X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50054
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kaprysy marcowej pogody

Temat: „ Kaprysy marcowej pogody”- zajęcia otwarte dla rodziców.
Data: 16.03.2023r.

Cele główne :
- rozwijanie aktywności językowej,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
- rozwijanie słuchu fonematycznego,
- wzbogacanie wiadomości dotyczących zmian zachodzących, w przyrodzie w okresie wczesnej wiosny,
- kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego,
- kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno,
- rozwijanie sprawności manualnej.

Cele operacyjne:
5-latki :
- słucha opowiadania i rozumie treści przekazywane w tekście,
- odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
- swobodnie wypowiada się,
- tworzy proste, zrozumiałe zdania,
- dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę,
- nazywa zjawiska pogodowe mające miejsce wczesną wiosną,
- wypowiada się na temat piękna otaczającej przyrody w czasie wiosny,
- wie jak należy dbać o dobro przyrody,
- rozumie pojęcia ogólne i posługuje się nimi,
- wie, że zawsze należy mówić prawdę,
- potrafi dokonać analizy i syntezy sytuacji,
- dostrzega zależność między skutkiem a przyczyną i próbuje przewidzieć, co może się zdarzyć,
- rozwija wyobraźnię, inwencję twórczą podczas działań plastycznych.

4-latki :
- słucha opowiadania i rozumie treści przekazywane w tekście,
- odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
- swobodnie wypowiada się,
- tworzy proste, zrozumiałe zdania,
- dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby,
- nazywa zjawiska pogodowe mające miejsce wczesną wiosną,
- wypowiada się na temat piękna otaczającej przyrody w czasie wiosny,
- wie jak należy dbać o dobro przyrody,
- porównuje przedmioty i dostrzega wyraźne cechy zewnętrzne,
- wie, że zawsze należy mówić prawdę,
- potrafi dokonać analizy sytuacji,
- potrafi dokonać syntezy sytuacji,
- próbuje łączyć przyczynę ze skutkiem,
- rozwija wyobraźnię, inwencję twórczą podczas działań plastycznych.

Metody:
- czynna
- oglądowa
- słowna
- kodowanie

Formy pracy :
- z całą grupą
- indywidualna

Środki edukacyjne:
- tekst opowiadania L. Krzemienieckiej „O pannie Juliannie, marcu i o ptaszku”,
- obrazki ilustrujące tekst opowiadania,
- napis: PRZEDWIOŚNIE, MARZEC
- ilustracje przedstawiające symbole pogody, takie jak: deszcz, chmura, słońce, piorun, wiatr, śnieg, tęcza, plansza „Wiosna w przyrodzie”,
- zagadki słowne, których rozwiązaniem są elementy pogody,
- podkłady muzyczne do zabaw ruchowych: „ Marzec czarodziej”, „ Maszeruje Wiosna”,
- znaczki przedstawiające różne symbole pogody: słonka, chmurki, deszcz, termometr i śnieg
- kolorowe, kwadratowe karteczki do kodowania
- mata do kodowania,
- kartki, tusz, kredki, pisaki,
- termometr, naklejki z uśmiechniętą i smutną buźką.

Przebieg:
1. Powitanie rodziców oraz dzieci przez nauczyciela, zaśpiewanie „ Piosenki powitalnej ”.
2. Zabawa integracyjna: „Witam tych, którzy..."
Kto czuje się powitany niech pomacha do mnie prawą ręką
- Witam tych, którzy lubią się uśmiechać,
- Witam tych, którzy lubią wiosnę,
- Witam tych, którzy w tym roku widzieli biedronkę,
- Witam tych, którzy lubią kwiaty,
- Witam tych, którzy lubią jeździć na rowerze,
- Witam tych, którzy jeszcze ani razu nie wstali,
- Witam tych, którzy widzieli bociana,
- Witam tych, którzy widzieli wiosenne kwiaty
-Witam tych, którzy lubią się wesoło bawić
Przesyłam do was promyk uśmiechu niechaj powróci do mnie w pośpiechu

3. Wprowadzenie do tematu zajęć.
- Rozmowa na temat aktualnej pory roku.
- Analiza słuchowa wyrazu „przedwiośnie” (podział wyrazu na sylaby, policzenie sylab, wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie, wypowiadanie innych wyrazów rozpoczynających się na „p”).
4. Nawiązanie do zbliżającej się wiosny. Zabawa dydaktyczna: prawda czy fałsz.

- Nauczyciel wymienia zwiastuny wiosny. Jeśli mówi zdanie prawdziwe – dzieci klaszczą, jeśli zdanie nieprawdziwe, nikt nie powinien klaskać.
Przylatują bociany. Zakwitają przebiśniegi. Opadają liście. Robi się coraz cieplej. Pada śnieg. Śpiewają ptaki. Na dworze jest mróz. Zwierzęta budzą się z zimowego snu.
Rozmowa na temat piękna otaczającej przyrody w czasie wiosny( plansza- „ Wiosna w przyrodzie” ) Dzieci odpowiadają na pytania:
- Jakie piękno niesie ze sobą wiosenna przyroda?
- Jak dbać o dobro otaczającej nas przyrody?
5. Rozmowa o miesiącu marcu ze szczególnym uwzględnieniem marcowej pogody.
- Analiza słuchowa wyrazu „marzec” (podział wyrazu na sylaby, policzenie sylab.
wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie, wypowiadanie innych wyrazów rozpoczynających się na „m”).

6. Rozwiązywanie zagadek słownych, których rozwiązaniem są elementy pogody takie, jak: deszcz, piorun, chmura, śnieg, grad, wiatr, słońce. Wskazywanie przez dzieci odpowiednich ilustracji będących rozwiązaniem zagadek, policzenie ich.

7. Zapoznanie z opowiadaniem „O marcu, pannie Juliannie i ptaszku” L. Krzemienieckiej (poprzedzone pytaniem: Które z prezentowanych symboli pogody wystąpiły w tym opowiadaniu?
8. Rozmowa na temat opowiadania. Sprawdzenie zrozumienia treści.
- Kto wystąpił w opowiadaniu?
- Jaką przygodę miała panna Julianna?
- Jaka pogoda była tego dnia, gdy panna Julianna wybrała się na spacer?
- Które z prezentowanych symboli pogody wystąpiły w opowiadaniu? (Dzieci podchodzą i wskazują słonko, wiatr, chmurkę i deszcz).
- Jak panna Julianna radziła sobie ze zmienną pogodą?
- Jak należy ubierać się gdy mamy do czynienia z taką właśnie pogodą?
- Dlaczego marzec został nazwany psotnikiem?
- Czy marzec był szczery i mówił prawdę Juliannie na temat pogody?
Rozmowa na temat bycia prawdomównym. Dzieci wypowiadają się na temat : Dlaczego zawsze należy mówić prawdę?

9. Dzieci otrzymują emblematy: słonka, deszczu, śniegu, chmurki, tęczy i błyskawicy. Podczas odtwarzanej muzyki ( „ Marzec Czarodziej”) poruszają się zgodnie z jej rytmem. Na przerwę w grze ustawiają się wokół obręczy , spełniając jednak warunek, że wokół jednej obręczy może być po jednym elemencie: czyli słonko, deszcz, śnieg i chmurka. Jeśli wokół obręczy jest więcej dzieci z powtarzającymi się emblematami, muszą szukać innego miejsca, w innej obręczy.

10 . Marcowe kodowanie na dywanie.
Ułożenie przez dzieci na macie wzoru- garnka. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie: Jaki związek może mieć garnek z pogoda?
Rozmowa o znaczeniu przysłowia „W marcu jak w garncu” i ułożenie krążków na macie w taki sposób, aby uzupełniły garnek, tym samym obrazując omawiane przysłowie.
Rytmizacja przysłowia: dzieci wyklaskują przysłowie w podanym przez nauczyciela rytmie.

11. Zabawa orientacyjno porządkowa „ Słońce i deszcz” ( z udziałem rodziców).
Do zabawy zapraszamy rodziców. Rodzice trzymają chustę animacyjną, która symbolizuje parasol i poruszają się po kole przy piosence „ Maszeruje Wiosna”. Dzieci grają rolę jaskółek, które fruwają w rytm muzyki dookoła chusty. Gdy muzyka ucichnie rodzice podnoszą chustę w górę tzn. rozkładają parasol, bo pada deszcz, a jaskółki ( dzieci) chronią się przed deszczem chowając się pod chustą. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

12. „Zaczarowana kropelka” – praca plastyczna połączona z ćwiczeniem oddechowym ( z udziałem rodziców).
Każde dziecko dostaje kilka kropel tuszu i przy pomocy słomki rozdmuchuje tusz na kartce. Rodzic pomaga i tak porusza kartką, aby tusz rozdmuchał się na różne strony, tworząc nieregularną plamę. Wspólnym zadaniem dzieci i rodziców jest wyczarowanie ze swojej rozdmuchanej kropli czegoś, w co mógł się zamienić Marzec Czarodziej, poprzez dorysowanie właściwych elementów (może to być zwierz, przedmiot, fantastyczny stwór, itp.).

13. Ewaluacja- jeżeli zajęcia podobały się dzieciom, to naklejają na termometrze uśmiechniętą buźkę, jeśli nie podobały się zajęcia – smutną buźkę.

14. Podziękowanie Rodzicom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.