X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50879
Przesłano:

Powtórzenie. Przygotowanie do egzaminu po klasie ósmej. Konspekt lekcji

Konspekt lekcji
Przedmiot: język polski
Klasa: 8 d
Temat: Powtórzenie. Przygotowanie do egzaminu po klasie ósmej.

Cele ogólne:
- przygotowanie do egzaminu z języka polskiego po klasie ósmej,
- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własny rozwój,
- planowanie przyszłości związanej z karierą zawodową.
Cele operacyjne
uczeń:
- czyta ze zrozumieniem,
- bierze udział w rozmowie,
- wyszukuje informacje,
- selekcjonuje materiał,
- analizuje, wyciąga i formułuje wnioski.
Metody:
- pogadanka heurystyczna,
- elementy metody problemowej,
- zajęcia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- tablica multimedialna,
- „ Repetytorium z języka polskiego” , Wsip.
Przebieg lekcji
1. Faza wstępna.
a) Czynności porządkowe i organizacyjne.
b) Zapoznanie uczniów z celem zajęć.
c) Zapisanie tematu.
2. Faza główna.
a) Przypomnienie szczegółowych wymagań egzaminacyjnych ( Oke Jaworzno):
- zna pojęcie komizmu, rozpoznaje jego rodzaje w tekstach oraz określa ich funkcje;
- nazywa swoje reakcje czytelnicze (np. wrażenia, emocje);
- dostrzega swoistość artystyczną dzieła;
b) Pogadanka.
Co nas śmieszy?
Dlaczego lubimy się śmiać?
Jakie teksty literackie nas śmieszą?
c) Oglądanie skeczu grupy kabaretowej Ani Mru – Mru pt. „Badanie słuchu”.
Po obejrzeniu materiału uczniowie wyjaśniają, co i dlaczego ich śmieszyło.
d) przypomnienie znaczenia pojęcia komizmu, jego rodzajów w tekstach i jego funkcji na przykładzie „Zemsty” Aleksandra Fredry:
- wykorzystanie prezentacji multimedialnej z portalu Genia.ly (https://view.genial.ly/5eb4217f7199c50d8c413aac/presentation-zemsta-komizm),
- w parach wykonanie zadań związanych z omawianym problemem w „Repetytorium z języka polskiego”,
- wspólne sprawdzenie pracy.
3. Faza końcowa.
a) Uczniowie wyjaśniają znaczenie pojęć, które były przypominane na lekcji.
b) Uczniowie podejmują próbę samodzielnej oceny stanu swojej wiedzy.
c) Zadanie domowe
Na podstawie znanych ci tekstów kultury podaj przykłady komizmu językowego, słownego i sytuacyjnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.