X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50520
Przesłano:

Procesy beztlenowego uzyskiwania energii. Scenariusz lekcji biologii

Scenariusz lekcji biologii
Nauczyciel: Justyna Witkowska
Temat lekcji: Procesy beztlenowego uzyskiwania energii
Cele:
Ogólne:
Poznanie rodzajów fermentacji oraz porównanie fermentacji mlekowej z oddychaniem tlenowym.
Szczegółowe:
Porównanie drogi przemiany pirogronianu w fermentacji mlekowej i oddychaniu tlenowym
Wskazanie różnic między fermentacją mleczanową a oddychaniem tlenowym
Omówienie istoty prowadzonej fermentacji mleczanowej w komórce.
Cele sformułowane w języku ucznia:
"NaCoBeZu" - Będę oceniać wiedzę tj. jaką rolę odgrywa proces oddychania beztlenowego w komórce i umiejętności pracy i komunikacji w zespole
Metody:
Wykład,
Dyskusja i debata
Ćwiczenia interaktywne
Praca z filmem
Formy:
Praca zespołowa,
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, ZPE, Internet, Telefon
Czas realizacji: 45 minut
Przebieg zajęć
I część
Wstęp (5 minut):
Nauczyciel organizuje czynności wprowadzające do lekcji. Następnie przedstawia temat i cele lekcji.
II część
Wykład (5 minut):
Nauczyciel przeprowadza wykład na temat procesów beztlenowych.
Filmy dydaktyczne (5 minut):
Uczniowie oglądają filmy na temat procesów beztlenowych, które zostały przygotowane przez nauczyciela.
Praca zespołowa 1: (10 minut)
Przekazując uczniom zadanie polegające na skonstruowaniu tabeli porównującej fermentację alkoholową i mleczanową pod względem substratów i produktów, nauczyciel dzieli klasę na grupy. Uczniowie mają do dyspozycji duże arkusze papieru i mazaki, a każda grupa otrzymuje schematy i instrukcje dotyczące zadania. Nauczyciel stara się udzielać wsparcia i monitorować postępy pracy uczniów, aby na bieżąco wykrywać ewentualne błędy i skorygować je.
Praca zespołowa 2: (5 minut)
Uczniowie otrzymują kartę pracy, na której analizują schemat reakcji oddychania tlenowego i beztlenowego.
Praca zespołowa 3: (5 minut)
Dyskusja i debata
Uczniowie biorą udział w debacie, podczas której opracowują odpowiedź na pytanie, pytanie dlaczego erytrocyty jako jedyna grupa komórek w organizmie człowieka prowadzą procesy oddychania beztlenowego?
Praca zespołowa 4: (5 minut)
Ćwiczenia przy tablicy interaktywnej (karta pytań w załączeniu)
III część:
Podsumowanie (5 minut):
Nauczyciel zadaje pytania, skłaniające uczniów do podsumowania lekcji, np. Jakie znacie przykłady zastosowania przez człowieka procesu fermentacji? Sprawdza stopień realizacji celów i daje uczniom możliwość zadania pytań oraz przedyskutowania swoich spostrzeżeń i wniosków.
Ocena (2 minuty):
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów, ich zdolność do pracy w grupie i komunikacji.
Zakończenie lekcji (3 minuty):
Nauczyciel dokonuje ewaluacji lekcji, pyta uczniów o to, co najbardziej zapadło im w pamięć oraz co zrozumieli najlepiej. Przypomina uczniom o zadaniach domowych i przygotowaniu się do kolejnej lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.