X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49878
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na planecie Robotowo

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej

Grupa dzieci 6-letnich

Temat zajęć: Na planecie Robotowo.

Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności posługiwania się znakiem matematycznym „=”.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha utworu z repertuaru muzyki dziecięcej
- pokazuje ruchem i gestem słowa opowieści
- dokonuje analizy i syntezy głoskowej wyrazów
- przelicza elementy przed i po dołożeniu kilku
- układa z patyczków matematyczny znak „=”
- formułuje proste zadania matematyczne
- porusza się w określony sposób zgodnie z rytmem melodii
- odnajduje elementy zgodnie z kodem

Metody:
- słowne: polecenia
- czynna: zadania do wykonania, ćwiczenia
- oglądowa: ilustracje
- aktywizująca: opowieść ruchowa

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: mp3 z nagraniem piosenki; odtwarzacz; elementy stroju nauczycielki; sznurek; obrazki przedstawiające rower, okno, buty, oko, tort; kartoniki z literami: „r”, 2x „o”, „b”, „t”; koperta dla każdego dziecka z zestawem: 2 patyczki do lodów i 10 małych obrazków z narysowanym robotem, pudełko z klockami, CD „Tuptaj starszaku” wyd. „Bliżej przedszkola”, laptop, projektor, tablica multimedialna, aplikacja WSiP „Studio marzeń” cz.2

Przebieg:

1.Słuchanie piosenki „Zielone ufoludki”
Nauczycielka prosi dzieci o wysłuchanie piosenki, podczas pierwszego refrenu zakłada na głowę czapkę z zielonymi „włosami” i zielone buty. Informuje dzieci, że jest ufoludkiem i zabierze je teraz w kosmiczną podróż.

2.Zabawa ruchowa naśladowcza „Lot rakietą”
Nauczycielka podaje kolejność wykonywanych czynności, dzieci je pokazują: Za chwilę wejdziecie do rakiet, najpierw jednak każdy musi założyć skafander. (dzieci pokazują zakładanie skafandra) Wchodzimy po schodach do wnętrza rakiety. (dzieci udają wchodzenie po schodach) Siadamy za kokpitem i włączamy komputery. (dzieci ruchem ręki włączają komputery) Mamy połączenie z wieżą, więc możemy rozpocząć odliczanie 10, 9, liczmy razem, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, START! Wystartowaliśmy! (dzieci łączą ręce nad głową, pokazując lot) Jesteśmy w kosmosie! Nasze statki kosmiczne przemieszczają się po Układzie Słonecznym, mijając inne rakiety. (dzieci przemieszczają się po sali, omijając się wzajemnie) Lądujemy (N. i dzieci wchodzą do utworzonej na podłodze elipsy).

3.Zabawa dydaktyczna „Kto mieszka na planecie?”
Nauczycielka proponuje, aby dzieci zgadły kto zamieszkuje tę planetę. W tym celu należy rozwiązać rebus obrazkowy: wskazane dzieci nazywają obrazki i podają ich pierwszą głoskę: rower – r, okno – o, buty – b, oko – o, tort – t; z pierwszych głosek grupa układa słowo – robot; chętna osoba układa napis z kartoników literowych.

4.Zabawa matematyczna „Kosmiczne zadanie”
Nauczycielka rozdaje dzieciom koperty, w których są 2 patyczki od lodów, 10 małych kartek z narysowanym robotem, prosi dzieci, aby ułożyły karteczki w jednej linii. Dzieci przeliczają obrazki. Następnie każde dziecko przynosi z pudełka stojącego obok elipsy tyle klocków, ile ma obrazków z robotami. N. opowiada historię, a dzieci próbują zilustrować ją obrazkami i klockami. Nauczycielka mówi: "Na planecie Robotowo była wysoka góra. Po jej jednej stronie mieszkało 5 robotów. Ułóżcie po lewej stronie 5 robotów. Po drugiej stronie góry zaś mieszkały 3 roboty. Dołóżcie, proszę, te 3 roboty. Ile ich teraz jest? Okazało się, że w innym Układzie kosmicznym jest też planeta, na której mieszka tyle samo robotów. Ułóżcie, teraz po swojej prawej stronie tyle klocków, ile jest robotów na tej drugiej planecie. Pomiędzy obrazkami i klockami ułóżcie z patyczków znak równości. Policzcie, czy na pewno po obu stronach znaku równości jest tyle samo elementów." Nauczycielka powtarza ćwiczenie kilka razy, wprowadzając dodawanie rożnych liczb i ich porównywanie. Chętne dzieci mogą zaproponować zadanie dla całej grupy.

5.Zabawa muzyczno-ruchowa „Trening robotów”
Nauczycielka włącza piosenkę "Trening robotów" z płyty "Tuptaj starszaku". Dzieci w kole poruszają się cwałem po obwodzie koła podczas zwrotek piosenki, na refrenie tworzą małe kółka i obracają się w nich.

6.Gra multimedialna „1,2,3...start”
Nauczycielka włącza grę w aplikacji wydawnictwa WSiP „Studio marzeń”. Dzieci w parach odszukują rakiety zgodnie z wylosowanym kodem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.