X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49923
Przesłano:

Usłysz wołanie Boga - spowiedź święta. Scenariusz lekcji religii

SCENARIUSZ LEKCJI RELIGII
TEMAT: Usłysz wołanie Boga – spowiedź święta.
Klasa 4
Cele katechetyczne: Kształtowanie postawy otwartości: na sakrament pokuty i pojednania oraz w przyznawaniu się go grzechów. Ukazanie prawdy, że w spowiedzi sam Jezus odpuszcza nam grzechy.
Wymagania
Uczeń :
- wypowiada z pamięci dialog penitenta z kapłanem,
- wie, jak ważne jest szczere wyznanie grzechów,
- umiejętnie uczestniczy w zabawie „szumy komunikacyjne” ,
- wyciąga refleksje z zabawy „szumy komunikacyjne”,
- wie, że zerwaną wieź z Bogiem może odzyskać dzięki spowiedzi,
- wymienia imiona „słynnych” kapłanów – spowiedników,
- wyraża swoje emocje na temat sakramentu pokuty i pojednania.
Metody , techniki i formy: zabawa integracyjna „szumy komunikacyjne”, doświadczenie edukacyjne „zerwane więzi”, śpiewanie piosenki, wyrażanie emocji za pomocą rysunku, prezentacja slajdów, myślenie logiczne.
Środki dydaktyczne: Slajdy –rodzaje konfesjonałów, treść dialogu spowiedzi, zdjęcia o.Pio i o. Leopolda Madnica; karty pracy.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Modlitwa
2. Zabawa „Szumy komunikacyjne”
Dzielimy uczniów na 3 grupy. Pierwsza i druga grupa ustawia się naprzeciwko siebie, ale w pewnej odległości. Pośrodku stoi trzecia grupa. Pierwsza grupa otrzymuje hasło: „Bóg Cię kocha, ale z tego jest radocha”. Jej zadaniem jest przekazać hasło do drugiej grupy. Jednak nie jest to łatwe, bo między nimi jest grupa zagłuszająca, która krzycząc, przedrzeźniając, wymachując rękoma, skacząc, przeszkadza w przekazaniu informacji. Grupy mogą zamieniać się miejscami, tak , aby każda z nich mogła być „grupą zagłuszającą”. Celem zabawy jest ukazanie dzieciom, że możemy mieć w życiu chwile, kiedy nie możemy coś usłyszeć, bo ktoś lub coś nam przeszkadza „słyszeć”. Po zabawie możemy pytamy dzieci o uczucia, jakie im towarzyszyły podczas zabawy. I rozmawiamy o tym. Następuje mini dyskusja.
3. Zerwane więzi. Doświadczenie. Przyczepiamy kawałek sznurka do wyżej rogu tablicy, na której jest umieszczamy napis JEZUS i podajemy wybranemu dziecku koniec sznurka. Zadajemy pytanie, czy na pewno dobrze trzyma sznurek, czy ma „połączenie” z JEZUSEM, itp. Następnie prosimy ucznia, aby przeciął sznurek dowolnym miejscu i pytamy go: czy teraz jest „połączony” z Jezusem? Co on może zrobić, by na nowo być złączonym z JEZUSEM? Po odpowiedziach tego ucznia, a także pozostałych członków klasy robimy supełek, łącząc rozcięty sznurek. Następnie omawiamy doświadczenie: tłumaczymy, że jesteśmy związani z Jezusem ( z Bogiem) od momentu chrztu, niewidzialną dla nas więzią. Sami możemy ją zerwać poprzez grzech i to robimy. Także on nas samych zależy, czy będziemy chcieli powróć do Boga poprzez sakrament pokuty pojednania.
4. Zapis tematu na tablicy: Usłysz wołanie Boga – spowiedź święta.
5. Po zapisaniu tematu lekcji uczniowie otrzymują tekst piosenki Magdy Anioł pt.” Wina w każdym z nas”. Po odsłuchaniu utworu , uczniowie wraz z nauczycielem przy teledysku śpiewają piosenkę.
https://www.youtube.com/watch?v=YTsl9-8aXfo
6. Moje emocje podczas spowiedzi. Rozdajemy uczniom kartkę i prosimy, aby narysowali emocje, jakie im towarzyszom podczas przygotowania do spowiedzi, czy przed spowiedzią i po spowiedzi. Następnie omawiamy zadanie.
7. Wyświetlenie formuły spowiedzi na slajdach i omówienie jej w celu przypomnienia uczniom dialogu między penitentem a kapłanem.
8. Miłosierny BÓG. Przedstawiamy sylwetki o. Pio i o. Leopolda Mandica – wielkich spowiedników, wyjaśniając uczniom, że poprzez kapłana Jezus czeka na nas i pragnie byśmy do Niego powrócili.
9. Podsumowanie lekcji i modlitwa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.