X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50243
Przesłano:

Czas na bajkę!

KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

TEMAT: Czas na bajkę!
CZAS: 45 minut

CELE GŁÓWNE:
- kształcenie umiejętności określania cech bohaterów literackich na podstawie ich zachowania,
- wskazywanie morałów w bajkach, rozumienie ich sensu,
- ukazanie ponadczasowości utworów.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- poznaje i rozumie treść bajek pt. „Kruk i lis” oraz „Lis i Kozieł”
- wskazuje bohaterów bajek,
- określa cechy bohaterów na podstawie poznanych tekstów,
- zna pojęcie morału, wskazuje go w utworach,
- rozpoznaje uosobienie, odnajduje je w bajkach,
- dostrzega kontrast oraz alegorię w omawianych treściach,
- wie, czym są archaizmy.

METODY PRACY:
- podająca
- problemowa
- praktyczna
- dyskusja
- eksponująca

FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- animacja bajki („Kruk i lis”)
- tablica interaktywna
- słuchowisko („Lis i kozieł”)
- podręcznik
- karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Czynności organizacyjne- przywitanie się, sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie i zapisanie tematu lekcji – Czas na bajkę!
3. Omówienie celu lekcji.
4. Pogadanka:
- Uczniowie zastanawiają się, jakie skojarzenia budzi w nich słowo „bajka”, z czym im się kojarzy?

- W jakim znaczeniu pojawia się to słowo w podanych zdaniach:

A. Ale ty mi bajki opowiadasz!
B. Tata opowiedział swojemu synowi bajkę o Czerwonym Kapturku.
C. Ignacy Krasicki pisał bajki.

- Gdzie należy szukać wyjaśnienia znaczenia tego słowa, w jakim słowniku? Odwołanie się do definicji zaczerpniętych ze Słownika języka polskiego PWN

5. Zapoznanie z utworem:
- obejrzenie animacji na podstawie bajki I. Krasickiego pt. „Kruk i lis”.
6. Analiza wstępna:
- Jak zachowywał się lis względem kruka?
- Jakie mu prawił komplementy?
- Czy jego pochlebstwa były szczere? Jaki miał plan?
- Czy jego plan się powiódł? Dlaczego?

7. Analiza właściwa:
- Wskazanie cech bohaterów.
- Odszukanie i wyjaśnienie morału bajki (notatka w zeszycie)

8. Zapoznanie z kolejnym utworem:
- Wysłuchanie bajki- „Lis i kozieł” A. Mickiewicza.
- Wyjaśnienie trudnych słów- poznanie pojęcia archaizmy.
9. Omówienie treści i problematyki utworu:
- W jakiej sytuacji znalazł się lis?
- Jak w podobnej sytuacji zachowałyby się najprawdopodobniej inne zwierzęta?
- Jak zachowywał się lis? Czy też rozpaczał? Dlaczego?
10. Zapisanie notatki na temat cech bohaterów bajki i jej morału.
11. Podsumowanie:
- Czy lisa z bajki A. Mickiewicza też można określić tymi samymi cechami co w poprzedniej bajce?
- Przypomnienie cech uosobienia.
- Wprowadzenie pojęcia alegorii oraz kontrastu.
12. Zapisanie pracy domowej

Podaj cechy, z którymi najczęściej są kojarzone przedstawione zwierzęta i rośliny:
- małpa-
- lew-
- pszczoła-
- ślimak-
- mrówka-
- wilk-
- narcyz-
- paw-
- róża-

Opracowanie: Dominika Janowicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.