X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50304
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Utrwalamy litery. Scenariusz zajęć z zakresu przygotowania do nauki czytania w grupie 6-latków

Temat zajęcia: Utrwalamy litery
Cele ogólne:
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
- doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej jako przygotowanie do nauki czytania.
Cele szczegółowe:
- rozpoznaje i nazywa litery, łączy litery małą i wielką w pary,
- odczytuje sylaby,
- odszukuje poznane litery pośród wyrazów.
Metody: czynne, słowne, oglądowe
Formy: w małych zespołach, indywidualna, z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, kartoniki z literami A, E, I, O, M, T, D (małe i wielkie litery drukowane i pisane), sylaby, kostka z literami, packi na muchy, nagranie piosenki Mała Dominika
Przebieg:
1.Powitanie- zabawa muzyczno-ruchowa „Mała Dominika”.
2.Rozwiązanie zagadki- wprowadzenie do tematu zajęć
„Opowiadają choć ust nie mają.
wszystkie wyrazy się z nich składają".
3.Zabawa pt. „Literowa ulewa” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Na chuście rozłożony jest cały przygotowany zbiór kartoników literowych drukowanych oraz pisanych. Dzieci trzymając chustę falują nią starając się, aby wszystkie kartoniki spadły z niej „ulewą” na podłogę. Resztę nie zrzuconych „kropli strząsa wiatr”- zdejmuje z chusty nauczycielka. Pustą chustę dzieci rozkładają ponownie na podłodze. Następnie realizują zadanie nauczycielki: „bierzcie po jednym kartoniku z literą, odczytajcie i sprawdźcie, czy jest ona samogłoską, czy spółgłoską. Jeżeli stwierdzicie, że jest samogłoską- odłóżcie kartonik na dowolne czerwone pole chusty, jeżeli spółgłoską na niebieskie pole.
4.Literkowe pary- dzieci zabierają wybraną literę z poprzedniej zabawy. Podczas muzyki spacerują po dywanie szukając dziecka z taką samą literą tak by utworzyć parę mała i wielka litera drukowana/pisana.
5.Zabawa z packami na muchy- „Uderz w sylabę”
Dzieci wybierają packi na muchy, n-l dzieli dzieci na zespoły wg wybranych kolorów pacek. Każdy zespół arkusz papieru z zapisanymi sylabami, n-l mówi daną sylabę, a dzieci muszą odszukać właściwą sylabę i uderzyć ją packą.
6.Zabawa z kostką literową – nauczycielka rozkłada kartoniki z wyrazami na dywanie. Każde dziecko wybiera sobie dowolny wyraz. Następnie chętne dziecko rzuca kostką literową a pozostałe szukają wskazanej przez kostkę litery w swoich wyrazach.
7. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.