X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49806
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Odkrywanie litery b,B - zapoznanie z małą i wielką literą b na podstawie piosenki "Bałwanki" - wykorzystanie elementów Metody Dobrego Startu jako jednej z metod aktywizujących wielozmysłowe myślenie dzieci

Konspekt zajęć otwartych w grupie IV

Temat: „Odkrywanie litery b,B”- zapoznanie z małą i wielką literą b na podstawie piosenki „ Bałwanki” -wykorzystanie elementów Metody Dobrego Startu jako jednej z metod aktywizujących wielozmysłowe myślenie dzieci.
Cel ogólny:
 rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych i motorycznych
 utrwalenie orientacji w schemacie ciała i orientacji w przestrzeni
 rozwijanie funkcji językowych – wprowadzenie litery b, B
Cele szczegółowe:
Dziecko:
 wita się z rówieśnikiem prawą ręką
 wykonuje instrukcje wydawane przez nauczyciela
 śpiewa piosenkę
 wymienia wyrazy rozpoczynające się głoską b
 wystukuje rytm piosenki na woreczku
 wodzi palcem po wzorze litery b
 odtwarza wzór litery w powietrzu, na macie, na talerzyku z kaszą
 określa prawą i lewą stronę ciała
 wykonuje ćwiczenie relaksacyjne
Metody:
 metody czynne: zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia utrwalające
 metody słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia
 metody oglądowe: pokaz ilustracji, własny przykład, naśladowanie
 Metoda Dobrego Startu - stymulowanie rozwoju psychomotorycznego dzieci
Formy:
 indywidualna
 grupowa
Środki dydaktyczne:
Woreczki, odtwarzacz CD, piosenka” „ Bałwanki” „ Bobry”, tablica, wzór litery B, b, tacki z kaszą manną, blok rysunkowy A4, mazaki

Przebieg:
I ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
1. Zabawa „Dzieńdoberek”- zwrócenie uwagi, aby dzieci powitały się prawą ręką( przed zajęciami dzieci mają oznaczoną prawą rękę stempelkiem)
2. Zabawa na dywanie- N: połóżcie się na plecach- lewą ręką dotknijcie prawego oka, ucha, ramienia. Unieście wysoko lewą rękę i następnie dotknijcie nią prawej nogi. Postukajcie lewym łokciem w prawe kolano. Unieście ręce do góry i powoli opuszczajcie je, pokażcie jak pada śnieg
3. Zagadka: Gruby, biały, z miotłą na podwórku stoi. Mrozu ani śniegu wcale się nie boi (bałwan)
Przypomnienie jak nazywa się pora roku, podczas której można lepić bałwana, liczenie ile jest pór roku, wymiana ich nazw po kolei.
4. Słuchanie piosenki „ Bałwanki”- rozmowa na temat treści: O czym marzył bałwanek? Kto spełnij jego marzenie?
N: posłuchajcie głosek i odpowiedzcie jakie to są słowa: B-e-a-t-a, B-a-r-t-e-k, podzielcie na głoski słowa: bałwan , bałwanek.
Jaką głoskę słyszycie w tych słowach na początku?
Wymieńcie kilka innych słów, które rozpoczynają się głoską b. Zapamiętajcie b jest spółgłoską

II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

1. Ćwiczenie ruchowe:
 zabawa w parach- podział dzieci na „ jedynki” i „ dwójki”. Podczas zabawy „ jedynki” stoją bez ruchu natomiast „ dwójki” lepią „ bałwanki”- np. przechylają głowę osoby z pary, unoszą jej rękę. Po chwili następuje zamiana ról
2. Ćwiczenie ruchowo –słuchowe:
 zabawa w parach- dzieci stoją w parach- jedna osoba za drugą i podają sobie ręce. Dzieci stojące z tyłu będą jadącymi na sankach, stojący z przodu- ciągnącymi sanki. Dzieci śpiewając piosenkę „ Bałwanki”, biegają w różnych kierunkach. Po piosence siadają na dywanie, mają przed sobą woreczek. Śpiewając piosenkę, wystukują jej rytm na woreczku prawą dłonią, najpierw wewnętrzną, później zewnętrzną.
3. Ćwiczenie ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
Nauczyciel demonstruje na tablicy wielką literę B:
• omówienie jej kształtu: -dziecko przygląda się wielkiej literze, opowiada z jakich elementów się składa, obserwuje jak należy prowadzić dłoń podczas pisania litery B- prezentacja litery ze śpiewaniem fragmentu piosenki „ Bałwanki”
Prezentacja małej litery b:
• omówienie jej kształtu: -dziecko przygląda się małej literze, opowiada z jakich elementów się składa, obserwuje jak należy prowadzić dłoń podczas pisania litery b- prezentacja litery ze śpiewaniem fragmentu piosenki „ Bobry”
• wodzenie palcem po wzorze-każde dziecko otrzymuje wzór litery wielkiej i małej powtarza ćwiczenie śpiewając piosenkę
• odtwarzanie wzoru w powietrzu z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
• odtwarzanie wzoru przez wodzenie po powierzchni maty( śpiewanie piosenki)
• odtwarzanie wzoru palcem na tackach z kaszą manną- praca przy stoliczku
• kontynuując śpiewanie dziecko pisze literę B, b na kartkach z bloku A4- grubym mazakiem
• wykonanie zadania na karcie ćwiczeń- ocena wykonanych prac

III. ZAJĘCIE KOŃCOWE
1. Zabawa wyciszająca:
Dzieci dobierają się parami, opierają się o siebie plecami. Chwytają się pod ręce. Słuchając instrumentalnej wersji piosenki o bałwanach, lekko się kołyszą, potem, próbują wstać , cały czas trzymając się pod ręce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.