X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50756
Przesłano:

Mój magiczny koralik - lektura "Karolcia". Etyka - edukacja wczesnoszkolna

2. Etap edukacyjny i klasa * klasa II szkoły podstawowej
3. Temat zajęć * Mój magiczny koralik
4. Czas trwania zajęć * 45 min.
5. Uzasadnienie wyboru tematu realizacja podstawy programowej dla klas 1-3 szkoły podstawowej
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
- możliwość wysłuchania audiobooka
7. Cel ogólny zajęć *
- kształtowanie u uczniów postawy przedkładania wyższego dobra ponad własne
- budowanie potrzeby bezinteresownego czynienia dobra wobec innych ludzi
- budowanie wiary w siebie oraz pozytywnej samooceny
Cele szczegółowe zajęć *
Uczeń:
- potrafią swobodnie wypowiadać się na temat wysłuchanej lektury,
- dokonuje oceny postaci występujących w lekturze
- swobodnie opowiada się o przygodach bohaterów
- wie, że należy być odważnym i aktywnie przeciwstawiać się złu
- wypowiada się na temat pozytywnych cech kolegów i koleżanek oraz zauważa własne zalety
Metody i formy pracy *
Forma: zbiorowa, indywidualna
Metody: asymilacji wiedzy: wypowiedzi na podstawie wysłuchanego audiobooka
aktywizujące: promyczkowego uszeregowania
oparte na działalności praktycznej uczniów: stworzenie „bransoletki mocy”
8. Środki dydaktyczne *
Nagranie audiobooka książki M. Kruger „Karolcia”, sznureczki, kolorowe koraliki, kartki papieru
9. Wymagania w zakresie technologii * komputer, głośniki, internet
10. Przebieg zajęć *

CZYNNOŚCI WSTĘPNE I ORGANIZACYJNE

Przywitanie. Sprawdzenie obecności. Podanie celu zajęć.

AKTYWNOŚĆ NR 1
Tytuł: Jaka jest moja i twoja super moc?
Czas trwania: > 5 min.
Opis aktywności: Uczniowie na rozgrzewkę mówią w czym się pozytywnie wyróżniają ich koledzy/koleżanki. Następnie każdy uczeń może sam powiedzieć o swoich zauważonych zaletach.

AKTYWNOŚĆ NR 2
Tytuł: Poznajemy Karolcię
Czas trwania: > 15 min.
Opis aktywności: Uczniowie wysłuchują fragmentów nagrania czytanej lektury pt. „Karolcia” M. Kruger. Następnie wyodrębniają postaci występujące w słuchowisku, dzielą ich na bohaterów pozytywnych i negatywnych.
Metodą promyczkowego uszeregowania wypisują na paskach papieru ich cechy, argumentując sytuacjami, które miały miejsce w książce.

AKTYWNOŚĆ NR 3
Tytuł: Dobro zwycięża!
Czas trwania: 5 min.
Opis aktywności: Wyodrębnienie motywu walki dobra za złem. Jakie cechy pomogły Karolci wygrać ze złą czarownicą? N: Czy wy byliście kiedyś w sytuacji kiedy musieliście przeciwstawić się złemu zachowaniu innych ludzi? Co wtedy zrobiliście?

AKTYWNOŚĆ NR 4
Tytuł: Zaczarowany koralik
Czas trwania: 15 min.
Opis aktywności: N: Karolcia chociaż miała zaczarowany koralik nigdy go nie wykorzystała we własnej sprawie. Gdybyś miał/miała czarodziejski koralik, to o co byś go poprosił/poprosiła?
Po wypowiedziach dzieci nauczyciel podaje kolorowe sznureczki i koraliki, z których dzieci wykonują bransoletki mocy.
PODSUMOWANIE LEKCJI
Sposób ewaluacji zajęć * 5 min.
Nauczyciel podsumowuje, że każdy ma moc czynienia dobra. Jako praca domowa nauczyciel poleca, by dzieci do kolejnej lekcji starały się wykorzystać „bransoletki mocy” do wykonania większej niż zwykle liczby dobrych uczynków wobec osób, z którymi spędza czas na co dzień w domu i w szkole. Każdy z tych uczynków by zilustrowały w zeszycie do etyki (jako notatkę z lekcji).
Uczniowie spontanicznie podają przykłady dobrych uczynków, które mogliby zrealizować.
Ocena atrakcyjności zajęć według opinii dzieci za pomocą podniesienia kciuka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.