X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50470
Przesłano:
Dział: Logopedia

Wielkanocna logopedia. Konspekt zajęć dla dzieci 4 letnich

Temat zajęć: Pisanki – wielkanocna logopedia.
Czas trwania zajęć: 15 min.
Zajęcia indywidualne z dzieckiem – logopedia dla dzieci 4 letnich

Cele ogólne dla wszystkich dzieci:
- usprawnianie aparatu artykulacyjnego,
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
- doskonalenie percepcji i uwagi słuchowej,
- usprawnienie koordynacji wzrokowo – słuchowej,
- utrwalanie poprawnej wymowy głosek.

Cele szczegółowe - dziecko:
- usprawnia narządy mowy,
- kontroluje siłę wydechu,
- ćwiczy analizę słuchową,
- doskonali koordynację wzrokowo-słuchową (prawidłowo układa narządy artykulacyjne podczas realizacji głosek, naśladuje dźwięki mowy)
- utrwala prawidłową artykulację głosek.

Metody nauczania:
- ćwiczeń ortofonicznych
- słowna
- oglądowa
- ćwiczeń praktycznych

Środki dydaktyczne:
lustro, rysunek lub szablon koszyczka, szablony kolorowych pisanek, słomki, karty z wizerunkiem zająca przedstawiające ćwiczenia buzi i języka, materiał wyrazowo-obrazkowy, karty pracy do zadań.

Przebieg zajęć:

1. Zajęcia wstępne.

Przywitanie dziecka i gościa zaproszonego na zajęcia logopedyczne. Nawiązanie z dzieckiem kontaktu wzrokowego, słownego i emocjonalnego poprzez krótką rozmowę połączoną z omówieniem poprzednich zajęć i zadania domowego.

2. Ćwiczenia oddechowe.

Wyciszenie i wydłużenie fazy wydechu. Wdech nosem, długi wydech ustami (3 powtórzenia).

3. Ćwiczenie oddechowe “Pisanki do koszyczka”.

Dziecko otrzymuje rysunek koszyczka lub logopeda rysuje go w zeszycie oraz 6 szablonów kolorowych pisanek. Zadaniem dziecka jest przenieść obrazki pisanek do koszyczka za pomocą słomki.

4. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych “Zajączek”.

Dziecko otrzymuje zestaw 12 kart z wizerunkiem zajączka, na których przedstawiono różne ćwiczenia buzi i języka. Spośród kart dziecko losuje kolejno po jednej karcie i powtarza ćwiczenie zademonstrowane przez logopedę.

5. Ćwiczenia pionizacji języka “Prowadź palec po konturze, trzymaj język w górze”.
Dziecko przed lustrem wykonuje ćwiczenie unoszenia języka na wałek dziąsłowy. Wcześniej, logopeda pokazuje jak powinno być wykonane to zadanie.
Do ćwiczenia można wykorzystać rysunek koszyczka wielkanocnego z ćwiczeń oddechowych. Zadaniem dziecka będzie prowadzić palec po konturze rysunku i trzymać uniesiony język na wałku dziąsłowym.

6.Utrwalanie materiału związanego z głoską.

Dziecko otrzymuje komplet szablonów pisanek. Pisanki są kolorowe bez wzorów lub białe z wzorami. Na odwrocie emblematu zapisany jest materiał do utrwalenia. Można dodatkowo wspomagać się materiałem wyrazowo- obrazkowym.

W zależności od rodzaju ćwiczonej przez dziecko głoski, zadnie jest modyfikowane i dostosowywane do możliwości dziecka.

utrwalanie głoski [c] w wyrażeniach: cała cegła, cenna cebula, całe cukinie, cytrynowe cukierki, cudna Celina, cała cyfra, cenna pomoc, mocny ocet, lekcja tańca, nocny koncert;

utrwalanie głoski [k] w sylabach: ka, ko, ku, ke ,ki, ky, ak, ok, uk, ek, ik, yk

utrwalanie głoski [s] w wyrazach nagłos, śródgłos, wygłos: sowa, stolik, senny, spodnie, basen, fasola, miska, kapusta, lis, ananas, autobus, globus;

utrwalanie głoski [w] w wyrazach nagłos: wałek, wanna, woda, widok, wyspa, wełna, wampir, waga, welon, wulkan, wapno, wazon.

Dziecko powtarza materiał sylabowy/wyrazowy po logopedzie. Za każde wykonane zadanie może ozdobić pisankę.

6. Ćwiczenia końcowe.

Omówienie zadania domowego w formie karty pracy.

Podziękowanie za aktywny udział dziecka w zajęciach i wspólną zabawę.
Podsumowanie zajęć, omówienie sukcesów dziecka, pochwała za prac

Podpis

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.