X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50552
Przesłano:

Na wycieczce w Krakowie - legenda "O Smoku Wawelskim"

grupa 4 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną s stopniu umiarkowanym
Czas trwania: dwie jednostki lekcyjne
Temat: „Na wycieczce w Krakowie”- legenda „O Smoku Wawelskim”.
Cele ogólne:
• zapoznanie uczniów z baśniowym elementem dotyczącym Krakowa,
• wdrażanie do uważnego słuchania nagrania
Cele operacyjne: uczeń:
• zna legendę związaną z Krakowem,
• uważnie słucha legendy z nagrania ,
• potrafi uporządkować historyjkę obrazkową,
• wymienia/ wskazuje postaci z legendy,
• potrafi wskazać dobrych i złych bohaterów,
• opisuje smoka wskazując jego podstawowe cechy wyglądu,
• potrafi z podanych elementów ułożyć postać smoka.
Metody:
• rozmowa kierowana
• pogadanka
• praktyczne działania
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
• nagranie z legendą,
• kartonowe sylwetki głównych postaci,
• historyjka obrazkowa,
• smok -origami z kół (wzór),
• papierowe koła różnej wielkości i koloru, karton, klej,
• karty pracy przygotowane przez nauczyciela.
Przebieg zajęć:
I. Przywitanie uczniów, omówienie kartki z kalendarza: nazwanie dnia tygodnia, określenie pory roku, miesiąca, spoglądanie przez okno- opisanie pogody. Zapisanie w daty. Przedstawienie tematu zajęć.
II. Wysłuchanie legendy „O Smoku Wawelskim”:
1. Rozmowa na temat legendy ( nauczyciel zadaje pytania pomocnicze, ćw.1 ): nauczyciel swoje pytania wspiera wizualizacją: zdjęcia, plansze, gotowe postaci z kartonu
- o jakim mieście opowiada legenda?
- kto rządził Krakowem?
- kto napadał na mieszkańców Krakowa?
- kto próbował ratować mieszkańców?
- co zrobił szewczyk?
- co się stało ze smokiem?
- jak nazywa się rzeka, z której pił smok?
- kto był dobrym, a kto złym bohaterem legendy?
2. Ułożenie przez uczniów z pomocą nauczyciela historyjki obrazkowej, dobranie prawidłowych etykiet ,wklejenie karty pracy do zeszytu (ćw. 2).
3. Wskazanie z pomocą nauczyciela cech charakterystycznych smoka- ułożenie smoka z podanych elementów (koła origami ) wg. wzoru (ćw. 3).
III. Podsumowanie zajęć:
1. Uczniowie wykonują przygotowane przez nauczyciela karty pracy:
• ćwiczenia grafomotoryczne,
• odszukaj właściwy cień,
• zaprowadź smoka do jamy
IV. Pochwała uczniów za aktywny udział na zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.