X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50523
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna na łące. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć – Wiosna na łące
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne;
9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
7) szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych;
14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów;
15)przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności;

Kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Porozumiewanie się w języku obcym.
3. Kompetencje matematyczne.
4. Kompetencje informatyczne.
5. Umiejętność uczenia się.
6. Kompetencje społeczne i obywatelskie.
7. Inicjatywność i przedsiębiorczość.
8. Świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele ogólne: - aktywizowanie dzieci do logicznego myślenia i twórczego działania

Cele operacyjne:
Dziecko:

- wie, jak wygląda motyl
- ćwiczy chwyt pęsetkowy
- doskonali orientację w przestrzeni
- rozpoznaje kolory i kształty
- przelicza w dostępnym dla siebie zakresie
- wykonuje pracę plastyczną według instrukcji
- wykorzystuje surowce wtórne podczas wykonywanej pracy plastycznej
Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
- praktycznego działania
Formy:
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne: ilustracje motyli, hula - pop, magnetofon, płyta CD, rolki po papierze toaletowym, klej, pompony, klamerki, sylwety motyli, kolorowe kółka, koperty z elementami dla każdego dziecka, mazaki, kredki.

Przebieg zajęć
1. Powitanie w kole– „ Iskierka przyjaźni”.
2. „Puzzle”- zagadka wprowadzająca do tematu.
Nauczyciel odsłania fragment obrazka przedstawiającego motyla. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co przedstawia fotografia. Krótka rozmowa na temat cech charakterystycznych motyli.
3. „Szukamy motyla w przedszkolu” – zabawa w „Ciepło-zimno”.
4. „Ćwiczenia z wiosennym motylkiem”- zabawa.
Każde dziecko otrzymuje sylwetę odnalezionego motylka, zestaw kółek i innych elementów potrzebnych do ułożenia motyla. Następnie wykonuje polecenie zgodnie z instrukcją nauczyciela.
- połóż motylka na dywanie, połóż motylka za sobą, połóż motylka obok siebie, podnieś motylka do góry,
- połóż motyla na podłodze: na dolnym skrzydełku ułóż kółka w kolorze niebieskim; ile ich jest?; na górnych skrzydełkach połóż kółka w kolorze żółtym; ile ich jest? na głowie dołóż dwa czółka.
5. „Rymujemy”- zabawa.
Rączki do góry wyciągamy,
Na paluszki się wspinamy,
Potem podłogi dotykamy
No i .... ( np. kolanami) się stykamy.
6. „Pomagamy zebrać nektar dla motylka”- zabawa przy muzyce.
Nauczyciel rozkłada na dywanie koła hula-hop. W środku kół umieszcza pompony/nektar. W trakcie odtwarzania piosenki dzieci swobodnie tańczą na dywanie. Gdy muzyka milknie za pomocą klamerek dzieci przenoszą pompony (nektar) do przygotowanego pojemnika.
7. „Mój motylek”- zabawa plastyczna z wykorzystaniem rolki po papierze toaletowym.
Dzieci otrzymały wcześniej motyla, naklejają na nim koła różnej wielkości. Przygotowane skrzydła doczepiają do ozdobionej rolki, doklejają czółka. Prezentacje przygotowanych motylków.
8. Zakończenie zajęć. Porządkowanie miejsca pracy. Zaproszenie do zabaw dowolnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.