X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50738
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe muzykowanie. Scenariusz zajęć otwartych o instrumentach muzycznych

Scenariusz zajęć otwartych

TEMAT KOMPLEKSOWY: Muzyka wokół nas.

TEMAT ZAJĘĆ: „Wesołe muzykowanie”.

CELE OGÓLNE:
- utrwalenie nazwy, wyglądu, brzmienia instrumentów perkusyjnych.
- pobudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem.

CELE OPERACYJNE:
- rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne,
- rozwiązuje zagadki dźwiękowe,
- uczestniczy w zabawach rytmicznych, tanecznych,
- reaguje na polecenia nauczyciela,
- wykonuje zadanie w kartach pracy,

METODY NAUCZANIA:
- metody oparte na słowie: pogadanka, dyskusja,
- metody oparte na praktycznej działalności dzieci: laboratoryjna, zajęć praktycznych.

FORMY NAUCZANIA:
- zbiorowa,
- indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Koperty z puzzlami, skrzypce, ukulele, instrumenty muzyczne: grzechotki, janczary, kołatki i pałki, pendrive z dźwiękami wydawanymi przez instrumenty, ilustracje wybranych instrumentów, piosenka „Jestem muzykantem”.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu.
Rozmowa kierowana pytaniami na temat muzyki na bazie doświadczeń dzieci:
Czym jest muzyka? Za pomocą jakiego zmysłu możemy jej doświadczać? Co kojarzy Ci się ze słowem muzyka?

2. „Jaki to instrument?” – zabawa dydaktyczna
Na dywanie rozłożone są koperty, w których znajdują się puzzle z rysunkami wybranych instrumentów muzycznych. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli i podanie nazwy instrumentu.

3. „Skrzypce” – zapoznanie z instrumentem.
Zaprezentowanie dzieciom instrumentu, omówienie jego budowy i zapoznanie z podstawowymi nazwami elementów skrzypiec i smyczka.
4. Prezentacja gry na skrzypcach przez uczennicę szkoły muzycznej.

5. „Muzyczna zgadula” – zagadki dźwiękowe.
Dzieci podają nazwę instrumentu po usłyszeniu dźwięku jaki wydaje podczas gry.

6. „Rolnik sam w dolinie” – zabawa muzyczna.
Dzieci trzymając się za ręce tańczą w kółku a w środku chodzi jedno dziecko – rolnik. Rolnik ze środka wybiera jedno dziecko z kółka i tańczą we dwójkę w środku itd. Nauczyciel gra melodię do zabawy na ukulele.

7. „Nasza mała orkiestra”
Podział dzieci na grupy- każda grupa dostaje inny instrument. Zadaniem dzieci jest gra na instrumentach, które zostaną wywołane przez nauczyciela – dyrygenta.

8. Wykonanie zadania w karcie pracy – pokolorowanie bębenka.

9. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.