X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50133
Przesłano:

W sercu Amazonii - zajęcia otwarte w klasie 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ - zajęcia otwarte klasie 1

Temat zajęć: Podróż do serca Amazonii.

Cel główny: Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcie „zielone płuca świata” oraz wymienić kilka roślin i zwierząt charakterystycznych dla terytorium Amazonii.

Cel operacyjny: Uczeń:
• Zgodnie współpracuje w grupie podczas zajęć
• Potrafi sprawnie dodawać i odejmować w zakresie 20
• Potrafi poprawnie uporządkować zdania w logiczną historię
• Z zaangażowaniem rozwiązuje rebusy
• Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• Zna tekst i potrafi zaśpiewać i zobrazować ruchem piosenkę „Dżungla”
• Z uwagą słucha instrukcji do kodowania

Metody:
Poglądowa (ilustracje, pomoce dydaktyczne);
Podająca (rozmowa kierowana);
Burza mózgów;
Zabawy ruchowe i muzyczne
Formy pracy: praca w grupach, indywidualna
Środki dydaktyczne: koszyczki, „szmaragdy”, szklane kamyczki, koperty z zadaniami – rozsypanka – porządkowanie zdań, puzzle matematyczne, plansza z działaniami, karty pracy – rebusy, kodowanie; kredki, flamastry, płyta CD, magnetofon, opowiadanie „Przygoda w dżungli”, informacje o roślinach i zwierzętach Amazonii, zdjęcia ilustrujące hasła rebusów

NACOBEZU:
Będę zwracać uwagę na to, czy potraficie:

• zgodnie współpracować w grupie
• dodawać i odejmować w zakresie 20
• czytać ze zrozumieniem i porządkować zdania we właściwej kolejności
• wymienić zwierzęta i rośliny Amazonii
• śpiewać piosenkę „Dżungla”

PYTANIA KLUCZOWE:
●Jakie znacie zwierzęta i rośliny występujące na terenie lasów tropikalnych Amazonii?
●Dlaczego Amazonia nazywana jest „zielonymi płucami świata”?

Przebieg lekcji:
1. Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy, w których będą pracować przez większą część zajęć.
2. Na stoliku każdej grupy położony jest koszyczek. Informuję uczniów, że za każde prawidłowo rozwiązane zadanie, za każdą aktywność na zajęciach, otrzymają do koszyczka po 1 lub 2 szmaragdy.
3.
Zadanie 1 .
Uczniowie każdej z grup otrzymują planszę z działaniami oraz kopertę z puzzlami, na spodzie których znajdują się wyniki działań zapisanych na planszy. Ich zadaniem jest dokonanie prawidłowych obliczeń i poukładanie puzzli na planszy. Gotowy obrazek przedstawia dżunglę. Za prawidłowe obliczenia 2 szmaragdy, jeśli pojawiły się jakieś błędy 1 kamień.
Zadaję dzieciom pytanie: Jak myślicie o czym dziś będziemy rozmawiać na zajęciach?
Zadanie 2.
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Informuje, że teraz każdy z nich wybierze się na wyprawę do amazońskiej dżungli. Zabawa ruchowa - interpretowanie opowiadania „Przygoda w dżungli” za pomocą ruchu.
Po zakończonej zabawie zadaję pytanie: Nazwy jakich roślin i zwierząt mogliście usłyszeć, kiedy ja czytałam, a Wy ilustrowaliście ruchem historię? Za aktywny udział w zabawie, każda z grup może otrzymać 1 szmaragd.
Zadanie 3.
Grupy wracają do swoich stolików. Każda z nich otrzymuje kopertę, w której znajdują się zapisane na karteczkach zdania. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie ich w odpowiedniej kolejności. Wspólnie czytamy prawidłową kolejność zdań.
1. Bartek i Jola pojechali z dziadkami na wakacje.
2. Dziadkowie zabrali wnuki do dżungli w Amazonii.
3. Po dżungli oprowadzał ich Indianin Kobra.
4. Kobra pokazał im egzotyczne rośliny i zwierzęta.
5. Na końcu wycieczki, czekała ich niespodzianka. Mieli udać się do ... .
Za prawidłowe ustalenie kolejności zdań 1 szmaragd.
Zadanie 4.
Ostatnie zdanie historii „ Mieli udać się do...” jest początkiem kolejnego zadania. Każde dziecko pracuje nad nim indywidualnie. Rozdaję siatkę do kodowania. Będę podawała informacje, w jaki sposób należy się poruszać, aby dostać się do złota Amazonii i stać się bogatym. Prawidłowe kodowanie całej grupy 2 kamienie, jeśli pojawiły się błędy 1 szmaragd.
Zadanie 5.
Zapraszam dzieci na dywan wspólnie zaśpiewają piosenkę „Dżungla” i zilustrują jej treść za pomocą gestów.
Za aktywny udział w zabawie, każda z grup może otrzymać 1 szmaragd.
Zadanie 6.
Uczniowie zasiadają przy stolikach w swoich grupach. Każda z grup otrzymuje do rozwiązania 3 rebusy. Hasła, które z nich otrzymają związane będą z florą i fauną lasów Amazonii. W razie trudności pomagam dzieciom, stale monitorując ich postęp prac. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich rebusów - 2 kamyczki, za rozwiązanie 1 lub 2 rebusów 1 kamień.
• Po rozwiązaniu rebusów pokazuję dzieciom małe ilustracje przedstawiające hasła, które wyszły w rebusach. Dzieci ustalają co przedstawia obrazek. Krótko omawiam każdą ilustrację.
Zadanie 7.
Odczytywanie hasła z kodu – Zielone płuca świata.

4. Podsumowanie zajęć:
Czego się dzisiaj nauczyliście na zajęciach?
Które zadanie podobało Wam się najbardziej?
Które zadanie było Waszym zdaniem najtrudniejsze?

Podziękowanie uczniom za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.