X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50102
Przesłano:

Montaż instalacji wodociągowej pod stację zmiękczającą wodę z rur PP. Scenariusz zajęć praktycznych dla zawodu: Technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM
METODY ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

Temat: Montaż instalacji wodociągowej pod stację zmiękczającą wodę z rur PP.
Zawód: Technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej
Przedmiot: Montaż systemów i urządzeń energetyki odnawialnej

Opracowała : mgr inż. Joanna Dawidowicz

Wymagania wstępne:
Przed rozpoczęciem zajęć uczeń powinien umieć:
− rozpoznawać rodzaje instalacji,
− wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu instalacji,
− rozróżniać kształtki i średnice rur pp
− oceniać stan techniczny rur i kształtek
− wykonywać połączenia rur instalacyjnych z tworzyw sztucznych w tym za pomocą zgrzewania polifuzyj-nego,
−rozróżnić rodzaje zgrzewania,
− wykonywać podstawowe czynności związane z obróbka rur PP
− stosować terminologię budowlaną,
− przestrzegać zasad bhp, przewidywać zagrożenia i im zapobiegać,
− korzystać z różnych źródeł informacji.

Cel zajęć:
W wyniku realizacji zajęć uczeń powinien umieć:
- zamontować stację zmiękczającą wodę wraz z osprzętem,
- przedstawić rolę stacji zmiękczające wodę w instalacji
- przedstawić rolę manometrów, zaworówodcinających, filtra siatkowego zaworu zwrotnego w instalacji ze stacją zmiękczającą wodę
- skompletować narzędzia do montażu instalacji zwu
-wytrasować miejsce montażu instalacji
- zamontować stację zmiękczającą wodę wraz z uzbrojeniem

Metody nauczania:
- metoda ćwiczeń.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w parach

Środki dydaktyczne:
- ilustracje
- instrukcja montażu stacji zmiękczającej wodę
- narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia ( miara, ołówek, poziomica, klucze hydrauliczne, klucze płaskie nastawne, wiertarka, wkrętak, nożyce do cięcia rur, zgrzewarka polifuzyjna)

Czas trwania:
4 godziny ( w tym 25 min. przerwy)
• Sprawy organizacyjne 5 min,
• Wykład teoretyczny 40 min,
• Pokaz i omówienie ćwiczenia 10 min
• Pobranie narzędzi z narzędziowni 10 min
• Przerwa 25 min,
• Wykonanie ćwiczenia 120 min,
• Ocena wykonanego ćwiczenia przez uczniów 15 min,
• Posprzątanie stanowiska pracy 15 min

Przebieg zajęć
I. Instruktaż wstępny
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów lekcji.
3. Przeprowadzenie mini wykładu na temat właściwości wody, celów użycia stacji zmiękczającej wodę, wyposażenia dodatkowego itp.
4. Praca uczniów:
Podział uczniów na grupy 2 –osobowe, przydzielenie każdej grupie innego stanowiska pracy.

II. Instruktaż bieżący
5. Polecenie wykonania ćwiczenia przez uczniów. Zapisanie polecenia w zeszycie praktyk.

Ćwiczenie
Wykonaj montaż fragmentu instalacji wodociągowej z rur PP DN 20 . Montaż wykonaj na odcinku za ze-stawem wodomierzowym, odcinek obejmuje podejście pod stację zmiękczającą wodę i fragment instalacji ze stacji zmiękczającej pod przepływowy podgrzewacz wody zasilany instalacją pv.
Odległości między poszczególnymi elementami, montaż do ściany oraz odległości od poziomu posadzki wykonaj zgodnie z załączonym rysunkiem. Pamiętaj połączyć instalację z filtrem siatkowym oraz stacją zmiękczającą za pomocą śrubunków. Połączenia kształtek przejściowych z elementami wyposażenia instalacji uszczelnij taśmą teflonową.

TUTAJ : SCHEMAT INSTALACJI DO WYKONANIA WRAZ Z WYMIARAMI I OZNACZENIAMI.

6. Plan pracy przy wykonaniu ćwiczenia:
1. Przygotowanie stanowiska pracy.
2. Dobór narzędzi i materiałów.
3. Wytrasowanie miejsca montażu instalacji
4. Zwymiarowanie, docięcie, obrobienie, połączenie rur pp.
5. Montaż instalacji do ściany.
6. Porządek na stanowisku pracy.

7. Nadzór nad wykonywaniem ćwiczenia, pomoc przy pojawiających się problemach.

III. Instruktaż końcowy
8. Podsumowanie lekcji
- Podsumowanie lekcji. Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez
sprawdzenie wiedzy i wykonania ćwiczeń.
9. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.