X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50925
Przesłano:

Scenariusz obchodów Dnia Ziemi

Scenariusz szkolnych obchodów Dnia Ziemi

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Macieja Szarka w Grabiu
Rok szkolny: 2023 / 2023

Nauczyciele odpowiedzialni:
mgr. Małgorzata Burdajewicz – koordynator wydarzenia,
mgr. Joanna Szewczyk – nauczyciel geografii w klasach 5 – 8.

Nauczyciele współpracujący:
mgr Matylda Kozłowska – nauczyciel przyrody w klasie 4,
wychowawcy klas.

Cele główne:

1. Rozbudzanie u uczniów zainteresowania naszą planetą poprzez prezentację jej różnorodności przyrodniczej i geograficznej.
2. Aktywizacja uczniów do czynnego udziału w życiu szkoły.

Cele szczegółowe:

Ad. 1)

zapoznanie uczniów z położeniem, ukształtowaniem, fauną, florą oraz kulturą zamieszkałych kontynentów ziemskich;
zapoznanie uczniów z symboliką kół olimpijskich;
motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy przyrodniczej i geograficznej,
motywowanie do nauki poprzez wykorzystanie aktywizujących metod pracy.

Ad. 2)

integracja zespołów klasowych poprzez współdzialanie w zespołach metodą projektu;
zaangażowanie indywidualnych uczniów w wydarzenie szkolne poprzez przygotowanie strojów i rekwizytów tematycznych;
zaangażowanie środowiska lokalnego – pomoc rodziców w przygotowanie się dzieci.

Przebieg imprezy:

1. Przygotowania – na tydzień wcześniej.

Rezprezentanci poszczególnych klas 4 – 8 losują nazwy kontynentów, które będą prezentowane podczas obchodów Dnia Ziemi w ich salach lekcyjnych. Nayczyciel koordynujący informuje rodziców i nauczycieli o przewidywanym przebiegu imprezy i zwracają się do nich z prośbą o pomoc w przygotowaniu strojów, rekwizytów oraz pomoc w sprawnej realizacji przedsięwzięcia.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli geografii i przyrody w kilkuoosobowych zespołach przygotowują projekty wizualne dotyczące fauny, flory i ukształtowania poszczególnych kontynentów. Uczniowie klas 4 – 8 wpólnie przygotowują wystrój swoich sal nawiązujący do wylosowanych kontynentów. Dzień wcześniej nauczyciele koordynujący przygotowują pomoce wizualne i zadania związane z tematem Dnia Ziemi, kontrolują postęp przygotowań w klasach.

2. Przebieg – przewidywany czas: 1 godzina lekcyjna.

Uczniowie przychodzą do szkoły w strojach kojarzących się z innymi krajami lub ubrani kolorowo, co ma symbolizować różnorodność świata, co zostaje podkreślone przez nauczyciela prowadzącego. Wszystkie klasy otrzymują duże wydruki zarysów mapy świata.

Zwiedzanie sal – kontynentów odbywa się kolejno, czas przeznaczony na oglądanie każdej sali wynosi około 5 minut.- Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli w dwóch grupach (klasy 4 – 8 i 1 – 3) pod kierunkiem nauczycieli przemieszczają się po szkole podążając za umieszczoną na korytarzu szkolnym imitacją oznakowania turystycznego prowadzącego do poszczególnych sal symbolicznie zwiedzając kolejne kontynenty. Uczniowie prezentują wówczas zebranym gościom swoje projekty na temat zwierząt, roślin i ukształtowania terenu kontynentów. Na przygotowanych stołach prezentowane są przedmioty związane z poszczególnymi zakątkami świata przyniesione przez uczniów i nauczycieli. Na tablicach interaktywnych wyświetlane są krajobrazy kontynentów i puszczana jest odpowiednia muzyka regionalna. W niektórych salach roznosi się zapach cynamonu rozsypanego w niewielkiej ilości na podłodze oraz małe ilości nietoksycznego i antyalergicznego kadzidła.

W czasie zwiedzania sal przez inne podgrupy uczniowie wracają do swoich sal i na otrzymanych mapach świata rysują zwierzęta występujące na poszczególnych kontynentach korzystając z pomocy wizualnych (klasy 1 – 3) lub wpisują swoje skojarzenia z kontynentami (klasy 4 – 8). Uczniowie klas młodszych mogą też w tym czasie kolorować obrazki zwązane z Dniem Ziemi, a starsi – rozwiązywać tematyczną krzyżówkę, materiały przygotowane dla nich zawczasu. Podczas całego trwania imprezy sporządzana jest dokumentacja fotograficzna.

3. Posumowanie

Nauczyciele geografii i przyrody nagradzają projekty uczniów ocenami z przedmiotu. Wychowawcy nagradzają pozytywnymi uwagami uczniów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Uzupełnione wydruki map świata wywieszane są w salach lekcyjnych lub na gazetce na korytarzu szkolnym. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację wydarzenia zbierają od uczniów, nauczycieli i dyrektora szkoły informację zwrotną na temat wrażeń i uwag dotyczących imprezy. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację wydarzenia relacjonują je na stronie internetowej szkoły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.