X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49782
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pozycja boczna bezpieczna - tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu przez dzieci wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach realizacji programu własnego "Ratujemy, bo umiemy!"

Podstawa programowa:
Fizyczny obszar rozwoju: 5,7
Emocjonalny obszar rozwoju: 1,2,7
Społeczny obszar rozwoju: 1,5,7,8,9
Poznawczy obszar rozwoju: 3,5,9,14

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z podstawowymi sposobami udzielania pomocy poszkodowanemu
- nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Cele:
- omówienie zasad udzielania pierwszej pomocy
- ustalanie i ćwiczenia ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej
- układanie historyjki obrazkowej
- ilustracja ruchowa piosenki

Metody:
- słowne: objaśniająca i instrukcji
- oglądowe: obserwacji i pokazu
- czynne: zadań stawianych dziecku
- audiowizualne

Formy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne: melodia do piosenki pt. „My jesteśmy krasnoludki”; ilustracja z zasadami udzielania pierwszej pomocy; historyjka obrazkowa; film edukacyjny „ABC pierwszej pomocy: pozycja boczna ustalona” ( 3 – TV dla dzieci; https://www.youtube.com/watch?v=qMtb2jqe0CI )

PRZEBIEG:

Zajęcia wprowadzające

1. „Mały ratownik”- piosenka na powitanie do melodii „My jesteśmy krasnoludki”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego koła.

I. Jestem małym ratownikiem,
hop sa-sa, hop sa-sa
Mój kubraczek jest czerwony,
hop sa-sa hop sa-sa
II. Gdy ktoś tylko jest w potrzebie,
oj oj oj, oj oj oj,
To karetka szybko jedzie,
oj oj oj, oj oj oj,
III. Już sygnały głośne słychać,
oj tak-tak, oj tak-tak
Ratownicy pomagają,
To ich znak, to ich znak.

Zajęcia właściwe

2. „Bezpieczeństwo to podstawa”- omówienie zasad udzielania pierwszej pomocy w oparciu o ilustrację. Nauczyciel przypomina dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy, szczególnie zwracając uwagę na udzielanie pomocy poszkodowanemu, który jest nieprzytomny i oddycha.

3. „ABC pierwszej pomocy: pozycja boczna ustalona”- oglądanie filmu edukacyjnego.
Dzisiaj na zajęciach będziemy uczyć się, w jaki sposób osobę, która oddycha ale jest nieprzytomna należy właściwie ułożyć w pozycji bocznej ustalonej/bezpiecznej.

4. „Pozycja boczna ustalona”- ćwiczenia praktyczne w parach.
Najpierw nauczyciel pokazuje dzieciom, w jaki sposób krok po kroku ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Następnie dzieci dobierają się w pary, które są zmieniane, tak aby stworzyć możliwość współpracy ze wszystkimi dziećmi i przechodzą do ćwiczeń praktycznych.

1) Uklęknij przy poszkodowanym i upewnij się, że obie jego nogi są wyprostowane.
2) Rękę bliższą tobie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała i zegnij w łokciu tak, aby dłoń ręki była skierowana do góry.
3) Dalszą rękę przełóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj stroną grzbietową przy bliższym tobie policzku poszkodowanego.
4) Drugą ręką chwyć za dalszą kończynę dolną poszkodowanego tuż powyżej kolana i podciągnij ją ku górze, nie odrywając stopy od podłoża.
5) Przytrzymując dłoń dociśniętą do policzka, pociągnij za dalszą kończynę dolną tak, aby poszkodowany obrócił się na bok w twoim kierunku.
6) Ułóż kończynę, za którą przetaczałeś poszkodowanego w taki sposób, aby staw kolanowy i biodrowy były zgięte pod kątem prostym.
7) Odchyl głowę ratowanego ku tyłowi, by upewnić się, że drogi oddechowe są drożne.
8) Ułóż rękę poszkodowanego pod policzkiem tak, by utrzymać głowę w odgięciu, twarzą zwróconą do podłoża, aby umożliwić wydostawanie się treści płynnej z ust.
9) Regularnie sprawdzaj oddech.

Jeżeli poszkodowany musi być ułożony w tej pozycji dłużej niż 30 minut, po tym czasie odwróć go na drugi bok, aby zwolnić ucisk na leżące niżej ramię.

Zajęcia końcowe

5. „Potrafię pomagać” – układanie historyjki obrazkowej.
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików, na których ułożone są koperty z obrazkami. Zadaniem dzieci jest ułożenie 4-elementowej historyjki utrwalającej układanie osobny w pozycji bocznej ustalonej.

6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Katarzyna Grom

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.