X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5055
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali - w oparciu o opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej - konspekt zajęć

Temat kompleksowy: Ssaki leśne.
Grupa:5 -latki
Cele operacyjne :
dziecko:
- zna treść opowiadania, potrafi opowiedzieć fabułę utworu,
- umie określić wygląd borsuka, posiada wiadomości na temat jego życia i zwyczajów,
- słucha uważnie,
- wie, że niektóre zwierzęta prowadzą nocny tryb życia a inne są aktywne w dzień, potrafi wymienić kilka z nich,
- szanuje i uważnie obserwuje przyrodę.
Metody pracy :
- słowna –rozmowa, wysłuchanie opowiadania,
- oglądowa – pokaz ilustracji przedstawiających zwierzęta aktywne nocą i aktywne w dzień,
- czynna– udział w zabawie ruchowej, wykonywanie poleceń nauczyciela.
Formy pracy :praca grupowa

Pomoce dydaktyczne : - ilustracje: dżdżownica, jagody, grzyb, chrabąszcze, jeż, mysz, słońce, księżyc;
borsuk, nietoperz, lis, jeż, sowa, ćma, kuna - zwierzęta aktywne nocą, zając, wiewiórka, dzięcioł, jemiołuszka – zwierzęta aktywne w dzień,
książka „Zwierzęta leśne” ( wyd. Oficyna Panda) – rozdział borsuk str.24 – 25.

Literatura:
- opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej „Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali”.

Przebieg zajęcia :

1). Prezentacja opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali”, rozmowa na temat treści utworu.

Pytania do tekstu :
1.Kto przyszedł do borsuka? ( krasnoludek).
2.Co zaproponował borsukowi krasnoludek? ( zaprosił go na spacer by obejrzeć jarzębinę).
3. Czy doszło do ich spaceru? ( nie, ponieważ borsuk powiedział, że teraz kładzie się spać, bo jest zmęczony po polowaniu i sprzątaniu nory).
4.Co zrobił krasnoludek, gdy usłyszał odpowiedź borsuka? ( obraził się i poszedł do swego domu).
5.Kiedy borsuk poszedł w gości do krasnala? ( wieczorem gdy był już wyspany).
6.Gdzie mieszkał krasnal? ( w wiewiórczej dziupli).
7.Co powiedział borsuk? (zaproponował nocny spacer).
8.Czy spacer się odbył? (nie, gdyż krasnoludek stwierdził, iż teraz to on idzie spać).
9.Co oznacza powiedzenie „Siedzi jak borsuk w norze”? ( nigdzie nie chce mu się wyjść, nie wychodzi z domu).

2). Dostarczenie wiadomości na temat życia borsuka – wygląd, zwyczaje –nocny tryb życia, pożywienie :ptasie jaja, grzyby, dżdżownice, chrabąszcze, żaby.( na podstawie książka „Zwierzęta leśne” - wyd. Oficyna Panda – rozdział borsuk str.24 – 25.

3). Zwierzęta leśne – dobieranie zwierząt do planszy ze słońcem i z księżycem, które prowadzą dzienny lub nocny tryb życia, pokaz w jaki sposób dzieci mają wykonać ćwiczenie na przygotowanych arkuszach pracy ( zwierzęta prowadzące nocny i dzienny tryb życia – łączenie odpowiednio z księżycem lub ze słońcem wybranych zwierząt).

4). Poinformowanie dzieci, że bywają ludzie którym lepiej się pracuje rano, innym wieczorem a jeszcze innym nocą. Rozumienie pojęcia „nocny Marek”( najczęściej i najlepiej pracuje wieczorem i w nocy).

5). Zabawa z elem. orientacyjno - porządkowym „Sowa i myszy”. Dzieci - myszki biegają wolno w rytm tamburyna, jest noc. Na hasło „Uwaga sowa” chowają się w różnych miejscach i nieruchomieją. Gdy nauczycielka mówi: „niebezpieczeństwo minęło” myszki wychodzą z ukrycia i znów biegają po lesie w poszukiwaniu pożywienia.

6). Praca przy stolikach – wypełnianie kart pracy - dobieranie w pary ze słońcem lub z księżycem zwierząt prowadzących nocny lub dzienny tryb życia przy pomocy ołówka.
Uwaga : na karcie pracy znajduje się słońce i księżyc oraz zwierzęta, które prowadzą dzienny (zając, wiewiórka, dzięcioł, jemiołuszka) i nocny tryb życia (borsuk, nietoperz, lis, jeż, sowa, ćma, kuna).

Literatura:
opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej „Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali”.

Przyszedł raz krasnoludek do borsuka i puka:
- Chodź ze mną na spacer. Akurat jest południe, słońce świeci cudnie. Poszlibyśmy nad rzekę, jarzębinę zobaczyć, bo ona ma podobno nowe, czerwone korale.
-Jeszcze czego – mruczy borsuk – kto by tam chciał w biały dzień na spacery chodzić. Dopiero z polowania wróciłem o świcie. Norę sobie wyczyściłem, wysprzątałem szczerze i leżę.
- Ano, to siedź jak borsuk w norze – mówi krasnal. – Jak nie, to nie – poszedł na spacer.
A borsuk wysiedział się w norze, wyleżał, wyspał i kiedy ciemna nocka zajrzała do nory, poczuł sie dopiero do spaceru skory. Puka więc w drzewo wiewiórczej dziupli do krasnoludka i prosi:
- Chodź na spacer, malutki! Gwiazdy już mrugają i nocka ciemna tuła się po lesie.
Chodź !
- Jeszcze czego – mruczy krasnal. -Kto by tam w ciemną noc po lesie chodził. W dzień spacerowałem, jarzębinę oglądałem, wrzosy wąchałem i brzozowe. Teraz spać mam ochotę.
- Ano, jak nie, to nie – rozgniewał się borsuk. I poszedł w głąb lasu za nocką ciemną. Bo to zależy od upodobania: kto dzień, a kto nockę wybiera do spania

Wiadomości o borsuku na podstawie książki „Zwierzęta leśne” ( wyd. Oficyna Panda):
Borsuk zwierzę pokryte rudoszarą sierścią, z charakterystycznym białym pasmem na głowie, ma słaby wzrok, bardzo dobry węch, mieszka w norze, która posiada wiele dobrze ukrytych wejść, bardzo czysty – nigdy nie załatwia potrzeb fizjologicznych w norze, zawsze na zewnątrz, prowadzi nocny tryb życia, wszystkożerny – zjada dżdżownice, owady, ptaki i ich jaja, nasiona, jagody, opadłe z drzew owoce i grzyby, czasem łowi także krety, żaby, nawet
jeże i małe króliki, nie przesypia całego okresu zimy, gdy ziemia pokryta jest śniegiem często nie opuszcza nory przez wiele dni, małe borsuki przychodzą na świat w środku zimy, norę opuszczają dopiero na wiosnę, początkowo trzymają się blisko matki, z rodzicami rozstają się na jesieni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.