X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50315
Przesłano:

Pisownia "nie" z różnymi częściami mowy. Scenariusz lekcji języka polskiego - klasa 4

Scenariusz lekcji języka polskiego - klasa 4, Temat: Pisownia "nie" z różnymi częściami mowy.
1. Rodzaj zajęć ( przedmiot ): język polski
2. Klasa: IV
Temat lekcji lub tematyka zajęć: Pisownia „nie” z różnymi częściami mowy
3. Cele edukacyjne- wymagania ogólne (wynikające z Podstawy Programowej):
Kształcenie językowe:
- Kształcenie umiejętności poprawnego mówienia oraz pisania zgodnego z zasadami ortofonii oraz pisowni polskiej.
Tworzenie wypowiedzi:
- Rozbudzanie potrzeby tworzenia tekstów o walorach estetycznych i podejmowania samodzielnych prób literackich
Samokształcenie: - Rozwijanie szacunku dla wiedzy, wyrabianie pasji poznawania świata i zachęcanie do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości. - Rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania.
4. Treści nauczania-wymagania szczegółowe:
Kształcenie językowe:
Ortografia i interpunkcja. Uczeń:
- pisze poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosuje reguły pisowni.

Tworzenie wypowiedzi:
Mówienie i pisanie. Uczeń:
- wykorzystuje wiedzę o języku w tworzonych wypowiedziach.

Samokształcenie.
Uczeń: - doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji.

5. Kształtowanie kompetencji kluczowych:
Rozwijanie następujących kompetencji kluczowych:
Porozumiewanie się w języku ojczystym – poprzez tworzenie wypowiedzi w mowie i w piśmie; dbanie o poprawność językową.
Kształtowanie umiejętności uczenia się - poprzez zdobywanie, przetwarzanie i przyswajanie nowej informacji, umiejętne wykorzystywanie wiedzy w praktyce; praca w grupach.
Rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich - poprzez prezentację własnego punktu widzenia.
Inicjatywność i przedsiębiorczość - poprzez wcielanie pomysłu w czyn.
Świadomość i ekspresja kulturalna- poprzez zmniejszania bariery psychologicznej w podejmowaniu działań podlegających szerokiej ocenie społecznej.
6. Cele operacyjne:
Uczeń:
-zna i stosuje zasady ortograficzne pisowni nie z czasownikami, rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami;
-poprawnie zapisuje wyrazy z przeczeniem nie;
-poprawnie zapisuje wszystkie podane wyrazy z trudnościami ortograficznymi;
-przedstawia wyrazy za pomocą gestów i mimiki
-układa zdania, które zawierają wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

7. Formy pracy:
- Indywidualna
- Praca w grupach

8. Metody pracy:
- czynna: literacka „burza mózgów”; praca w grupach; elementy dramy
- słowna: rozmowa kierowana
- praktycznego działania: ćwiczenia ortograficzne

9. Środki dydaktyczne:
Podręcznik: „NOWE Słowa na start! 4”;
lista wyrazów z przeczeniem „nie”;
spis wyrażeń zawierających przeczenie „nie”;

I. Faza wprowadzająca:
1. Sprawdzenie listy obecności;
2. Kontrola zadania domowego;
3. Podanie celu lekcji i zapisanie tematu:
Temat: Pisownia „nie” z różnymi częściami mowy

II. Faza realizacyjna:
1. Odczytanie wierszyków, które przedstawiają reguły ortograficzne w formie rymowanych tekstów i odszukiwanie na obrazkach przykładów, które potwierdzają daną zasadę.
2. Gra utrwalająca pisownię wyrazów z przeczeniem „nie”.
Nauczyciel zapisuje na tablicy pięć wyrażeń zawierających wyrazy przeczeniem „nie”. Uczniowie próbują je zapamiętać. Po kilku minutach tablica zostaje wyłączona, a dzieci notują w zeszytach te wyrażenia, które udało im się zapamiętać. Wygrywa ta osoba, która zapamiętała wszystkie sformułowania i zapisała je poprawnie. Gra odbywa się w dwóch rundach.
3. Kalambury
Uczniowie pracują w grupach. Każda z grup otrzymuje karteczkę, na której zapisane jest przysłowie zawierające przeczenia „nie”. Zadaniem uczestników zajęć jest przedstawienie kolejnych wyrazów za pomocą gestów i mimiki. Pozostali uczestnicy zajęć odgadują hasło, zapisując je na tablicy i w zeszytach; podkreślają przeczenie „nie”.
III. Faza podsumowująca
1. Nauczyciel podsumowuje lekcję, informując uczniów, że ma ze sobą listę wyrazów, które są różnymi częściami mowy. Są one ponumerowane od 1 do 23. Zadaniem każdego uczestnika zajęć jest wskazanie konkretnego numeru, nazwanie części mowy i wyjaśnienie, w jaki sposób należy zapisać z nim przeczenie „nie”. Każdy z uczniów musi dodatkowo wymyślić zdanie z wylosowanym wyrazem.
2. Zadanie domowe
3. Ocena aktywności uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.