocnicze przeciągnięte są o około 2 mm poza odpowiadające im linie wymiarowe.
7. Odległość między równoległymi liniami wymiarowymi wynosi 7 mm.
8. Wszystkie wymiary na rysunku technicznym podajemy w milimetrach, ale bez pisania miana (mm).
9. Liczby wymiarowe pisane są pismem technicznym, którego wysokość wynosi minimum 3,5 mm.
10. Liczby wymiarowe piszemy nad linią wymiarową, około 1-2 mm nad linią.
11. Nie podajemy wymiarów oczywistych, tj. takich, które można obliczyć.
12. Wymiary na rysunku nie mogą się powtarzać oraz nie mogą się krzyżować.
13. Wymiarowanie rozpoczynamy od podawania wymiarów najmniejszych.
14. Nie zamyka się również łańcucha wymiarowego.
15. Średnice otworów do 10 mm podaje się na zewnątrz otworu (strzałki skierowane do środka otworu), a powyżej 10 mm wewnątrz otworu (strzałki skierowane na zewnątrz środka otworu).
16. Grubość przedmiotu podaje się literą "×", średnicę "Ø" (fi), a promień „R”.
17. Osie otworów do 12 mm zaznacza się liniami ciągłymi cienkimi, a powyżej 12 mm liniami punktowanymi cienkimi.
18. Wymiar gabarytowy podajemy tylko raz jako ostatni „na zewnątrz”.
19. Rysunek po z wymiarowaniu powinien być czytelny.

III. Ćwiczenia rysunkowe.

Rozdanie uczniom kartek z rysunkami technicznymi.
Nauczyciel wspólnie z uczniami objaśnia i wymiaruje rysunek.

IV. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel koordynuje pracę uczniów.
Zwraca uwagę na poprawne rysowanie.
Ocenia aktywność uczniów.
Żegna się z klasą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.