X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50501
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jakie to legendy?

Grupa: 5 – latki
Czas trwania: 40 minut
Cel główny: Sprawdzenie wiadomości dzieci z zakresu znajomości legend, które poznały podczas całego tygodnia
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna znaczenie słowa „legenda”,
- zna legendy: „O smoku Wawelskim”, „O poznańskich koziołkach”, „Warszawska Syrenka”
- wie, że Warszawa jest stolicą Polski,
- wzbogaca swoje wiadomości o historii Polski.

Metody:
słowna, poglądowa. zajęć praktycznych

Formy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa

Pomoce:
- zagadki dotyczące legend
- książka „Legendy Polskie”
- kolorowanka „Syrenka”, kredki, bibuła, klej
- chusta animacyjna

Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Iskierka”: dzieci stoją w kole z nauczycielem, który mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk”. „Iskierka” przechodzi od osoby do osoby poprzez uścisk dłoni i wraca do nauczyciela.

2. Rozwiązywanie zagadek: nauczycielka zadaje dzieciom zagadki do rozwiązania. Odpowiadają dzieci, które podnoszą rękę i czekają na swoją kolej.
1) Jak nazywał się brat Czecha i Rusa? - LECH
2) Herb Warszawy, to.....? - SYRENKA
3) Jak nazywa się nasze miasto? - KĄTY WROCŁAWSKIE
4) W jakim mieście w rynku możemy zobaczyć koziołki na wieży? - POZNAŃ
5) Melodia, którą gra trębacz z Wieży Mariackiej? - HEJNAŁ

3. „Legenda o Warszawskiej Syrence” - słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela. Odpowiadanie na pytania dotyczące tekstu.

4. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Smok Wawelski”. Dzieci siedzą wokół chusty trzymając ja pod brodą. Pod chustą ukrywa się jedno dziecko - smok wawelski. Kiedy dzieci zamkną oczy, smok "porywa" jedno z nich pod chustę. Dzieci po otworzeniu oczu starają się odgadnąć, kto zniknął i sprawdzają to przez podniesienie chusty.

5. Praca plastyczna „Syrenka”: nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowanki syrenki. Dzieci kolorują syrenkę, zapełniają także tło rysując fale. Ogon syrenki jest wyklejany kuleczkami z bibuły.

6. Ewaluacja, podziękowanie za udział w zajęciach: nauczyciel pyta dzieci o to, co im się najbardziej podobało zajęciach, a co najmniej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.