X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50946
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedszkolaczek mały czyste rączki ma! - 3 latki

Temat: „Przedszkolaczek mały czyste rączki ma!”

Cel ogólny: Kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych

Cele operacyjne:
– wie dlaczego trzeba dbać o higienę,
– zna sposoby dbania o higienę ciała,
– potrafi myć ręce zachowując poszczególne etapy podczas wykonywania tej czynności,
– posiada wiedzę o korzystaniu z wybranych środków i przyborów higienicznych,
– podejmuje próby twórczego myślenia i działania w różnorodnych zabawach

Metody pracy:
- słowna : słuchanie krótkiego utworu literackiego , rozmowa kierowana na temat jego treści
- oglądowa: pokaz przyborów toaletowych, pokaz kolejnych etapów mycia rąk
- czynna: udział dzieci w zabawie ruchowej

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Miś, plansze tematyczne „Jak dbamy o zdrowie”, tekst wiersza I. Salach „Czyste ręce”, zagadki nt. przyborów higienicznych i toaletowych, przybory toaletowe i higieniczne, piosenki na płycie CD, magnetofon.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci. Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce wskazują poszczególne części ciała, noga, rączka, łokieć, itp.
2. Przedstawienie dzieciom misia Jurka i jego historii. Pewnego razu miś Jurek był na spacerku w parku. Bawił się tam z dziećmi zmoczył nóżki, ubrudził rączki i buźkę. Misio zmartwił się ,że ubrudził futerko.
3. Rozmowa kierowana: Co miś powinien zrobić? , Dlaczego musimy się myć? Co by było gdybyśmy się nie myli? Kiedy należy myć ręce? -Swobodne wypowiedzi dzieci, odwoływanie się do własnych doświadczeń.
4. Rozwiązywanie zagadek słownych o przyborach toaletowych, wskazywanie ich przez dzieci.
Zagadki: „ Kolorowe i pachnące .Obficie się pieni. Wnet brudne raczki w czyste zamieni”- mydło
„Co to za przybór? Kto odgadnie? Codziennie zęby myje ładnie.” - szczoteczka
„Wisi w łazience, wycierasz w niego nie tylko ręce”- ręcznik.
„ W zęby uzbrojony. Zęby w równym rządku pilnują, by włosy twe były w porządku.- grzebień. „
Nie uda ci się sprzątanie, gdy mnie zabraknie w kranie”- woda.

5. Utrwalenie kolejnych etapów mycia rak z wykorzystaniem wiersza: I. Salach „ Czyste ręce”. Pokaz.
„ Dziś od rana plusk w łazience
To maluchy myją ręce.
Swe rękawki już podnoszą
Srebrny kran o wodę proszą
Najpierw w wodzie opłukują
Potem mydło rozmazują
Znowu woda- istny cud!
Strzepujemy- puk, puk, puk
Jeszcze tylko kran zakręcę
I już czyste moje ręce
I ręczniczkiem: szu, szu, szuch
I już gotów jest nasz zuch.

6. Ćwiczenia praktyczne – mycie rąk pod nadzorem nauczycielki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

7. Zabawa ilustracyjna przy piosence „Mydło lubi zabawę” –dz. pokazują jak myją pozostałe części ciała.
8. Zakończenie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.