X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50335
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polska - mój dom

Konspekt zajęć dydaktycznych:

Nazwisko nauczyciela: Joanna Sabat
Data zajęcia: 09.11. 2021
Grupa przedszkolna: 6- latki
Temat kompleksowy: Mój dom – Polska.
Temat dnia: Moja ojczyzna.

Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia przynależności do narodu i kraju,
- prezentacja symboli narodowych: godła i barw państwowych, hymnu narodowego oraz mapy Polski,
- przypomnienie legendy, związanej z powstaniem państwa polskiego,
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- prezentacja utworu literatury dziecięcej – wiersz pt. „Polska”
Cz. Janczarskiego,
- doskonalenie umiejętności dokonywania syntezy i analizy wzrokowej wyrazu,
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 oraz układania zadań tekstowych,
- doskonalenie umiejętności manualnych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- uczestniczy w rozmowie na temat tożsamości narodowej oraz symboli narodowych i hymnu,
- opowiada o wydarzeniach i bohaterach utworu literackiego,
- czyta ze zrozumieniem w zakresie poznanych liter,
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- słucha uważnie utworu literatury dziecięcej i utożsamia z ilustracjami,
- rozwiązuje i układa zadania tekstowe,

Metody pracy:
- poglądowa
- słowna
- praktycznego działania

Formy pracy:
- zbiorowa
-grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: pocztówki polskich miast z podpisami, cyfry, litery do przyklejenia, mikrofon, karteczki z napisanym tekstem wiersza pt. „Polska”, mapa Polski, ilustracje do wiersza, godło Polski, flaga Polski, płyta CD z nagraniem hymnu narodowego, karty pracy „Polska”, kredki

Przebieg zajęć:

1.Sprawdzenie listy obecności. "Ręce w górę!- do słoneczka, co uśmiecha się na niebie..."- powitane pląsem w formie rytmicznej zabawy.

2.Zabawa dydaktyczna z pocztówkami. Nauczycielka rozdaje dzieciom widokówki przedstawiające miasta polskie. Dzieci oglądają je i odczytują z nich nazwy miast. Nauczyciel prosi o odłożenie kartek. Zostaje tylko 6 pocztówek, które na odwrocie mają napisane działania matematyczne:

0+1=
1+1=
2+1=
2+2=
3+2=
3+3=

Nauczycielka dzieli dzieci na 6 grup. Każda otrzymuje pocztówkę. Dzieci rozwiązują wspólnie działania i przyklejają wynik. Razem układają treść zadania. Prezentują je. Następnie nauczycielka prosi przedstawicieli grup o ustawienie się z kartkami od najmniejszej do największej. Dzieci odkrywają literki znajdujące się na drugiej części kartki i odczytują literki: P O L S K A.
Wszyscy dokonują analizy sylabowej i głoskowej wyrazu POLSKA.

3.Zabawa „Reporter”. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Kto to jest reporter?”. Wybiera jedno dziecko, które będzie reporterem. Pozostałym dzieciom rozdaje kartki z napisanym testem wiersza „Co to jest Polska”, podzielonym na krótkie wersy, wyrazy. Reporter otrzymuje mikrofon i pyta dzieci: „Co to jest Polska?”. Każde dziecko odczytuje tekst ze swojej kartki.
POLSKA
Co to jest Polska?
Spytał Jaś
w przedszkolu
Polska – to wieś
i las
i zboże w polu
i szosa, którą pędzi autobus
i samolot co leci
wysoko nad Tobą
Polska to miasto
strumień
i rzeka
i komin fabryczny,
co dymi z daleka
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną
Polska to jest także
Twój rodzinny dom
A przedszkole?
Tak – i przedszkole
i róża w ogrodzie
i książka na stole
Czesław Janczarski – autor

Odczytanie jeszcze raz wiersza przez nauczyciela, odszukiwanie ilustracji i przypinanie ich na duży kontur Polski.

4.Zapoznanie z mapą Polski. Wskazanie stolicy oraz poprzednich stolic
naszego państwa. Odszukanie ważniejszych miast, Wisły , Morza Bałtyckiego, Mazur i pasma górskiego. Wyjaśnienie kolorów na mapie. Prezentacja symboli narodowych. Przypomnienie legendy powstania państwa polskiego.

5.Odśpiewanie hymnu narodowego przy zachowaniu właściwej postawy. Przypomnienie w jakich okolicznościach można go usłyszeć.

6.Zabawa z chustą animacyjną „Kogo porwał smok wawelski”.
Dzieci stoją wokół chusty animacyjnej, trzymając ją pod brodą. Pod chustą ukrywa się jedno dziecko - smok wawelski. Kiedy dzieci zamkną oczy, smok „ porywa” jedno z nich pod chustę. Dzieci po otworzeniu oczu starają się odgadnąć, kto zniknął i sprawdzają to przez podniesienie chusty. Dzieci wymieniają się miejscami na bieżąco, żeby utrudnić zadanie.

7.Karta pracy „Polska”:
- Pokoloruj nazwę państwa.
- Pokoloruj godło i flagę Polski.
- Odnajdź stolicę Polski i podkreśl jej nazwę na czerwono.
- Odnajdź Wisłę i popraw ją niebiesko.
Pokoloruj na niebiesko MORZE BAŁTYCKIE.
- Czerwoną kredka popraw granice Polski.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.