X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51081
Przesłano:
Dział: Internat

Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie

Konspekt zajęć „Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie”.
Uczestnicy: wychowankowie internatu.
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Cel ogólny:
• uświadomienie przez uczniów, czym jest patriotyzm i postawa patriotyczna, kogo nazywamy patriotą w kontekście historycznym i współczesnym;
• zdobycie wiedzy na temat tego, czym jest współczesny patriotyzm i jak dziś można go manifestować.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• potrafi określić czym jest patriotyzm i postawa patriotyczna.
• szanuje własną ojczyznę, manifestuje swoją postawę patriotyczną;
• wie, na czym opiera się współczesny patriotyzm – nie na walce z wrogami ojczyzny, ale służeniu społeczeństwu, wykonywaniu codziennych obowiązków i udowadnianiu swoim życiem, że jest się Polakiem (swoją rzetelnością, pracowitością, przestrzeganiem prawa, składaniem hołdu bohaterom, pamięcią o przeszłości i obchodzeniem rocznic historycznych);
• potrafi wskazać cechy współczesnego patrioty.
Metody pracy :
• burza mózgów
• praca w parach
• dyskusja
• aktywizująca
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
Środki dydaktyczne:
• arkusz papieru
• długopisy
• odtwarzacz CD
Przebieg zajęć:
1. Na początku zajęć nauczyciel zadaje pytanie do uczniów: Co to jest patriotyzm według Ciebie ? Czy TY jesteś patriotą?”. Każdy uczeń po kolei wypowiada swoje zdanie. Po wysłuchaniu wszystkich odpowiedzi nauczyciel przypomina czym jest patriotyzm oraz czym charakteryzuje się patriota.
2. Następnie nauczyciel pyta każdego z uczniów: „W jaki sposób oddajesz cześć i szacunek symbolom narodowym?” „Czy znasz święta narodowe i jak je obchodzisz?” Każdy wychowanek po kolei odpowiada na zadane pytania.
3. Praca w grupach – nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup. Każda grupa ma za zadanie opisać Patriotę. Następnie każda grupa prezentuje czym według nich prezentuje się współczesny patriota.
4. Praca w grupach – nauczyciel na nowo dzieli uczniów na 5 grup. Każda grupa ma za zadanie napisać czym dla ojczyzny może zasłużyć się każdy człowiek ? Jakimi sposobami można wyrazić czasach swój patriotyzm w dzisiejszych czasach ?
5. Na zakończenie zajęć nauczyciel puszcza patriotyczne pieśni „My pierwsza brygada”, „Rota”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.