X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50918
Przesłano:

Litery Ą, ą. Komu mogę podarować prezent? Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 09.12.2020
Klasa: I
Prowadzący: mgr Agnieszka Bombała
Temat dnia: Litery Ą, ą. Komu mogę podarować prezent?
Cele operacyjne:
Uczeń:
•wymienia wyrazy zawierające głoskę „a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie (bez używania tych pojęć),
•rozróżnia literę „a” małą i wielką, pisaną i drukowaną,
•wyszukuje w tekście wskazaną przez nauczyciela literę,
•pisze literę „a” małą i wielką w liniaturze, przestrzegając zasad kaligrafii,
Cele szczegółowe:
• wypowiada się swobodnie na określony temat
• wie, jak wygląda litera ą, potrafi ją odnaleźć w wyrazach
• czyta globalnie wyrazy z literą ą
• doskonali umiejętność czytania wyrazów z poznaną literą
• pisze starannie i pięknie wyrazy składające się z poznanych liter
Środki dydaktyczne:
• książka Elementarz
• książka - zeszyt ćwiczeń
• komputer z dostępem do Internetu,
• ilustracja cyfrowa przedstawiająca następujące przedmioty: aparat, arbuz, agrest, agrafka, armata, apteczka,
• karta pracy nr 1 (liniatura ze śladem litery „a” małej i wielkiej w kolejnych linijkach),
• książce Wiersze i opowiadania, wiersz Anny Sójki Nie zapomnij o prezentach
• demonstracyjna z literą ą
• materiały do ćwiczeń pomagających zapamiętać kształt nowej litery materiały do wykonania świątecznego renifera:
Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem,
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna
Przebieg lekcji:
1.Ustalenie kto może być pomocnikiem Świętego Mikołaja.
2. Wysłuchanie wiersza A. Sójki Nie zapomnij o prezentach. Odpowiedz na pytania:
- Co możemy podarować mamie?
- Jakie prezenty ucieszą babcię?
- Wymień osoby, dla których można przygotować prezenty
3. Wyraz podstawowy i wzory liter drukowanych Ą, ą.
4. Praca w książkach Ćwiczenie nr 1 s.52
Nazwij obrazki. W której sylabie słychać ą? Zaznacz kropką tę sylabę. Przesylabizuj wyrazy (książ-ka, wąż, wstąż-ka)
5. Praca w książkach Ćwiczenie nr 2 s.52
Popatrz na portrety. Koga przedstawiają? Jaką wspólną cechę mają sportretowane osoby? Dorysuj panom wąsy. Rysuj brakującą część wąsów zgodnie z ich kształtem.
6. Praca w książkach Ćwiczenie nr 3 s.53
Popatrz na wyrazy w zielonych ramkach. Co ciekawego widzisz?
Przeczytaj samodzielnie kolejne wyrazy od góry do dołu.
Spójrz ponownie na pierwsze dwa słowa. Do której koperty pasuje wyraz bąk? Do której pasuje wyraz bok? Zamaluj litery ą lub o według wzoru odpowiednimi kolorami. Skieruj wyraz do odpowiednich kopert, rysując strzałki.
Przeczytaj wyrazy z ą. Przeczytaj wyrazy z literą o.
Przepisz wyrazy z ą. Przeczytaj wyraz, które przepisałeś. Zakryj wyraz ręką, spróbuj powtórzyć je z pamięci.
7. Praca w książkach Ćwiczenie nr 4 s.53
Przeczytaj zdania. Podkreśl wyrazy z literą ą. Czym różnią się te zdania?
Wycinanka z zeszytu ćwiczeń nr 2- czytanie sylab i układanie z nich wyrazów.
Ćwiczenia pomagające zapamiętać kształt liter Ą, ą.
8. Wykonanie świątecznego renifera według instrukcji.
9. Ćwiczenia w pisaniu liter a, ą. Dzieci piszą w zeszycie na przemian ą,a. Przy okazji mogą się zastanowić , jakie litery rozpoczynamy pisać tak samo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.