X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50573
Przesłano:
Dział: Internat

Jak spędzamy wolny czas - umiejętność konstruktywnego wykorzystania wolnego czasu

Konspekt zajęć

Temat: „Jak spędzamy wolny czas – umiejętność konstruktywnego wykorzystania wolnego czasu”
Czas trwania: 25 minut
Metody: pogadanka, dyskusja, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: „kartka z kalendarza” dla każdego uczestnika, karki A4, flamastry, długopisy, arkusze papieru.
Cel ogólny: ukazanie czasu wolnego w kontekście wartości.
Cele szczegółowe:
• kształcenie umiejętności konstruktywnego wykorzystywania czasu wolnego,
• zachęcanie do czynnego spędzania czasu wolnego,
• pobudzanie aktywności uczniów,
• wypracowanie własnego sposobu organizacji czasu,
• refleksja nad tym ile czasu marnujemy na niepotrzebne rzeczy, a ile wykorzystujemy w ważny sposób,
• analiza gospodarowania własnym czasem.
Przebieg zajęć:
1. Twój plan dnia
Uczestnicy otrzymują „kartki z kalendarza” (z podziałem na godziny). Prowadzący poleca, by wpisali tam zajęcia, którymi zajmują się przeciętnie w ciągu roku szkolnego. Nie bierzemy pod uwagę wakacji, gdyż jest to specyficzny czas. W ten sposób każdy tworzy swój plan dnia. Uwzględnia w nim obowiązki, czas wolny, czas poświęcony rozwijaniu zainteresowań itd. Na to zadanie poświęcamy kilka minut. Chętne osoby mogą przeczytać głośno swój plan.
(Kartki z kalendarza w załączniku nr 1)
Pytania do uczestników spotkania:
• Czy większość waszych dni wygląda podobnie do tego co napisaliście?
• Czy planujecie sobie wcześniej swój plan dnia, czy tygodnia, czy nie zastanawiacie się wcześniej nad tym co będziecie robić? ¬
• Kto z was planuje, jak to robi?
• Po co planować czas? (aby wystarczyło czasu na odpoczynek, na to co się lubi, na
spotkania ze znajomymi, na obowiązki i naukę.)
• Kiedy się coś zaplanuje wcześniej ma się poczucie jakby czasu było więcej. (Nie
muszą być to wielkie plany, wystarczy, że zastanowimy się kiedy odrobimy lekcje, a kiedy spotkamy się z kolegą.)

2. Wolny czas
Wychodząc z tematyki planowania i po wyciągnięciu wniosków dochodzimy do tematu –co z tym czasem zrobić? Jak spędzamy wolny czas? Problem wolnego czasu¬ dyskusja w formie ogólnej dyskusji¬ wymiana poglądów.
Pytania do uczestników: ¬
• Czym jest dla was wolny czas?
• Kiedy macie go najwięcej?
• Może ktoś nie ma wcale wolnego czasu? Dlaczego?
• Co wtedy robicie? Po co nam wolny czas?

Pomocne wnioski
Wolny czas to taki, kiedy nie mamy już żadnych obowiązków, kiedy zrobiliśmy wszystko co musimy robić w ciągu dnia. To jest czas tylko dla nas, kiedy tak naprawdę nikt niczego od nas nie chce. Co można wtedy robić? Tak naprawdę niewielu z nas wie co można robić w tym czasie. Siedzi się przed komputerem, ogląda filmy. Co nam z tego tak naprawdę zostaje? Czy to przynosi jakiś pożytek W naszych czasach bardzo niewielu młodych ludzi rozwija swoje zainteresowania. Praktycznie w każdej miejscowości są już miejsca, gdzie młodzież może coś robić. Otwierane są np. koła nauki gry na gitarze, zajęcia sportowe, otwierane są świetlice, czy młodzież zbiera się na spotkaniach KSM lub uczęszcza na wolontariat. Najważniejsze jest aby nie żyć dla samego siebie, ale też dla innych, robić coś co pomaga innym ludziom, próbować rozwijać swoje zainteresowania. Bez tego nasze życie będzie nudne, monotonne, puste.

3. Piramida czasu
Prowadzący na dużym arkuszu rysuje piramidę. Będzie to nasza piramida spędzania swojego czasu, wykorzystywania go. Dolna część piramidy to zajęcia, na które marnujemy swój czas, które nie wnoszą nic dobrego. Zaś wyższe partie to zajęcia ważne, pożyteczne. Razem z uczestnikami próbujemy zrobić hierarchię tych zajęć. W poszczególne stopnie wpisujemy zajęcia, które podadzą nam uczestnicy i sami pokierują gdzie wg nich powinny się one znaleźć.
To zadanie powinno wzbudzić refleksję. Ile czasu poświęcamy na coś co nie ma sensu, a ile mamy zajęć tak naprawdę ważnych.
Zadaniem prowadzącego jest właściwe pokierowanie tym ćwiczeniem, dopytywanie uczestników dlaczego akurat tam chcą coś umieścić. Należy pilnować aby zadanie nie straciło sensu, np. by gra na komputerze nie znalazła się na najwyższym szczeblu.
We wnioskach powinno się pojawić to, że mamy mnóstwo wolnego czasu, większość z niego marnujemy, a można go wykorzystać w dobry sposób! Niewielu z nas tak naprawdę zajmuje się czymś ważnym w wolnym czasie.

Załącznik 1
6:00

8:00

10:00

12:00

14:00

16:00

18:00

20:00

22:00

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.