X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50329
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cyk, cyk, kum, kum, bzy, bzy... - aktywne słuchanie muzyki, zabawy muzyczne na temat owadów na łące

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data realizacji: 13.04.2023
Temat: „Cyk, cyk, kum, kum, bzy, bzy..” – aktywne słuchanie muzyki, zabawy muzyczne na temat owadów na łące.
Uczestnicy: Dzieci w wieku 5 lat
Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności eksperymentowania rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijanie wyobraźni muzycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
o Słucha z uwagą wiersza
o Odpowiada na zagadki związane z tematyką owadów na łące
o Wypowiada się na temat przedstawionego utworu literackiego
o Aktywnie słucha muzyki
o Rozpoznaje i nazywa owady na obrazku
o Uczy się słów piosenki za pomocą przedstawionych symboli
o Powtarza rytm podany przez nauczyciela
o Powtarza wyrażenia onomatopeiczne w odpowiedniej chronologii
o Ilustruje ruchem treści piosenki
o Tańczy do piosenki
o Maluje farbami w rytm muzyki
o Wykonuje samodzielnie odbicie lustrzane skrzydeł motyla z użyciem farb
Metody:
o Pogadanka
o Pokaz
o Metoda aktywizująca - inscenizacja
o El. Metody Klanza
o El. Metody D. Dziamskiej
o El. Metody Aktywnego Słuchania Muzyki wg Batti Strauss

Środki:
Etykiety mieszkańców łąki oraz instrumentów, tekst wiersza U. Kozłowskiej
pt. „Pracowita pszczółka”, buty do stepowania („rytmiczne pszczółki”),
Głośnik do odtwarzania nagrań mp3 z telefonu komórkowego lub radio CD, nagranie piosenki piosenki „Wiosna na łące” – M. Przewoźniak, R. Dziekański; Etykiety zwierząt – mieszkańców łąki z podpisami imitującymi ich odgłosy, płachta papieru z namalowanym niebem, symetryczne sylwety motyli wycięte z papieru, kolorowe farby plakatowe, pędzle, pacynki do uszu.

Przebieg zajęć:
ROZPOCZĘCIE:
Przywitanie – do piosenki Klanza – „Całuski”
Nauczyciel wita dzieci, siadając z nimi w kole na dywanie. Śpiewa razem z nimi piosenkę wykonując odpowiednią do tekstu gestykulację.
Wesoło witamy, wesoło witamy (Gest machania)
Wszystkich Was, Wszystkich Was (gest obejmowania ramionami)
Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewamy (gest machania)
Cały czas, cały czas (gest pokazywania na wszystkich obecnych w sali)
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy (gest zastanawiania)
Co teraz, co teraz dla Was szykujemy (gest pokazywania na wszystkich obecnych
w sali)
Ciekawe, Ciekawe, co robić będziemy (gest zastanawiania)
Co teraz, co teraz dla Was szykujemy (gest pokazywania na wszystkich obecnych
w sali)
Raz Dwa trzy...(gest odliczania)
Całuski, całuski –dzisiaj dla Was mamy (gest rozsyłania całusków).
Całuski, całuski damy Wam,
Zabawa kolorowa łąka do piosenki Muzykat – „Kolorowa łąka” – słuchanie
ze zrozumieniem
Nauczyciel rozsypuje na podłodze obrazki różnych mieszkańców łąki (pająki, konik polny, motyl, mrówka, pszczoła, biedronka) oraz instrumentów (harfa i flet).
Dzieci słuchając narracji piosenki, odpowiednio podnoszą i pokazują spośród rozsypanych obrazków odpowiedzi na zagadki tekstowe oraz dźwiękowe przedstawione w nagraniu.
Na refren dzieci biegają wesoło po dywanie machając kolorowymi wstążkami ilustrując ruchem rytm piosenki.
„Pracowita pszczółka” – słuchanie utworu wiersza U. Kozłowskiej i rozmowa
na temat jego treści.
Pszczółka budzi się w ulu nad ranem,
Ze snu przeciera oczy zaspane
Radośnie bzyczy: - Wstał nowy dzionek!
Znowu go śpiewem zbudził skowronek.
Buzię przemywa kropelką rosy,
Grzecznie – „Dzień dobry”! Woła do osy
I w świat ją niosą małe skrzydełka.
Znika w oddali, jak ranna mgiełka.
- Dokąd pędzisz? Pszczółko, poczekaj!
- Lecę do pracy, chwili nie zwlekam!
Pszczółka z garnuszkiem krąży nad łąką,
Czasem zamieni słówko z biedronką,
W locie pozdrowi barwne motyle,
Lecz nie usiądzie nawet na chwilę.
Bzz! Pyłek zabrać muszę czym prędzej,
Z nową dostawą do ula pędzę.
Tam już czekają pszczoły kucharki,
By nim nakarmić głodne poczwarki!
Dokąd tak pędzisz? Pszczółko, poczekaj!
Lecę do pracy, chwili nie zwlekam.
Ciągle ktoś pszczółkę zaprasza w gości,
bo niezliczone ma znajomości.
Tysiące kwiatów odwiedza co dzień,
(Możemy zacząć marzyć o miodzie).
Po co się pszczółka tak bardzo trudzi?
To wszystko przecież dla nas, dla ludzi
Żebyśmy mieli wspaniałe zbiory
- Można z nich będzie zrobić przetwory.
- Dokąd tak pędzisz? Pszczółko – poczekaj!
- Lecę do pracy, chwili nie zwlekam!
Jaka jest pszczółka? Chyba już wiecie.
To przecież pracuś największy w świecie.
Lecz dla przyjaciół ma troszkę czasu.
Z garnuszkiem miodu leci do lasu!
Komu go niesie? To nie zagadka.
Miodek prezentem jest dla niedźwiadka.
Pszczółka go właśnie śpieszy odwiedzić,
Ale za długo z nim nie posiedzi!
- Dokąd tak pędzisz? Pszczółko – poczekaj!
- Lecę do pracy, chwili nie zwlekam!

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Kto jest bohaterem wiersza?
- Gdzie co dzień wylatuje pszczółka z ula?
- W jaki sposób pszczółka wylatuje do pracy rano?
- Na czym polega praca pszczoły?
- Dla kogo pszczoła zbiera pyłek?
- Jakich znajomych odwiedziła pszczółka?
- Jaki dźwięk wydaje pszczoła? Spróbujcie go naśladować.
„Rytmiczna pszczoła” – zabawa rozwijająca umiejętność powtarzania rytmu
Nauczyciel zakłada na nogi buty do stepowania (udekorowane na kształt pszczółek). Wystukuje nogami rytm, dziecko, które jest chętne próbuje wyklaskać rytm podany przez nauczyciela.
Odgłosy łąki
Dzieci słuchają nagrania różnych odgłosów mieszkańców łąki. Odgadują jaki owad wydaje określony odgłos. Dla ułatwienia ilustracje owadów są przywieszone na tablicy (bocian, mucha, pszczoła, skowronek, świerszcz, komar itp.).
Nauka piosenki „Wiosna na łące” – M. Przewoźniak, R. Dziekański
1. Cyk, cyk! Kto tu cyka?
To piosenka jest świerszczyka.
Szu – szu- szu szu – szumi trawa.
Tak mu trawa bije brawa.
Ref. Wiosna, wiosna na łące!
Będzie przyjęcie i koncert.
Wiosna, wiosna na łące!
Będzie przyjęcie pachnące!
2. Bzyk, bzyk, kto tam bzyka?
Pszczoła osę dziś spotyka.
Razem z kwiatka się napiły.
Nie będziemy się kłóciły!
Ref. Wiosna...
3. Kum! Kum! Kto tu skacze ?
Pani żaba, nie inaczej!
Zaraz wskoczy do bajora
Będzie śpiewać do wieczora.
Ref. ..
4. Mig – mig – na skrzydełkach
Miga kolorowa mgiełka
To motyle dokazują
I nektarem się częstują
Ref....
5. Brzęk! Brzęk! To śpiew łąki.
Pszczoły, trzmiele, żuki, bąki,
Tu się wszystkie spotykają,
Tutaj kwiatki zapylają.
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi ułożone chronologicznie wg zwrotek obrazki zwierząt, które występują kolejno w poszczególnych zwrotkach
i w refrenie. Następnie powtarza z dziećmi tekst każdej ze zwrotek, pokazując charakterystyczne słowa ukazane na obrazkach, aby łatwiej było dzieciom zapamiętać tekst.
Obrazek zwrotki nr 1 (świerszcz, nutka, trawa, brawa)
Obrazek refrenu (łąka z kolorowymi kwiatami, koncert, pani wąchająca kolorowe kwiaty)
Obrazek zwrotki nr 2 (pszczoła, osa, kwiatek, serce)
Obrazek zwrotki nr 3 ( żaba, bajora, księżyc, nuty)
Obrazek zwrotki nr 4 ( motyle, kwiaty, nektar)
Obrazek zwrotki nr 5 (żuki, pszczoły, osy, bąki, łąka)
Koncert na łące – zabawa dźwiękonaśladowcza
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel rozkłada przed nimi obrazki zwierząt na łące
z podpisami imitującymi wydawane przez nie dźwięki.
Świerszcz – CYK, CYK
Trawa – SZU-SZU, SZU-SZU
Pszczoła – BZYK, BZYK
Motyl – MIG – MIG
Łąka – BRZĘK - BRZĘK
Nauczyciel układa w określonej kolejności obrazki z napisanymi dźwiękami i powtarza je – demonstrując melodię, następnie określoną sekwencję powtarzają dzieci.
Chętne dziecko wchodzi do środka koła, zamieniając się w dyrygenta koncertu, dzieci „wyśpiewują” ułożoną sekwencję zgodnie z chronologią przedstawioną na obrazkach.
Interpretacja ruchowa piosenki „Wiosna na łące”
Dzieci chodzą w kole.
Przy pierwszej zwrotce dzieci naśladują świerszcza – pocierając rękami jedną
o drugą.
Na słowa szu- szu szumi trawa – dzieci zatrzymują się i machają rękoma raz w lewo raz w prawo i biją brawa.
Na refren wszyscy kręcą się w koło i głośno śpiewają.
W drugiej zwrotce dzieci naśladują pszczoły i bzyczą.
W trzeciej skaczą, głośno mówiąc kum – kum.
Na czwartą machają rękami, naśladując motyle.
Na ostatnią zwrotkę pląsają po sali w rytm muzyki imitując grę na swoim ulubionym instrumencie.
Praca plastyczna KOLOROWA ŁĄKA – Metoda D. Dziamskiej
Dzieci podchodzą do stolika z rozłożoną płachtą papieru z namalowanym niebem. Każde z dzieci bierze do ręki pędzel mocząc go w zielonej farbie. Dzieci w rytm melodii piosenki „Wiosna na łące” rytmicznie malując trawę, rozpoczynając ruch
z dołu do góry śpiewając przy tym wesoło.
Dzieci myją ręce i siadają przy stoliku. Otrzymują symetryczne sylwety motyli wycięte z czarnego papieru. Malują farbami tylko jedno skrzydło przy pomocy pacynek do uszu. Następnie składają motyle, przyciskając delikatnie skrzydełka do siebie i rozkładają motylki. Tak wykonane motylki odstawiają do osuszenia. Następnie ozdabiają wykonaną wcześniej łąkę naklejkami z kwiatów oraz własnoręczne wykonanymi motylami.
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel rozmawia z dziećmi.
- Jakich dziś poznaliśmy mieszkańców łąki? Czy możecie powtórzyć odgłos np, pszczółki ... - dzieci powtarzają.
- Jakie zadanie podobało Wam się dziś najbardziej?
- Które z zadań sprawiło Wam trudność i dlaczego?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.