X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50170
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnica małego nasionka. Scenariusz zajęcia w przedszkolu z wykorzystaniem darów Froebla

Nauczyciel: Ewelina Kuźnik
Grupa wiekowa: 3-4-latki
Czas trwania zajęć: 30 min
Data: 16.03.2023r.
Blok tematyczny: Wiosna już tuż tuż....
Temat: Tajemnica małego nasionka
Cele:
- rozbudzanie zainteresowania tajemnicami przyrody
- poznanie warunków wzrostu roślin
- rozpoznawanie i nazywanie nasion fasoli;
- poznanie sposobu hodowli nasion fasoli na wodzie

Metody i formy pracy:
- metody Froebla
- działalność praktyczna
- podające (rozmowa, objaśnienia, polecenia),
- poglądowe (prezentacja),
- czynnościowe (zadania stawiane dzieciom),
- metoda reagowania całym ciałem
- praca w dwóch grupach: darów i gospodarczej

Pomoce dydaktyczne: dary Froebla , opowiadanie J. Wasilewskiej „Tajemnica małego nasionka”, chusta animacyjna, nasiona fasoli, gumowa rękawiczka, lupy, obrazki z historyjki obrazkowej o rośnięciu fasoli, słoiczki z gazą, woda

Przebieg zajęć:

1. Prezentacja daru 1 zgodnie z założeniami pedagogiki Froebla.

Wierszyk ( „Od rozmowy do budowy” Sylwia Kustosz)
Kolorowe piłki w pudełeczku mamy,
Zaraz wszystkie powitamy!
Dzień dobry, witaj, cześć!
Zieloną piłeczkę weź!

Kiedy wszystkie dzieci mają już piłeczki, nauczyciel wyjaśnia, że muszą się nimi opiekować, Schować mocno w dłoniach i słuchać opowiadania.
2. Opowiadanie J. Wasilewskiej „Tajemnica małego nasionka” – słuchanie aktywne, piłeczka to nasze nasionko. Dzieci wcielają się w postać ogrodnika z opowiadania.
3. Zabawa z chustą animacyjną – sianie nasionek – kładziemy wszystkie piłeczki na chuście i tak nią wachlujemy, żeby piłki powpadały do dziurki.

4. Odkładamy dary do pudełka

Wierszyk: („Od rozmowy do budowy” S. Kustosz)
Spójrzcie jakie zamieszanie!
Piłki leżą na dywanie...
Nie do pary, nie w porządku
Rozrzucone, a nie w rządku
Chyba rozumiecie sami –
Trzeba złączyć je parami.
No i również każdy zgadnie –
Do pudełka schować ładnie.

5. Prezentacja gumowej rękawiczki wypełnionej nasionkami fasoli. Dzieci próbują zgadnąć co jest w środku po dotyku. Prezentacja nasionek fasoli – oglądanie ich przez lupę.
6. Zastanawianie się, co potrzebne jest nasionku, żeby wyrosło.
7. Układanie historyjki obrazkowej o etapach wzrostu fasoli – zastanawianie się, co stanie się po kolei.
8. Podział dzieci na dwie grupy – darów i gospodarczą.
9. Grupa darów układa kwiaty z darów Froebla ( dar 7, 8 i 9)
10. Grupa gospodarcza zakłada hodowlę fasoli w szklanych słoiczkach.
11. Ewaluacja zajęć – dzieci odpowiadają na pytania o tym czego się nauczyły oraz co najbardziej im się podobało.
12. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.