X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51173
Przesłano:

Scenariusz lekcji gry na flecie - doskonalenie płynności gry wybranych elementów gamowych oraz zapoznanie z realizacją przednutek

SCENARIUSZ PRZEBIEGU LEKCJI GRY NA FLECIE
UCZEŃ KLASY IV CYKLU 6-LETNIEGO SZKOŁY MUZYCZNEJ I STOPNIA

CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut

TEMAT: Doskonalenie płynności gry wybranych elementów gamy B-dur artykulacją portato i legato oraz zapoznanie z realizacją ozdobników w etiudzie 15 (E. Prill).

CELE LEKCJI:
1. Doskonalenie artykulacji portato i legato.
2. Rozwijanie techniki oddechowej i zadęcia.
3. Wyrabianie motoryki palców.
4. Rozwijanie poczucia rytmu i pulsu.
5. Kształtowanie wrażliwości muzycznej.
6. Nabycie umiejętności ćwiczenia nad poszczególnymi problemami.
7. Zapoznanie z realizacją ozdobników – przednutki krótkie.
8. Nauka wewnętrznej dyscypliny i cierpliwości.
9. Rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy w domu.

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Powitanie ucznia, przygotowanie instrumentu, nut, pulpitu.
2. Wykonanie wybranych elementów gamy B-dur wynikających z programu nauczania klasy IV c6 (dot. programu przesłuchania technicznego) w tempie umiarkowanym artykulacją portato i legato:
- praca nad techniką oddechową i zadęcia,
- zwrócenie uwagi na przygotowanie dużego oddechu, umiejętne gospodarowanie wydychanym powietrzem i podparcie przepony przy każdorazowym wykonaniu artykulacji legato,
- praca nad otwarciem aparatu podczas gry – porównanie do śpiewania (omówienie zmian zachodzących w ustawieniu aparatu podczas śpiewu, jak np. otwarcie gardła, rozluźnienie żuchwy, uniesienie podniebienia i przeniesienie ich na technikę gry na flecie), pokaz śpiewu wybranych dźwięków przez nauczyciela i podjęcie próby przez ucznia,
- kontrola prowadzenia strumienia powietrza (prędkość i kierunek), przy jednoczesnym otwarciu aparatu gry,
- zwrócenie uwagi na jakość dźwięku,
- rozwijanie świadomości własnego ciała (rozluźnienie gardła i krtani, praca przepony),
- wyrabianie motoryki palców,
- utrzymanie stałego pulsu.

3. Wykonanie przez ucznia Etiudy 15 (E. Prill) bez ozdobników:
- praca nad techniką oddechową i zadęcia,
- doskonalenie artykulacji staccato (zwrócenie uwagi na prawidłową pracę języka),
- kształtowane frazy muzycznej.

4. Zapoznanie ucznia z realizacją ozdobników w postaci przednutek krótkich, występujących w Etiudzie 15 (E. Prill):
- zapoznanie ucznia z zapisem nutowym przednutek krótkich,
- wyjaśnienie sposobu wykonania przednutki krótkiej poprzez omówienie pojęcia i pokaz gry nauczyciela,
- próba realizacji przednutek krótkich przez ucznia na przykładzie przednutek wybranych z etiudy,
- praca nad precyzyjnym wykonaniem ozdobników.

5. Zakończenie lekcji (zbiorcze omówienie problemów wymagających ćwiczenia i przygotowania ze strony ucznia, pożegnanie).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.