X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50706
Przesłano:

Obserwujemy pogodę - zajęcia terenowe

Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Danielewska
Przedmiot: Przyroda
Klasa: 4a
Temat: Obserwujemy pogodę – zajęcia terenowe.
Data hospitacji: 18.10.2022

Cel ogólny
Zapoznanie uczniów ze sposobami pomiaru składników pogody.
Uświadomienie uczniom, że pogoda jest zawsze, zmieniają się tylko jej składniki (elementy).
Praktyczne obserwacje i pomiary składników pogody w terenie. Prowadzenie dziennika obserwacji pogody.
Cele szczegółowe
Wiadomości:
A – Uczeń:
wyjaśnia znaczenie terminu: pogoda, atmosfera,
wymienia składniki pogody,
wymienia rodzaje opadów i osadów atmosferycznych,
podaje typy zachmurzenia,
zna symbole składników pogody,
odróżnia składniki pogody,
opisuje własnymi słowami wybrany element pogody,
odczytuje prognozę pogody przedstawioną za pomocą symboli,
charakteryzuje poszczególne składniki pogody,
podaje jednostki, którymi określa się wybrane składniki każdego składnika pogody,
wyjaśnia różnice między opadami a osadami,

Forma pracy
Indywidualna, grupowa.
Metody
„Burza mózgów”
Dyskusja
Wyjaśnienie
Karty pracy

Środki dydaktyczne
Laptop lub komputer, rzutnik multimedialny, przyrządy do pomiaru składników pogody (termometr, wiatromierz)
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Sprawdzenie obecności
2. Nauczyciel proponuje burzę mózgów w ramach przypomnienia zagadnień z ostatniej lekcji. Uczniowie wypisują na tablicy wszelkie słowa mające związek ze słowem POGODA.
3. Nauczyciel przypomina przeznaczenie zgromadzonych przyrządów meteorologicznych (Wordwoll)
4. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każdej z nich przydziela zadania i rozdaje karty pracy.
5. Nauczyciel określa zasady obowiązujące w trakcie zajęć terenowych.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel przydziela poszczególnym grupom odpowiednie stanowiska. Wyznacza czas na dokonanie pomiarów (15-20 min).
* Stanowisko 1. Pomiar temperatury powietrza.
* Stanowisko 2. Określanie kierunku i siły wiatru.
* Stanowisko 3. Obserwacja zachmurzenia nieba i rodzajów chmur.

Praca poszczególnych grup będzie oceniana, żeby lepiej zmotywować uczniów do współpracy.
2. Uczniowie w grupach dokonują pomiarów i obserwacji. Po wykonaniu zadań gromadzą się w wyznaczonym miejscu i prezentują wyniki.
3. Nauczyciel omawia zasady prowadzenia dziennika pogody.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat czynników wpływających na wiarygodność wyników obserwacji i pomiarów składników pogody.
2. Nauczyciel dokonuje oceny i podsumowuje pracę uczniów na lekcji.
3. Prezentacja wyników pracy grupowej i ocena.
4. Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową.
Praca domowa
Prowadź przez 5 dni obserwacje pogody. Wyniki obserwacji notuj w dzienniku pogody zamieszczonym w zeszycie ćwiczeń, ćwiczenie 2 na s. 25

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.