X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51077
Przesłano:
Dział: Internat

Szkodliwość i wpływ napojów energetycznych na młody organizm

KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT: Szkodliwość i wpływ napojów energetycznych na młody organizm.
CZAS TRWANIA: 45 min.
CHARAKTERYSTYKA GRUPY: wychowankowie internatu .
METODY PRACY: burza mózgów, miniwykład, plakat, film.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansze, puszki po napojach, arkusze papieru dla grup, kredki, pisaki.
CELE:
Uczeń:
• zna sposoby na bezpieczne i zdrowe zwiększanie zasobów energii własnej,
• ma świadomość obecności w napojach typu red bull, tiger itp. substancji zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu,
• rozumie niszczący wpływ w/w substancji na organizm człowieka,
• zdaje sobie sprawę ze skutków picia napojów energetycznych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Czynności organizacyjne (przygotowanie sali, powitanie wychowanków).
II Poszukiwanie przez uczniów tematu lekcji: nauczyciel wiesza na tablicy hasła:

Zakaz spożywania przez:
• kobiety w ciąży lub karmiące piersią
• dzieci i młodzież do 16 roku życia
• osoby uczulone na kofeinę
• osoby cierpiące na wysokie ciśnienie , choroby serca
• osoby z predyspozycją do wystąpienia chorób serca
• osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi
Burza mózgów – uczniowie podają propozycje artykułów spożywczych, których używanie może być zakazane dla powyższych osób, nauczyciel zapisuje je na tablicy.
Podanie tematu lekcji : „Szkodliwość i wpływ napojów energetycznych na młody organizm”.

III Miniwykład:
Napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane
w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne.
Zadaniem tzw. energetyków jest przeciwdziałanie zmęczeniu i pobudzenie naszego organizmu do aktywności. Poprawiają koncentrację, zwiększają wydolność oraz przyspieszają metabolizm. To dobry produkt w przypadku dostarczenia energii po krótkotrwałym i bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy potrzebujemy uzupełnić spadek energii
w organizmie.
W napojach energetycznych znajdują się duże ilości kofeiny. Kofeina ma zarówno korzystny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka, a efekt zależy od spożytej dawki, wrażliwości organizmu, stanu zdrowia oraz wieku. Dowiedziono również, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń
w rozwoju układu nerwowego.
Zdaniem naukowców, napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu. Już jedna puszka jest w stanie doprowadzić do zawału serca, co tyczy się zarówno starszych, jak
i całkiem młodych osób.

Napoje energetyczne powodują niebezpieczne skutki uboczne t.j.
• drgawki,
• szybsze bicie serca,
• problemy ze snem
• nudności, a nawet napady padaczkowe
Ponad połowa młodych ludzi biorących udział w eksperymencie zgłosiła problemy ze zdrowiem.
Badanie wpływu napojów energetycznych na zdrowie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo. W eksperymencie wzięło udział 2055 osób w wieku od 12 do 24 lat – aż 55 proc. z nich zgłosiło negatywne skutki dla zdrowia po wypiciu energetyka.
Prawie jedna czwarta uczestników badania (24,7 proc.) stwierdziła, że doświadczyła szybkiego bicia serca lub problemów ze snem (24,1 proc.), niektórzy (0,2 proc.) zgłaszali nawet napady padaczkowe. Ponadto 18,3 procent doświadczało bólów głowy, 5,1 proc. zgłosiło nudności, wymioty lub biegunkę, a kolejne 3,6 proc. – bóle
w klatce piersiowej.
W niektórych krajach obowiązują zakazy sprzedaży dzieciom i młodzieży tego typu napojów – np. na Litwie od 2015 r. energetyków nie kupią osoby poniżej 18 roku życia. Nie można tam również promować napojów energetycznych.
IV Nauczyciel wręcza uczniom kilka puszek po różnych energetykach z poleceniem, by głośno odczytali skład, na tablicy zawiesza krótkie informacje na temat poszczególnych składników:
Czy wiesz, że:
• Witamina B12, częsty składnik napojów energetycznych, używana jest w medycynie do ratowania pacjentów w stanie nieprzytomności po spożyciu olbrzymich dawek alkoholu.
Kofeina-efekty działania : osłabienie zmysłu równowagi, przyśpieszone bicie serca, bezsenność, osłabienie pamięci, uczucie zmęczenia, drżenie palców; kilka godzin bądź kilka dni po spożyciu kawy: zaburzenia snu, bóle głowy, uczucie niepokoju, kołatanie serca, zawroty głowy, nadpobudliwość ruchowa, rozdrażnienie, ogólne rozbicie.

Aspartam- wywołuje nerwice, alergizuje, upośledza metabolizm, jest rakotwórczy i uszkadza płód.
Energizery zwiększają ryzyko ataku serca lub wylewu. Tego rodzaju wypadki zaobserwowano nawet u młodych ludzi.
Godzinę po wypiciu Red Bulla system krwionośny wykazuje anomalie takie, jakie występują u pacjentów chorych na serce.

V Miniwykład c.d.: Czy napoje energetyzujące rzeczywiście zasługują na swoją nazwę?
Kiedy przeanalizuje się zawartość puszki okaże się, że głównym składnikiem jest kofeina
i cukier (pod postacią glukoronolaktony, cukrozy i glukozy). Wobec tego odpowiedź brzmi - tak, energetyki dostarczają porcji energii.
Skutki wywoływane przez energetyki są podobne do tych wynikających z wypicia filiżanki kawy lub puszki sody z tym, że kiedy ich działanie mija, pojawi się uczucie znużenia i chęć wypicia następnej puszki w celu podniesienia kolejny raz poziomu energii. Jest to zamknięte koło, czyli uzależniamy się.
VI Burza mózgów: Jak zwiększyć zasób energii bez energetyków? Co sprawia, że macie chęć i siły do działania?
Uczniowie zgłaszają swoje propozycje, nauczyciel wiesza na tablicy gotowe hasła:
• Właściwa ilość snu – wysypiaj się!
• Spożywaj 5 nie za obfitych posiłków, o stałych porach.
• Zabieraj do szkoły drugie śniadanie!
• Jedz owoce i warzywa!
• Ruszaj się, spaceruj, uprawiaj sport!
• Ogranicz słodycze.
• Wypij szklankę soku pomarańczowego - działa stymulująco na mózg i jego czynności poznawcze.
VII Podział klasy na 3 grupy – przygotowanie plakatów (uczniowie wykorzystują materiały zgromadzone na tablicy):
• Pierwsza grupa : „Zakaz spożywania”
• Druga grupa: ”Szkodliwe skutki”
• Trzecia grupa: „Energia bez energetyków”
Omówienie plakatów przez poszczególne grupy.
VIII Film pt. „Czy dzieci mogą pić energetyki?”.
https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/profilaktyka-zdrowia/napoje-energetyczne-czy-dzieci-powinny-je-pic-6217197
IX Podsumowanie lekcji:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.