X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50123
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Leniwa ósemka. Zajęcia z elementami kinezjologii edukacyjnej

Zajęcia z elementami kinezjologii edukacyjnej- Leniwa ósemka

Cele:
- utrwalenie obrazu graficznego cyfr 1-8
- kojarzenie nazwy z odpowiednią cyfrą
- poznanie ćwiczeń kinezjologicznych
- integrowanie pracy mózgu i ciała
- wyzwalanie pozytywnych emocji w trakcie zabawy

Metody: indywidualna, zbiorowa

Pomoce: Plansze z cyframi 1-8, magnetofon ,wzory leniwych ósemek, mazaki.

Przebieg zajęć:
Wstęp
1. Taniec integracyjny
2. Powitanie – n-l wita się z każdym- raz prawą, raz lewą dłonią
3. Na dzisiejszych zajęciach wybierzemy się na wycieczkę. Nie będzie to jednak prawdziwa wycieczka . Będziemy udawać, że wybieramy się do pewnego miejsca. Na razie nie zdradzę wam do jakiego. Jesteście gotowi? To zaczynamy.
4. Na wycieczkę możemy wybrać się pieszo, czyli iść na nogach. Teraz będziemy udawać, że idziemy pieszo na wycieczkę. (Dzieci chodzą raz szybciej, raz wolniej dotykając rękami kolan).
5. Na wycieczkę możemy również pojechać pociągiem. (Dzieci tworzą pociąg. Podczas poruszania się odwracają głowy raz w jedną, raz w drugą stronę- jakby wyglądały przez okno. Wykonując ten ruch radośnie wołają: o, a. Wraz ze zmianą kierunku zmieniają okrzyk).
Pociąg zatrzymuje się. Jesteśmy na miejscu. Przybyliśmy do zaczarowanego świata cyfer.
Jak myślicie, co tu możemy spotkać?
Jakie cyfry?
Drogie dzieci, są to magiczne cyfry. Każda z tych cyfr lubi robić coś szczególnego. Dowiecie się o tym, kiedy przekażę Wam informację znajdującą się na odwrocie każdej cyfry.

Zajęcia właściwe
6. W sali są w różnych miejscach porozwieszane cyfry- na odwrocie znajdują się zadania.
1) picie wody- Jedynka bardzo lubi pić wodę. Ciągle jest spragniona, pije dużo wody. (Dzieci piją przez słomkę wodę z kubków).
2) Punkty na myślenie- Dwójka jest radosna. Lubi pokazywać, jak małpka się cieszy. (Dzieci wykonują określone ruchy masując dłonią okolice punktów na myślenie)
3) Ruchy naprzemiennie- Trójka lubi chodzić, Często maszeruje unosząc kolana. (Dzieci maszerują wysoko unosząc kolana oraz dotykają rękami naprzemiennych kolan.
4) Czwórka lubi bawić się w impulsy. (Dziecko leży na podłodze, n-l dotyka jednej lub równocześnie dwóch części ciała dziecka, dążąc do wywołania ruchów naprzemiennych. Dziecko reaguje na impuls ruchem. Ćwiczenie wykonuje się raz z otwartymi, raz z zamkniętymi oczami).
5) Pozycja Dennisona- Piątka lubi siedzieć na krześle w pozycji Indianina. (Dzieci mają skrzyżowane nogi i ręce schowane pod pachy z kciukiem uniesionym do góry.) I bardzo lubi słuchać muzyki). (Dzieci mają zamknięte oczy i słuchają muzyki relaksacyjnej).
6) Szóstka lubi udawać, że skacze do wody. (Dzieci zmieniają ułożenie rąk i nóg, nogi ustawione równolegle, dłonie stykają się palcami tworząc strzałkę).
7) Siódemka bardzo lubi tańczyć. Siedmiokroczek. A po tańcu głęboko oddychać. Bierzecie głęboki oddech i wydech. I znów wdech i wydech. (Ćwiczenia oddechowe).
8) Ósemka lubi leniuchować. Rzadko pracuje, bo nie chce się jej. Jest bardzo leniwa. Często ziewa. Ósemka lubi leżeć na łózku. N-l pokazuje „leniwą ósemkę” umieszczoną na łóżku)
Ósemka leży na łóżku i chrapie. (N- l i dzieci udają, że chrapią).
Spróbujemy ją obudzić wykonując określone ruchy (Dzieci starają się kreślić po wzorze „leniwą ósemkę” prawą ręką, lewą ręką i dwiema naraz.
A teraz ósemka przeniosła się na kartki na stolikach i znów śpi. Będziemy ją budzić za pomocą magicznych mazaków. (Dzieci rysują po śladzie kontury leniwej ósemki).
Rysowaliście ósemkę magicznymi mazakami, ale aby ją obudzić należy także wypowiedzieć magiczne zaklęcie. Zamknijcie oczy.
Abra, kadabra, hokus, pokus
Ósemko obudź się!
(podczas wymawiania zaklęcia nauczyciel obraca rysunki z leniwą ósemką z pozycji poziomej do pionowej).
A teraz otwórzcie oczy.
Czy ósemka każdego z nas leży czy stoi?
A więc nareszcie leniwa ósemka została obudzona.

7. Zakończenie
• Wypowiedzi na temat zabawy
Czy podobała wam się zabawa?
Jakie cyfry pojawiły się w zabawie?
Która z cyfr była leniwa?
• Pochwała jako wzmocnienie pozytywne grupy oraz podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.