X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49898
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zabawy - zabawy słowne przygotowujących do nauki czytania i pisania

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 6 latków

Temat: Jesienne zabawy – zabawy słowne przygotowujących do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe:
•Utrwalenie charakterystycznych cech późnej jesieni.
•Kształcenie umiejętności dzielenia zdania na wyrazy oraz analizy i
syntezy sylabowej.
•Kształcenie umiejętności globalnego czytania.
•Doskonalenie sprawności grafomotorycznej.

Środki dydaktyczne: ilustracja jesiennej przyrody, litery, obrazki do zagadek, koperta dla każdego dziecka z obrazkami pór roku i napisami WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA, tabliczkami z napisami TAK, NIE, sylweta jeża), klamerki (spinacze), karty pracy z konturami liter, kredki, mazaki, obrazek ze słońcem i chmurą do ewaluacji, płyta i odtwarzacz CD.
Przebieg zajęcia:
1. Rozwiązywanie zagadek – hasło JESIEŃ (z liter wyrazów będących rozwiązaniem zagadek)
- na jakim drzewie jesienią koraliki się czerwienią? (Jarzębina)
- ma go telewizor, ma go też komputer, telefon i tablet, w kinie obejrzysz na nim film (Ekran)
- w centrum układu słonecznego/latem grzeje mocno, zimą znacznie mniej/ (Słońce)
- mieszkanie Eskimosa (Igloo)
- trójkątna linijka (Ekierka)
- duże, szare zwierzę, mieszka w Afryce i ma długą trąbę (słoń – ostatnia litera Ń)
Dzieci odgadują hasła i wyszukają odpowiednie litery tworząc rozwiązanie hasła.
2. „Jesień” – rozmowa w oparciu o obrazek oraz własne obserwacje dzieci na temat charakterystycznych cech późnej jesieni. Dzieci wyszukują obrazek jesieni spośród innych, uzasadniają swój wybór. Dzielenie słowa JESIEŃ na sylaby. Globalne czytanie wyrazów JESIEŃ, ZIMA, WIOSNA, LATO wyszukiwanie napisu z pośród innych i układanie przy odpowiednim obrazku (praca indywidualna – dywaniki).
3. „Hu, hu, ha” – zabawa rytmizująca
Hu, hu, ha 2x (wyklaskiwanie)
Jesień wcale, jesień wcale (uderzenie o uda)
Nie jest zła, nie jest zła (tupanie).
4. Quiz – dzieci rozpoznają zadania jako prawdziwe i fałszywe i potwierdzają je lub zaprzeczają pokazywaniem kartonika z napisem – TAK, NIE.
•Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr
•Jesienią jest tak ciepło, ze chodzimy w krótkich spodenkach
•Jesienią przydają się parasole
•Liście na drzewach mogą być niebieskie
•Drzewa zrzucają jesienne liście, ponieważ przygotowują się do zimy
•Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów
•Lisy zbierają szyszki
•Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę
•Dziki jedzą ser
•Wszystkie grzyby można jeść
•Słowo „sowa” ma dwie sylaby
•Słowo „zając” kończy się na „b”
•„Kasz” „ta” „no” „wiec” znaczy kasztanowiec
•Słowo „lis” zaczyna się na „r”
•„K- L-O-N” oznacza klon
5. „Kolorowe listki” – zabawa ilustrowana ruchem przy piosence. Dzieci interpretują ruchem słowa i melodię piosenki. Na koniec zostają z jednym listkiem. Odczytują literę i układają wyraz rozpoczynający się daną literą.
6. „Jesienny wiatr” – ćwiczenia oddechowe. Dzieci dmuchają na listek z różnym natężeniem wg poleceń nauczyciela.
7. „Wyrazowy jeżyk” – Nauczyciel mówi zdania związane z jesienią. Dziecko przypina tyle klamerek do kartonika, ile słyszy wyrazów w zdaniu, przeliczanie wyrazów w każdym zdaniu. Przykładowe zdania:
Jeż ma kolce.
Wiewiórka robi zapasy na zimę.
Kasia ma duży, kolorowy parasol.
Jesienią bardzo często pada deszcz.
Przedszkolaki zbierają okrągłe, brązowe kasztany.
Dzieci puszczają kolorowe latawce.
8. „Sylabowe kasztany” – dzieci siedzą na dywanie, przed nimi dywaniki i kasztany. Nauczyciel mówi słowa, dziecko układa na swoim dywaniku tyle kasztanów/klocków ile słyszy sylab, np. KASZTANY, PARASOL, ORZECHY, WIATR, JEŻ, itp.
9. „Śmieszny alfabet” ćwiczenie graficzne. Dzieci przechodzą do stolika, na którym są kartki
z literami. Korzystając z flamastrów i kredek, dorysowują dowolne elementy zmieniając litery
w dowolny przedmiot. Nadają tytuły swoim pracom: „moją literę... zmieniłem w...". Aranżacja
na tablicy ściennej wystawki „Śmiesznego alfabetu”.
10. Ewaluacja. obrazek ze słońcem i chmurą.
Jeżeli dziecko zadowolone jest z zajęć, dobrze się bawiło, przykleja listek pod słońcem, jeżeli nie to pod chmurą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.