X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50762
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak się czuje Misiu? Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody NVC (Komunikacja bez przemocy)

Prowadząca:
Grupa wiekowa: 5 latki, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE)
Planowany czas trwania zajęć: 30 - 45 minut
Temat zajęć: Jak się czuje Misiu?

Cele ogólne:
- Rozpoznawanie i nazywanie uczuć.

Cele operacyjne: dziecko:
- potrafi rozpoznać emocje przedstawione na kartonikach
- nazywa wybrane rodzaje emocji
- współpracuje w grupie
- śpiewa i tańczy w rytm melodii

Metoda:
- słowna
- oglądowa
- czynna
Forma organizacyjna:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- kartoniki przedstawiające emocje
- strona internetowa https://www.youtube.com/watch?v=yfM-p2u4B3g
- piosenka Rożne minki, odtwarzacz CD
- kartki z zarysem twarzy, kredki, ołówki

Przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
1. Powitanie dzieci piosenką „Witaj Jasiu, ....jak się masz”, a następnie podanie „ iskierki przyjaźni” w kręgu.
FAZA WPROWADZAJĄCA
2. Dzieci siedzą w kręgu, na dywanie rozłożone są kartoniki z różnymi emocjami (przyjemnymi i nieprzyjemnymi). Prowadząca przedstawia misia i opowiada o uczuciach, emocjach jakie może przeżywać misiu: smutny, wesoły, zły, zaskoczony, szczęśliwy- wskazując odpowiednie kartoniki. Nauczyciel położył kartonik ze smutną minką obok Misia.

FAZA REALIZACYJNA
3. Nauczyciel prosi, aby dzieci wybrały kartonik, który według nich oddaje nastrój misia. Jak myślicie dlaczego misiu jest smutny? Dzieci próbują odgadnąć dlaczego Miś jest smutny.... Czy Wy też czasem jesteście smutni? A kiedy jesteście radośni? Rozmowa kierowana.

4. Zabawa ruchowa do piosenki „Jak się czuje miś?”, tańczą swobodnie, podczas nazywania emocji, wybierają odpowiednie kartoniki rozsypane na dywanie.

5. Praca plastyczna- Jak się teraz czujesz? Dzieci rysują na zarysie twarzy swoje emocje.
Omówienie prac wykonanych przez dzieci. Chętne dzieci opowiadają jaką emocję narysowały
i dlaczego.
Metodą burzy mózgów, dzieci wymyślają jak można poprawić humor. Nauczyciel zadaje pytania: Kiedy jesteś smutny/ a to chciałbyś, żeby ktoś przy tobie był?...Chciałbyś być wysłuchany? Itp. Różne minki- dzieci poruszają się w rytm muzyki.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

6. Nauczyciel mówi do dzieci, że dzisiaj miś był trochę smutny....jednak tłumaczy, że bycie smutnym nie jest czymś złym, bycie smutnym jest w porządku. Każdy ma prawo okazać to jak się w danym momencie czuje. Piosenka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.