X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50343
Przesłano:
Dział: Internat

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

Scenariusz zajęć wychowawczych
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
Grupa uczniowie z niepełnosprawnością sprzężoną (wzrokową i intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym).
Czas trwania zajęć: 4,5 h.
Prowadzący: Marlena Giżycka
Temat: Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego.

Cele ogólne:
•rozwijanie stymulacji sensorycznej zmysłów w sferze zapachu, dotyku, słuchu,
•wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt hodowlanych w gospodarstwie agroturystycznym,
•kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej,
•kształtowanie pozytywnych postaw w stosunku do zwierząt,
•kształtowanie umiejętności właściwego odbioru informacji z otoczenia,
•poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie,
•posługiwanie się ekwipunkiem turystycznym (wdrażanie do samodzielności),

Cele operacyjne:
Uczeń:
•nie zbliża się i nie dotyka zwierząt dzikich oraz nieznanych zwierząt domowych,
•wie, jakie niebezpieczeństwa płyną ze strony nieznanych zwierząt,
poznaje zasady zachowania się w kontakcie z nieznajomym zwierzęciem.
•rozpoznaje zwierzęta za pomocą odgłosów, które wydają,
•zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie podróży, wycieczki,
•zajmie samodzielnie miejsce w pojeździe, zapnie pasy,
•samodzielnie (lub z niewielką pomocą wychowawcy) korzysta z białej laski w nowym terenie.

Cele tyflopedagogiczne:
•rozwijanie zmysłów: dotyku, węchu, słuchu,
•rozwój małej i dużej motoryki, zwiększanie precyzji ruchów całego ciała,
•wdrażanie do samodzielności podczas wycieczek, poznawanie nowych zwierząt,
Metody pracy:
•metody polegające na obserwacji
•metody oparte na przekazie słownym.
•metody oparte na praktycznym działaniu.
•metody oparte na naśladownictwie.
Formy pracy:
•grupowa,
•indywidualna,

Pomoce dydaktyczne: biała laska do samodzielnego poruszania się, apteczka, plecaki, napoje i kanapki, karta wycieczki, karta pracy.

Przebieg zajęć:
1. Poznanie właściciela gospodarstwa i omówienie zasad bezpiecznego postępowania ze zwierzętami.
Mieszkańcami gospodarstwa są zwierzęta wielu gatunków. Mieszka tutaj stado psów rasy Syberian Husky. Wataha składa się z 14 psów a większość z nich to bardzo dobrze wyszkolone psy zaprzęgowe. Wszystkie mają niesamowicie przyjazny charakter i ciepłe usposobienie, uwielbiają pieszczoty i spotkania z dziećmi. Do kopytnych mieszkańców Osady należą konie i osły. Stado koni składa się z 8 sztuk. Wśród nich zarówno są konie młode jak i starsze. Stadko uzupełniają dwa energiczne kuce walijskie. Na wszystkich rumakach można jeździć. Zwierzyniec uzupełnia stado kóz miniaturowych i owiec kameruńskich, strusie afrykańskie, emu i sarna.
2. Zwiedzanie gospodarstwa i słuchanie opowieści o mieszkających tam zwierzętach:
•rozpoznawanie tropów dzikich zwierząt,
•spotkanie ze zwierzętami – karmienie: koni, osłów, strusi afrykańskich, australijskich Emu, owieczek kameruńskich.

3. Przejście do hodowli psów zaprzęgowych Syberian Husky.
Rozwijanie właściwych postaw w stosunku do gromady psów.
Rozpoznawanie emocji własnych i psa. Rozmowa z uczniami kierowana pytaniami nauczyciela:
•jak mogą zachowywać się zwierzęta, np. spotkane przypadkowo na ulicy, na podwórku, w domu itp.?
•o czym należy pamiętać, kiedy spotkamy gdzieś nieznajome dla nas zwierzę, np. psa?
•czy można głaskać nieznane psy?
•jak rozpoznać nastawienie psa, (to czy jest w tej chwili zły czy dobry)
- sierść nastroszona – pies jest spięty, czuje się niepewnie jest niezadowolony,
- piesek kładzie się na grzbiecie - pokazuje w ten sposób, że jest mały i się poddaje lub chce się bawić,
- zadowolony pies – macha ogonem, odchyla uszy do tyłu, pokazuje, że jest przyjazny i miły,
- pewny odważny pies, wysoko podnosi ogon i głowę,
- jeśli pies marszczy nos i pokazuje zęby – oznacza to, że jest bardzo zły i może ugryźć.
Jak należy się zachować, gdy zaatakuje nas pies?
Demonstracja pozycji żółwia, czyli: „Spleć dłonie do wewnątrz, kciuki schowaj w swoje dłonie. Ręce umieść za głową osłaniając uszy. Kucnij, uklęknij, głowę przyciągnij do kolan”.
4. Zabawy ruchowe w plenerze:
•"Śmieszny marsz" - ćwiczenia rozwijające i wzmacniające mięśnie stóp, uwrażliwiające stopy, dostarczające nowych doznań i wrażeń polisensorycznych. Uczniowie ściągają buty, najpierw wszyscy chodzą po trawie, badają podłoże gołymi stopami, opisują swoje doznania (rozwijanie mowy czynnej). Przejście pod drzewa sosnowe (podłoże z szyszkami) i powrót na piaszczystą ścieżkę.
5. Biesiada przy ognisku.
6. Pożegnanie i powrót.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.