X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50950
Przesłano:

System półprezydencki we Francji i Rosji. Konspekt lekcji

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie. Liceum Ogólnokształcące.
Temat lekcji: System półprezydencki we Francji i Rosji.

CELE LEKCJI
Po przeprowadzonej lekcji uczeń: - rozpoznaje hymn, flagę Francji i Rosji - zna położenie geograficzne Francji i Rosji-wskazuje w/w na mapie, - zna twórców systemu półprezydenckiego - potrafi wymienić organy władzy ustawodawczej i wykonawczej we Francji i Rosji i je ogólnie scharakteryzować. - potrafi dokonać analizy wykresu słupkowego dotyczącego frekwencji wyborczej we Francji i Rosji. – potrafi pracować z tekstem źródłowym – zna partie polityczne we Francji i Rosji - potrafi porównać systemy w Rosji i we Francji - potrafi samodzielnie wyszukiwać informacje na dany, wskazany przez nauczyciela temat,
- wyjaśnia znaczenie terminów: system półprezydencki, republika.
CZĘŚĆ INFORMACYJNA
Prowadząca: Agnieszka Łajka
Czas trwania zajęć: 45 minut
Środki dydaktyczne:
-prezentacja multimedialna,
-podręcznik „Ciekawi świata” ( zakres rozszerzony) cz.1, A. Derdziak, M.Batorski

Metody:
- burza mózgów,
- pogadanka,
- elementy wykładu,
- praca z podręcznikiem,
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.

Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel podaje informacje ogólne dotyczące położenia geograficznego Francji I Rosji - praca z mapą,
3. Przedstawia sylwetki twórców systemu półprezydenckiego
Faza realizacyjna (prezentacja multimedialna)
1. Nauczyciel charakteryzuje system półprezydencki,
a) prowadzący zwraca uwagę na inne określenia systemu półprezydenckiego
b) przedstawia sylwetki prezydenta i premiera we Francji i w Rosji
2. Omówienie roli prezydenta we Francji
Prezydent we Francji ma bardzo duże uprawnienia. Wybierany jest na pięcioletnią kadencję.
-jest zwierzchnikiem sił zbrojnych
-jest faktycznym szefem egzekutywy, przewodniczy posiedzeniom Rady Ministrów i podpisuje z mocą ustaw i dekrety podejmowane przez rząd.
-jego zadaniem jest powoływanie i odwoływanie rządu.
- mianowanie premiera
- prawo odwoływania się do społeczeństwa za pomocą referendum
- rozwiązywanie Zgromadzenia Narodowego
- kierowanie orędzia do parlamentu
3. Omówienie roli prezydenta w Rosji ( wybierany na lat 6 )
- szef władzy wykonawczej
- przewodniczący Sił Zbrojnych
- twórca i realizator polityki wewnętrznej i zewnętrznej
4. Nauczyciel charakteryzuje władze wykonawczą we Francji
-władza wykonawcza jest dwuczłonowa, składa się na nią prezydent i rząd ,
5. Nauczyciel charakteryzuje władze ustawodawczą we Francji
Parlament -jest dwuizbowy. Składa się z wybieranego na 5 lat w głosowaniu Zgromadzenia Narodowego oraz wybieranego w wyborach pośrednich Senatu (kadencja trwa 9 lat, co trzy lata zmienia się 1/3 składu)
-Parlament sprawuje również funkcje kontrolne w stosunku do rządu.
6. Nauczyciel charakteryzuje władze wykonawczą w Rosji.
- sprawuje prezydent i rząd na czele z premierem
7. Nauczyciel charakteryzuje władzę ustawodawczą w Rosji
- Zgromadzenie Narodowe złożone z Dumy Państwowej i Rady Federacji
8. Partie polityczne w Rosji i we Francji.
9. Analiza tekstu źródłowego –Konstytucji Federacji Rosyjskiej ( źródło: http://libr.sejm.gov.pl podręcznik str.273
a) Na podstawie artykułu 111, wyjaśnij , jaka jest konstytucyjna przyczyna dymisji rządu?
b) Omów skutki, jakie pociąga za sobą niezaakceptowanie kandydatów na premiera przez Dumę Państwową?
c) Podaj, komu przysługuje prawo do złożenia wniosku na kandydata na Przewodniczącego Rządu Federacji Rosyjskiej?
10. Debata: Dlaczego jakość demokracji we Francji i w Rosji jest tak różna, mimo podobnych rozwiązań ustrojowych?
Faza podsumowująca
1. Filmik podsumowujący YouTube "Wybory w Rosji miały wyglądać uczciwie. Nie udało się”.
a) Dlaczego wybory w Rosji nie zostały uznana przez Zachodnich Obserwatorów?
Zadania domowe
Wykonaj pisemnie zadanie 1. ze s.266 (podręcznik). Porównaj uprawnienia prezydentów Francji i Rosji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.