X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zielona żaba. Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli z wykorzystaniem metody Batii Strauss oraz terapii ręki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH

Krąg tematyczny: Czyim domem jest łąka?
Temat dnia: Zielona żaba.
Data: 15.05.2023r.
Prowadząca: Magdalena Piekarska
Cele ogólne:
- wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt – mieszkańców łąki
- zainspirowanie dzieci do aktywnego słuchania muzyki klasycznej
- rozwijanie mowy i koncentracji uwagi
Cele szczegółowe (dziecko):
- wskazuje i nazywa zwierzęta, które widzi na obrazku - łąka
- nazywa instrumenty wykorzystywane podczas zajęć i zna ich przeznaczenie oraz potrafi prawidłowo na nich gać
- rozwija ekspresję muzyczno- ruchową
- tworzy improwizację ruchową do wysłuchanej muzyki
- ćwiczy mięśnie rąk poprzez wykonywane ćwiczenia
Metody:
- oglądowa
- słowna
- praktycznego działania
- aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss
- terapia ręki
Formy organizacyjne:
- z całą grupą
- indywidualnie
- grupowo

Środki dydaktyczne: karty do ćwiczeń narządów artykulacyjnych, nagranie utworu „Country Dance” Haendla, instrumenty – kołatki, bębenki, instrumenty wykonane przez dzieci, tablica demonstracyjna – łąka, karta pracy z żabą, koniczynki z papieru, klej, pęsety, piłka z kolcami

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ze śpiewem na powitanie: Wszyscy są, witam Was zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nazywanie mieszkańców łąki – opisywanie ich wyglądu.
3. Logopedyczna żaba – ćwiczenia narządów artykulacyjnych.
4. Życzenia dla żaby – wprowadzenie do metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss
- Fabularyzowanie utworu „Country Dance” Haendla
 młynek wykonywany rękoma (wirujemy, wirujemy, coraz wyżej, coraz niżej)
 rozchodzenie się rąk i schodzenie się (Rozchodzą się i schodzą się – oddalanie rąk i schodzą się przybliżanie ich),
 zakreślanie w powietrzu rękoma kropek (I każdy sobie rzepkę skrobie bum tarara bum )na wysokości głowy,
 następnie rytmiczne uderzanie o uda (maszerują, maszerują, maszerują tak i wachlarzyk w jedną stronę, drugą stronę, jedna noga bum i druga noga bum, i każdy sobie rzepkę skrobie bum tarara bum).
POWTÓRZENIE
 młynek wykonywany rękoma (wirujemy, wirujemy, coraz wyżej, coraz niżej)
 rozchodzenie się rąk i schodzenie się (Rozchodzą się i schodzą się – oddalanie rąk i schodzą się przybliżanie ich),
 zakreślanie w powietrzu rękoma kropek (I każdy sobie rzepkę skrobie bum tarara bum )na wysokości głowy,
- Ruch w przestrzeni
 Dzieci dobierają się w pary tańczą w kółeczko w jedną stronę i druga stronę
 Sklejają ręce, chodzą w kółeczko, zmiana
 Klaszczą w obie ręce w parach
 Pary tańczą w kółeczko w jedną i druga stronę
 Ukłon
- Instrumentacja utworu – dzieci grają na przydzielonych instrumentach w rytm muzyki.
 Dzieci podzielone na trzy zespoły – instrumenty
- kołatki
- instrumenty wykonane przez dzieci
- bębenki
5. Ćwiczenia z zastosowaniem terapii ręki.
- spotkania paluszków, masażyk rąk
- rysowanie każdym paluszkiem po kolei drogi, którą pokonuje żaba, aby trafić do liścia
- układanie koniczynek na drodze żabki do liścia z wykorzystaniem pęsety
- przyklejanie koniczynek na wyznaczonej drodze.
6. Podziękowanie za udział w zajęciach, puszczenie iskierki przyjaźni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.