X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51074
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Geometryczne owady - zabawy matematyczne

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH

Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 3 – latki
Termin realizacji: 19.05.2021.
Krąg tematyczny: Kto tak głośno hałasuje? Pszczółka miodek produkuje.
Temat zajęcia: "Geometryczne owady" – zabawy matematyczne.

Cele ogólne:
– wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju (PP 1)
– tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój (PP 2)
– wspieranie aktywności dziecka rozwijającej procesy poznawczych (PP3)
– tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka (PP 9)
– tworzenie warunków umożliwiających planowanie i podejmowanie działania (pp 11)
– systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka (pp15)

Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych (Pp I/5);
– przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu (Pp II/4)
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (Pp III/9)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego (Pp IV/2)
– odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych (Pp IV/5);
– nazywa symbole, wyjaśnia ich znaczenie (PP IV/9)
– klasyfikuje przedmioty wg wielkości, kształtu, koloru, układa przedmioty w szeregi, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
(Pp IV/12)
– przelicza elementy w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi
(Pp IV/15)

Metoda: słowna, zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne: zajęcia w zespołach,
Środki dydaktyczne: płyta CD, tamburyno, sylwety kwiatów, sylwety pszczółek geometrycznych, kartoniki do koduj maty, emblematy, duże kwiaty w kolorze czerwonym i żółtym, szczypce dla dzieci, pompony żółte, sylweta ula, wytłoczka po jajkach, karty do zabawy klamerkami, klamerki.

Literatura:
1. K. Sąsiadek: Zabawy paluszkowe. Media Rodzina 2005.

Uwagi: Dzieci, które nie są zainteresowane udziałem w zajęciach, mogą rysować lub układać puzzle przy stoliku.

PRZEBIEG:
1. "Piosenka na powitanie" – śpiewanie piosenki, tworzenie koła wiązanego.
Dzieci siedzą na dywanie, kiedy słyszą pierwsze dźwięki piosenki, wstają
i podają sobie ręce. Wspólnie śpiewają piosenkę.

2. "Pszczółka" – zabawa sprawnościowa, wyciszająca.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka rozdaje dzieciom klamerkę. W swoją klamerkę wkłada sylwetę pszczółki i przekazuje ją następnemu dziecku mówiąc rymowankę: "Malutką pszczółkę puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk". Dzieci przekazują sobie w kręgu za pomocą klamerki pszczółkę.

3. "Ul" – zabawa paluszkowa wg Krzysztofa Sąsiadka.
Wspólna zabawa paluszkami. Dzieci, które potrafią przeliczają z N. do 10.

4. "Geometryczne pszczoły" – zabawa matematyczna.
Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą. Na tablicy przypięte są sylwety kwiatów, które mają środki w kształcie figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt oraz serce, owal i plaster miodu. W koszyczku Nauczycielka ma przygotowane sylwety pszczółek, których tułów jest w takim samym kształcie jak środek kwiatka. Dzieci określają wysokość kwiatów (na podstawie łodygi – mały, duży), nazywają znane im figury geometryczne i kształty. Wybrane dziecko wyciąga z koszyczka sylwetę pszczółki i umieszcza ją na właściwym kwiatku.

5. "Pszczółki i biedronki" – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa z elementem rozwijającym sprawności manualne.
Dzieci dostają emblematy: pszczółek i biedronek. Symbolicznie określają kolor pszczółki – żółty i kolor biedronki – czerwony. W dwóch miejscach Sali, na dywanie rozłożone są kwiaty: żółty i czerwony. Na środku żółtego kwiatka są żółte pompony – pyłki kwiatowe i szczypce plastikowe.
Dzieci swobodnie poruszają się do muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci pszczółki siadają wokół żółtego kwiatka a dzieci biedronki wokół kwiatka czerwonego. Biedronki odpoczywają a pszczółki za pomocą szczypczyków przenoszą pyłek (tylko jeden pomponik) do "ula" (wyznaczone miejsce w sali) i zostawiają "pyłek" w plastrze miodu (wytłoczka po jajkach).
Na kolejną przerwę w muzyce dzieci dobierają się parami: pszczółki i biedronki i wymieniają się emblematami. Zabawę powtarzamy 2x tak, żeby każde dziecko przeniosło po jednym pyłku do "ula".

6. "Pszczółki i biedronki na koduj macie" – zabawa matematyczna.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Na środku dywanu rozłożona jest koduj mata.
Na macie pionowo zaznaczony kolor (żółty i czerwony) i poziomo figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, owal, serce, plaster miodu. Każde dziecko dostaje kartonik z biedronką lub pszczółką w kształcie jednej z figur geometrycznych. Dzieci układają żetony na odpowiednie pola przyjmując symbolikę: kolor żółty to pszczółka, kolor czerwony to biedronka.

7. "Jaki kształt ma pszczółka?" – zabawa z klamerkami.
Dzieci siedzą na dywanie. Każde dziecko otrzymuje kartę z narysowaną pszczółką lub biedronką w różnym kształcie. Z boku karty zaznaczone są trzy różne figury. Tylko jedna ma taki sam kształt jak pszczółka czy biedronka. Dzieci zaznaczają klamerką odpowiedni kształt. Nauczycielka sprawdza poprawność wykonania, służy pomocą.

8. Na zakończenie, jeśli dzieci mają ochotę, można powtórzyć zabawę z pszczółką i klamerką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.